به گزارش گروه خبر خبرگزاری برنا، به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور، «مهدی جمالی نژاد»، معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزیر کشور، در آیین آغاز عملیات اجرایی مترو اسلامشهر، گفت: بهره برداری از 295 کیلومتر خطوط مترو در تهران و چهار کلانشهر از دستاوردهای مهم مدیریت شهری پس از انقلاب است.

وی با اشاره به بهره برداری از 295 کیلومتر خطوط حمل و نقل ریلی در تهران و چهار کلانشهر مشهد، شیراز، اصفهان و تبریز طی دو دهه گذشته، افزود: توسعه خطوط حمل و نقل ریلی و بومی سازی بخش های زیادی از احداث مترو از جمله دستاوردهای مهم کشور در عرصه مدیریت شهری پس از پیروزی انقلاب است.

وی اظهار داشت: هم اکنون در پایتخت 205 کیلومتر خطوط مترو با 109 ایستگاه و 1438 واگن در حال خدمت رسانی است و سالانه 730 میلیون سفر در تهران با مترو صورت می گیرد.

معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزیر کشور اضافه کرد: هم اکنون 106 کیلومتر خطوط مترو در پایتخت در حال ساخت است که پیش بینی می شود در صورت اتمام تا پایان طرح، که سال 1402 می باشد، منجر به افزایش تعداد 513 میلون سفر در سال خواهد شد که در نتیجه پیش بینی می شود تعداد کل سفرهای سالانه مترویی در پایتخت در پایان طرح به 1243 میلیون سفر افزایش یابد.

جمالی نژاد بیان کرد: پیش بینی می شود در صورت بهره برداری از 289 کیلومتر خط مترویی در دست ساخت در کلانشهرها تا پایان سال 1402 جمع خطوط مترویی در دست بهره برداری به 584 کیلومتر افزایش یابد و تعداد سفرهای سالیانه از طریق مترو به 2337 میلیون سفر افزایش یابد.

وی همچنین با اشاره به اینکه نظام شهری ما بیمار و توسعه شهری ما نامتوازن است، یادآور شد: مهاجرت از روستاها و شهرهای کوچک به سمت شهرهای بزرگ و از آنجا به سمت کلانشهرها باعث عدم توازن شده و این پدیده باعث بروز برخی مشکلات در شهرهای حاشیه ای کلانشهرها و پایتخت نظیر اسلامشهر شده است.

معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزیر کشور افزود: سندروم کلانشهری از مشکلات مهاجرپذیری شهرهای بزرگ است که به صورت آهن‌ربایی جمعیت شهرهای کوچک را جذب می‌کند و تهران به عنوان یکی از بزرگترین کلانشهرهای دنیا از مشکلات این چنینی بی‌نصیب نبوده و اگر با این شیب تند مهاجرت شهروندان از شهرهای کوچک به کلانشهرها روبرو باشیم در آینده نه چندان دور روستاها و شهرهای کوچک خالی از سکنه می‌شوند و ضرورت دارد که تمامی مسولان در دولت و مجلس به ابعاد مختلف این مباحث بطور ویژه توجه کنند.

جمالی نژاد با بیان اینکه در این راستا برنامه ریزی برای ایجاد یک نظام حمل و نقلی سریع از عواملی است که می تواند بخش هایی از مشکلات را رفع کند، گفت: یکی از مهمترین موضوعات در حوزه حمل و نقل ریلی، اتصال خطوط مترویی درون شهری و حومه ای به لحاظ اهمیت و جابجایی سفرهای روزانه بین شهر مادر و شهرهای اقماری و حومه ای می باشد.

وی خاطرنشان کرد: اتصال خطوط حومه ای با شبکه حمل و نقل عمومی شهر به لحاظ کاهش ترافیک جاده ها،‌ کاهش تصادفات و افزایش حجم سفرهای بین شهر مادر و شهرهای حومه ای و کاهش آلودگی هوای کلانشهرها موثر می باشد.

معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزیر کشور ابراز امیدواری کرد که با همکاری و همفکری تمامی مسوولان در مجلس شورای اسلامی، دولت، وزارت کشور، استانداری تهران و شهرداری و شورای شهر و فرمانداری اسلامشهر و قرارگاه خاتم الانبیا؛ احداث خط مترو و اتصال شهرستان اسلامشهر به مجموعه مترو تهران که از مهمترین مطالبات مردم این شهر بوده در زمان مقرر افتتاح شود.

جمالی نژاد تصریح کرد: تجربه به ما نشان داده که همدلی، همگرایی و هم افزایی مسوولان؛ نوید عمران، آبادانی، توسعه و روزهای خوب شهر و شهروندان در آینده را می دهد و ما در وزارت کشور، سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور و شورای عالی هماهنگی ترافیک شهرهای کشور آماده همه گونه همکاری، همفکری و کمک به پیشرفت پروژه متروی اسلام شهر هستیم.

معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزیر کشور همچنین با بیان اینکه طی 40 سالی که از عمر انقلاب می گذرد، اقدامات و فعالیت های خوبی در عرصه مدیریت شهری و روستایی توسط شهردای ها و دهیاری ها انجام شده، گفت: دستاوردهای عمده شهرداری ها و دهیاری های سراسر کشور طی 40 سالی که از عمر انقلاب می گذرد، در قالب نمایشگاه مدیریت شهری و روستایی در روزهای اول تا سوم اسفندماه امسال در بندرعباس به نمایش گذاشته می شود.

وی با اشاره به ضرورت اطلاع رسانی درخصوص دستاوردهای عمده در چهلمین سال پیروزی انقلاب اسلامی عنوان داشت: این نمایشگاه فرصتی است که شهرداری های سراسر کشور ظرفیت ها، قابلیت ها و پروژه های 40 ساله خود و طرح ها و برنامه های آتی که قرار است اجرا شود را به نمایش عمومی بگذارند.

شایان ذکر است مراسم به زمین زده شدن کلنگ مترو اسلامشهر صبح شنبه 22 دی با حضور محمدرضا عارف رییس مجمع نمایندگان استان تهران و جمعی از نمایندگان حوزه انتخابیه تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی، جمالی نژاد معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزیر کشور، محسنی بندپی استاندار تهران، محمدخانی فرمانده قرارگاه خاتم الانبیا و جمعی از مسوولان استان و اسلامشهر به زمین زده شد.

پروژه مترو اسلامشهر، که مجری آن شهرداری این شهر می باشد، در امتداد خط 3 مترو تهران راه‌اندازی می‌شود و طول آن 15 کیلومتر است و 5 ایستگاه برای آن در نظر گرفته شده و عملیات فاز نخست آن از ایستگاه آزادگان متروی تهران آغاز می‌شود.