«فریدون مجلسی»، کارشناس مسائل بین‌الملل و دیپلمات سابق، در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری برنا در خصوص ضرورت پیوستن ایران به FATF گفت: FATF قراری است میان کشورها که با پیوستن به آن و تعهداتی که داده می شود کشورها می توانند وارد معاملات بانکی شوند. ایران مجبور به پیوستن نیست اما اگر بخواهد از خدمات بانکی استفاده کند، باید عضو شود. ایران با توجه به تحریم‌های یک جانبه‌ای که از دولت آمریکا وجود دارد محدود است و با اضافه نشدن به FATF این محدودیت‌ها افزون‌تر می‌شود.

وی بیان کرد: FATF از پول‌ها برابر پولشویی، فحشا، قمار، رشد قاچاق و حمایت از گروه های تروریستی مراقبت می کند. یکی از کارهای FATF این است که با شفافیت منشا و مقصد هر پولی را مشخص کند.

مجلسی با اشاره به فواید پیوستن ایران به FATF بیان کرد: اضافه شدن ایران به FATF موجب می شود که سایر کشورها در معاملات مالی مطمئن باشند که با کشوری سر و کار دارند که پولشویی نمی‌کند، با قاچاق و فحشا مقابله می‌کند، با انتقال اموال نامشروع مخالفت دارد، برای القاعده پول نمی‌فرستد و بنابراین با عضو شدن در FATF احترام بین‌المللی ایران افزوده می شود.

کارشناس مسائل بین‌الملل در ادامه افزود: از چند سال پیش که قانون مبارزه با پولشویی به تصویب رسید، ما این ساز و کار را در داخل کشور آغاز کردیم.

وی یادآور شد: در صورت نپیوستن به FATF شرکت‌هایی که با خارج از ایران در ارتباط هستند آسیب می‌بینند. در واقع پیوستن به FATF به نفع کشورمان بوده و مهم‌ترین بیمه این است که هر زمانی ایران احساس کند منفعتی برایش ندارد بدون هیچ آسیبی می تواند خارج شود.