«علی بیگدلی»، کارشناس مسائل بین‌الملل، در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی برنا، در خصوص «پیوستن ایران به FATF» گفت: سه موضوعِ، CFT که در ارتباط با منع کمک مالی به تروریسم است و دیگری FATF که در ارتباط با مسایل پولشویی و پالرمو که مبارزه به جرایم سازمان یافته فرا ملی بود جزو اصلی‌ترین موضوعاتی است که دولت ایران با آن درگیر است. 

او بیان کرد: در ارتباط با پولشویی در سال 2015 که مجمع سازمان ملل تصمیم گرفت جلوی پولشویی را بگیرد، ما آن را تائید کردیم و یک‌سال فرصت خواستیم تا شرایط درونی‌مان را برای مقابله با تروریسم آماده کنیم. این عضویت را پذیرفته‌ایم اما عضویت در دو موضوع دیگر (مبارزه با تامین مالی تروریسم و مبارزه با جرایم فراملی) در مجمع تشخیص مصلحت به تصویب نرسیده و متاسفانه این را  برخی به INSTEX گره زده‌اند که این‌ها اصلا ارتباطی به هم ندارد.

بیگدلی ادامه داد: FATF ،CFT و پالرمو مسائلی بین‌المللی هستند. اگر ما نتوانیم عضویت این کنوانسیون را به‌دست آوریم همه سیستم‌های بانکی دنیا به سمت ما بسته خواهد شد. در ارتباط با سوئیفت که مستقیما زیر نظر آمریکاست ارتباطات بین‌المللی‌مان در حوزه بانکی قطع خواهد شد. بعضی از مقامات ما اعلام می‌کنند که این موضوعات را گره زده‌اند به INSTEX  اما این‌ها ارتباطی به هم ندارد. حال اگر اتحادیه اروپا از ما خواسته است آن را تصویب کنیم به این دلیل است که در انجام معاملاتش با کشورمان، یک فضای محدودی از شبکه بانکی باز شود.

بیگدلی در خصوص «افشای اطلاعات اقتصادی در صورت پیوستن به FATF» گفت: این غلط است و اینها اظهارات افرادی است که به دنبال پولشویی هستند.

او گفت: مشکلی که در INSTEX وجود دارد این است که در ازای نفت پولی دریافت نمی‌کنیم و مواد غذایی، تجهیزات پزشکی و دارویی را منتقل می‌کنند و این هم به این دلیل است که ما عضویت FATF را نپذیرفته‌ایم. اجرای FATF به کشور هیچ آسیبی وارد نمی‌کند و فقط جلوی دزدی‌ها و پولشویی‌ها را می‌گیرد.