«فاطمه راکعی»، عضو کمیته زنان اصلاح طلب، در گفت و گو با خبرنگار سیاسی برنا در خصوص "حضور بانوان در کنگره خانه احزاب" گفت: کمیته زنان خانه احزاب ایران  از همان اولین سال های تشکیل این نهاد شکل گرفت و چند سالی را  در زمان وقفه  فعالیت های خانه احزاب ایران در دولت دهم فعالیت های این کمیته نیز کمرنگ شد. در تمام این سال ها به دعوت فراکسیون های اصلاح طلب  و اعتدال گرا مسئولیت کمیته زنان  خانه احزاب ایران را پذیرفته ام. برای این که این انسجام وجود داشته باشد و زنان احزاب مختلف با گرایش‌های سیاسی مختلف در کشور که عضو خانه احزاب هستند بتوانند با فرهنگ مدارا و گفت‌‌وگو مسائل زنان را پیگیری کنند.

او ادامه داد: خوشبختانه جو بسیار مفاهمه آمیزی در کمیته زنان خانه احزاب وجود دارد. خانم‌ها عموما به این نتیجه رسیدند که باید سعی کنند احزابشان را فارغ از جناح‌بندی‌های سیاسی اعم از اصلاح طلب یا غیره برای ارتقای جایگاه زنان تشویق کنند. این جو دوستانه بسیار پررنگ است و همه در مورد مسائل زنان که یک  مسئله فراجناحی بوده رایزنی و تلاش می کنند.

راکعی بیان کرد: در آخرین نشست کمیته زنان خانه احزاب تصمیم بر این شد که به طور بسیار فعال در کنگره خانه احزاب ایران حضور داشته باشیم و فراکسیون‌های مختلفی مثل اصلاح‌طلبان، اصولگرایان و اعتدال‌گرایان، که نماینده‌های زنان عضو کمیته هستند، تلاش کنند در این فراکسیون‌ها سهم 30 درصدی زنان اعمال شود. یعنی همه سعی کنیم این اتفاق بیفتد، این نیاز به لابی‌گری دارد و همچنین نیاز دارد که آقایان در هر جناحی که هستند این نیاز را فارغ از تفکرات سیاسی مختلف تقویت کنند. خوشبختانه عموما آقایان به این نتیجه رسیدند که زنان پاک دست، مسئولیت‌پذیرند و مسئولیت‌هایی را که در هر کمیته‌ای اعم از زنان، حقوق و .. غیره می‌پذیرند، به بهترین نحو انجام می‌دهند.

عضو کمیته زنان اصلاح طلب بیان کرد: امیدواریم در این کنگره با همکاری برادرانمان در خانه احزاب ایران بتوانیم جایگاه شایسته را در این نهاد ملی کسب کنیم. خوشبختانه خانه احزاب ایران در یکی دو سال اخیر چه زمانی که اعتدال‌گرایان ریاست دوره را بر عهده داشتند، چه الان که اصلاح‌طلبان این مسئولیت را دارند، در سطح کشور در استان‌های مختلف شعبه‌های خانه احزاب را ایجاد کردند و عموما در این شعبه‌ها، خانم‌های فعال سیاسی  در  شورا‌های مرکزی رأی دارند. 

او با اشاره به شورای عالی سیاست گذاری زنان اصلاح طلب بیان کرد: گ این شورا شامل 4حزب اصلاح طلب زنان دارای مجوز از وزارت کشور است که به طور منظم مسایل زنان و کشور را رصد و بررسی می کند این شورا که به اختصار" صدف "نامیده می شود به طور منظم جلسات خودرا در ماه های اخیر تشکیل داده است.

او در خصوص آخرین جلسه صدف گفت:  تصمیم جلسه این بود که حضور 30 درصدی زنان را در خانه احزاب قویا پیگیری کنیم و به نوبه خودمان در فراکسیون اصلاح طلبان در خانه احزاب به طور جدی در  این زمینه کار خواهیم کرد. لابی‌های اولیه در مورد حضور 30 درصدی بانوان شروع شده است و بیشتر از این خانم‌ها تأکید داشتند که احزاب به همان 30 درصد قانع نباشند و اگر خانم‌هایی را فعال می‌بینند، در احزاب مختلف اصلاح طلب که می‌توانند به جای آقایانی  که چندین دوره است در خانه احزاب فعالیت می‌کنند به عنوان نیروهای جوان تر و تازه نفس‌تر معرفی شوند. بنابراین ما تلاش خودمان را خواهیم کرد و امیدواریم در این انتخابات شاهد حضور بسیار پررنگ‌تر و جدی‌تری بانوان در خانه احزاب باشیم چرا که معتقدیم این یک حق و وظیفه است.

راکعی در پاسخ به  سوال چرایی عدم حضور بانوان درشورا های مرکزی خانه احزاب یاران اظهار کرد: در سال های گذشته عموما به مسئله حضور فعال زنان در جایگاه های بالای مدیریتی و برنامه ریزی و تصمیم گیری و تصمیم سازی قائل نبودند و حاضر نمی شدند خیلی راحت این جایگاه را به زنان دهند یا برای حضور آنان جایی خالی کنند لازمه این مهم تلاش‌های همه جانبه، گسترده و برنامه‌ریزی شده احزاب زنان و احزاب اصلاح طلب بود کهخوشبختانه اخیرا احزاب دیگر کشور با هر گرایشی به این سمت سوق پیدا کرده و ناگزیر این حرکت‌ها صورت می‌گیرد و باید بگیرد، چون روند توسعه جز از طریق مشارکت فعال زنان به عنوان نیمی از نیروی انسانی جامعه امکان پذیر نیست. برای امروز همه فعالین سیاسی فارغ از جنسیت به نقش مهم مشارکت زنا ن در نیل سریع توسعه پایدار پی برده اند. 

او در خصوص برنامه کمیته زنان برای انتخابات مجمع عمومی این خانه گفت: این بستگی به سه فراکسیون خانه احزاب و خانم‌هایی دارد که اعلام آمادگی کنند. آخرین برنامه قبل از پایان سال جاری را انشالله چهارشنبه آینده خواهیم داشت و آنجا کاندیدهایمان را قطعی خواهیم کرد. خانم‌ها از هر جناح سیاسی این لیست را خواهند داد و کاندیداهای ما، اصلاح طلبان مشخص است. بیشتر تلاشمان روی 30 درصد است و بالاتر از آن اگر احزاب سیاسی کشور همراهی کنند.