به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری برنا، متن مصاحبه «سید محمدرضا میرتاج الدینی»، عضو جبهه مردمی نیروهای انقلاب اسلامی (جمنا)، در گفت و گو با خبرگزاری برنا به شرح زیر است:

*تشکیل شورای وحدت اصولگرایان به ریاست آقای حداد عادل را چگونه ارزیابی می کنید؟

برنامه همگرایی و وحدت جریان نیروهای انقلاب همواره مطرح بوده است و در هر دوره و زمانی با یک قالبی و شکلی ادامه داشته است؛ کما اینکه این موضوع در مورد همه جریانات سیاسی وجود دارد زیرا جریان اصولگرایی در کشور ما یک جبهه بوده و شامل طیف های گوناگون است. این طیف ها مشترکات زیادی با یکدیگر دارند و بالای 90 درصد در اصول و دیدگاه ها مشترک هستند. حدود 10 الی 12درصد هم  ممکن است دارای سلایق مختلف باشند که این موضوع طبیعی است و همه فعالان و گروه های سیاسی دارای این تفاوت ها هستند. چون اصول و مشترکات بین آنها زیاد است در انتخابات و موضوعات حساس و مهم در یک جا جمع می شوند و با یکدیگر همگرایی دارند. در انتخابات ریاست جمهوری نیز این وظیفه مهم را جبهه مردمی نیروهای انقلاب برعهده گرفت که به جمنا مشهور شد. در حال حاضر جمنا فعالیت های خود را دارد و ادامه می دهد. این حرکت شورای وحدت، ادامه همان جریان است و منفک از مجموعه های قبلی نیست بلکه فراتر از جمنا است، یعنی جمنا هم در این حرکت جدید حضور دارد. در واقع یک تمهید جدید برای ایجاد همگرایی بین نیروهای انقلابی در انتخابات آتی مجلس و ریاست جمهوری است.

*منظور شما از تمهید جدید بدین معناست که جبهه های قدیمی اصولگرا از جمله جبهه پیروان امام و خط رهبری کنار گذاشته می شوند یا حضورشان کمرنگ تر خواهد شد؟ با توجه به اینکه گفته اید جمنا وظیفه همگرایی را برعهده گرفته است.

خیر. این حرکت جدید فراتر از گذشته است. آقای باهنر دبیرکل جبهه پیروان خط امام و رهبری هم در شورای قبلی و هم در این جبهه حضور دارند. همچنین حزب موتلفه، جبهه پایداری، جمعیت ایثارگران و مجموعه های همسو نیز حضور دارند. حتی برخی شخصیت ها در قالب تشکل های غیرحزبی نیز حضور دارند. روال نیز بدین گونه است که در استانها نیروهای انقلابی و همسو، فعالیت های خود را دارند و ارتباط آنها مثل گذشته حفظ خواهد شد.

*آیا در این دوره اجماع بین طیف های مختلف اصولگرا حاصل خواهد شد، باتوجه به اینکه جبهه های قدیمی اصولگرا در دوره های قبل از خروجی لیست کاندیداهای انتخاباتی ناراضی به نظر می‌رسیدند؟

در خصوص کاندیداها تلاش خواهد شد هماهنگی و همفکری همه را داشته باشند. تا حدودی نیز طبیعی است که کاندیداها طبق جمعیت استانها کم و زیاد شوند. این یک امر پیچیده ای است که تا به نقطه مطلوب برسند ارتباط زیادی به جریانات سیاسی ندارد. جریانات سیاسی در اصل تصمیم گیری مشارکت جدی دارند اما در مصادیق و افراد باید براساس شاخص ها، ویژگی ها و معیارها انتخاب شوند که این انتخاب بیشتر بدنه جریان انقلابی خواهد بود. در واقع این روند از شهرستانها و استانها شکل گرفته و به مرکز می رسد. بنابراین همه نقش دارند و تلاش براین خواهد بود که جامعیت و فراگیری در این امر حفظ شود.

* آیا  همه جریانات اصولگرا در این زمینه که  برخی افراد به صورت مستقل حضور داشته باشند اتفاق نظر دارند؟ با توجه به اینکه ممکن است برخی افراد مستقل بسیار بانفوذتر و قدرتمندتر باشند و این مسئله در انتخابات گذشته باعث کنار گذاشتن و ایجاد برخی نارضایتی ها از سوی جریانات قدیمی تر اصولگرا شد.

در شورای وحدت هم نمایندگان تشکل های قدیمی و جدید جریان انقلابی و هم برخی اشخاص حضور دارند.

*این برخی اشخاص مهم است که چه کسانی هستند.

برخی اشخاص حقیقی هستند که در قالب حزب نیستند و چهره‌های مستقل در درون جریان اصولگرا هستند که در تصمیم گیری های عالی حضور دارند و اظهار نظر می کنند و مشارکت دارند. این مسئله کمک بسیاری به خروجی قضیه می کند که باعث وحدت و همگرایی در جامعه است.

*در مورد رئیس شدن آقای حداد عادل آیا همه جریانات اصولگرایی اجماع دارند؟

اگر لازم باشد دراین زمینه اطلاع رسانی می شود همانطور که قبلا گفتم برای هر مجموعه ای یا شورایی، یک رئیس لازم است. همچنین افرادی لازم است که کارها را پیگیری کنند که در اینجا نیز برخی دوستان همه این کارها را عهده دار شدند. در واقع این یک مسئوایت و خدمت است که هر کسی در تشکل ها فرصت بیشتری دارند این مسئولیت ها را می توانند برعهده بگیرند.

*آیا ریاست آقای حداد عادل قطعی شده است؟ 

بله. قبلا گفتم. بنده سخنگو نیستم. اگر بنا باشد اطلاع رسانی رسمی کنند یقینا انجام خواهند داد.

*چون برخی مخالف بودند.

این مسائل داخلی است و این مسائل معمولا با توافق و همراهی صورت می پذیرد. اینگونه نیست که نفر دومی مطرح شود. بنابراین آقای حداد عادل مطرح شده است و توافق نیز صورت می گیرد.