به گزارش گروه خبر خبرگزاری برنا، سردار سر لشکر پاسدار محمد باقری رئیس ستادکل نیروهای مسلح  در بازدید از مناطق سیل زده گلستان در جمع خبرنگاران اظهار کرد: بنده به عنوان رئیس کل ستاد نیروهای مسلح وظیفه داشتم که از نزدیک از مناطق سیل زده بازدید کنم و با مردم صبور و نجیبی که باسیل روبرو شدند، ملاقات کنم.

وی افزود: پیام رهبری معظم انقلاب این بود که نیروهای مسلح همه نیروها و توان خود را بسیج و گسیل کنند و برای کمک به مردم بفرستند که بحمدالله نیروهای مسلح، ارتش جمهوری اسلامی، سپاه، نیروی انتظامی و وزارت دفاع با همه امکانات در منطقه حاضر شدند.

سرلشکرباقری ادامه داد: امروز بنده آمده‌ام تا از نزدیک کار این افراد را مشاهد کرده و شاهد کمبودها باشم و گزارش پیشرفت کار را بگیرم.

وی با بیان اینکه کمبود امکانات در مناطق سیل گلستان با حداکثر توان، تأمین شود، تصریح کرد: فروکش کردن آب در حال انجام است و مشکل اصلی در این منطقه عدم لایروبی روخانه بود که الان با وجود آب انبوده امکان لایروبی رودخانه وجود ندارد.


سرلشکرباقری گفت: اما در انتهای رودخانه گرگان رود بیل‌های مکانیکی ارتش و سپاه در حال حفر دو کانال مهم هستند که علاوه بر رودخانه خروجی رودخانه را به دریا باز کنند و آب با سرعت بیشتری به سمت دریا منتقل شود.

وی اظهار کرد: با این کار منازل و مغازه‌هایی که دچار آبگرفتگی شده است، فروکش خواهد کرد و مابقی کار لایروبی برای بعد از این مرحله باقی می‌ماند.

سرلشکرباقری توضیح داد: همچنین در صورتی که بارندگی مجدد آغاز شود باید این شهرها و روستاها مصون سازی شود که آن را هم امروز در جلسه بعدازظهر تصمیم گیری خواهیم کرد.

وی گفت: باید برای حصار دور شهرها خاکریز و سیل بند ایجاد کرد تا اگر مجدد بارندگی شد و آب رودخانه طغیان کرد آب داخل شهرها نیاید.

سرلشکرباقری بیان کرد: همچنین ایجاد مراکز درمانی و بیمارستان‌ها و کمک‌های امدادی، رساندن آب و غذا در مواقع ضرورت و برقراری امنیت در حد مطلوب جزو اقدامات نیروی نظامی بوده است.

وی با بیان اینکه تاکنون هیچ گزارشی مبنی بر سرقت و ناامنی نداشتیم، تأکید کرد: از اینکه مردم با صبوری تحمل کردند قدردانی می‌کنم و ان‌شاءالله که خداوند توفیق دهد که کارگزاران دولت و نیروهای مسلح بتوانند خدمات شایسته و درخوری را انجام دهند و مردم به زندگی آرام خود را برگردانند.

سرلشکرباقری اظهار امیدواری کرد باران ان‌شاءالله چشمه رحمت برای کشاورزی و دامداری ها خواهد بود.