«محمد نهاوندیان»، معاون اقتصادی رئیس جمهور، در گفت و گو با خبرنگار سیاسی برنا، با اشاره به "برنامه دولت در سال جدید با توجه به جنگ اقتصادی، گفت: با توجه به طبیعت جنگ اقتصادی-روانی که بدخواهان ایران در دستور کار خود قرار دادند، اساسی ترین محور این است که بر روی اقتصاد دورن زا و برون گرا بیش از گذشته تاکید کنیم.

او ادامه داد: بُعد درون زایی آن این است که موانع تولید داخلی را از سر راه برداریم. در چهار، پنج سال گذشته در بخش کشاورزی وضع خیلی بهتر از گذشته شده و میزان اتکا کشاورزی ما به خارج، بسیار کمتر شده است.

نهاوندیان افزود: ان شاءالله این رحمت الهی اخیر در بارش باران رونق زیادی را در کشور ایجاد کند گرچه برخی آسیب هایی در گوشه و کنار حاصل شده است. اما اصل آن سیراب کردن کام تشنه فلات ایران است و این امکان را می دهد که با ریز گردها مقابله کنیم. تالاب های ما پر شده و برخی از مناطق مانند سیستان و بلوچستان و کرمان که مشکل خشکسالی آزارشان می داد، شرایط بهتری برای کشاورزی دارا هستند.

او ادامه داد: در بخش صنعت و ساخت ساز فرصت های جدیدی پیش روی ما است.  باید با اتکا جدی به تولید ملی بتوانیم سطح اشتغال را حفظ و افزایش دهیم. در حوزه تجارت هم که بدخواهان مناسبات مالی بانکی ما را هدف قرار می دهند، می بایست با ترتیبات منطقه ای بتوانیم مناسباتمان را تقویت کنیم.

نهاوندیان گفت: فعال کردن دیپلماسی اقتصادی با برخی از همسایگان مثل عراق و ترکیه و برخی دیگر کشورها در راستای همین نگاه راهبری صورت می گیرد. مجموع این حرکت ها حتما بد خواهان ایران را ناکام می گذارد و با قوت از این شرایط عبور می کنیم که شرط آن انسجام ملی است. هرکسی آن چه را که در توان دارد را بکار گیرد و همه با هم از این مرحله عبور می کنیم.

 

خبرنگار: رستمی

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: