به گزارش گروه سیاسی برنا، نمایندگان در نشست علنی نوبت عصر امروز (سه شنبه 27 فروردین) مجلس شورای اسلامی با کلیات طرح "اقدام متقابل در برابر اعلام نام سپاه پاسداران انقلاب به عنوان سازمان تروریستی توسط آمریکا" با 204 رأی موافق، 2رأی مخالف و بدون رأی ممتنع از مجموع 204 نماینده حاضر در جلسه موافقت کردند.

دهقانی فیروز آبادی از سوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در تشریح کلیات این طرح گفت: طرح دو فوریتی تقویت جایگاه سپاه علیه اقدامات آمریکا در کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس مورد بحث قرار گرفت و اصلاحاتی در عنوان و متن آن ایجاد شد.

نماینده مردم تفت و میبد در مجلس شورای اسلامی افزود: طبق آیین نامه، کمیسیون فرصت 3روزه برای بررسی این طرح داشت که جلساتی با حضور نمایندگانی از دستگاه ها و وزارتخانه‌های مختلف، مرکز پژوهش‌ها و کارشناسان و اعضای کمیسیون صورت گرفت و دو مبنا و محور برای ما در این خصوص اهمیت داشت؛ نخست تأمین منافع ملی و امنیتی کشور و دوم اصل مقابله به مثل.

وی ادامه داد: آنچه که در روابط بین‌الملل ضمانت اجرا است، اصل مقابله به مثل است لذا در همین راستا تغییراتی در عنوان اولیه طرح که صرفاً حمایت از سپاه بود، انجام شد.

نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی گفت: ایران ابزارهای لازم برای مقابله به مثل را دارد و دولت جمهوری اسلامی ایران در این طرح مکلف شده در چارچوب مصوبات شورای عالی امنیت ملی در راستای اقدام متقابل و مقابله به مثل عمل کند.

دهقانی فیروزآبادی با اشاره به اینکه وظایفی برای ستاد کل و نیروهای مسلح نیز در این طرح پیش‌بینی شده، تأکید کرد: در این طرح از سپاه به صورت ویژه حمایت شده و هیچ گونه اقدامی در جهت تضعیف سپاه نباید انجام شود ضمن آن که برای وزارت خارجه و قوه قضائیه نیز اقدامات متناسب پیش‌بینی شده است.