به گزارش گروه سیاسی برنا، «محمود واعظی» رییس دفتر رییس جمهوری در جمع خبرنگاران در خصوص "تشکیل معاونت بازرگانی" گفت: در این خصوص  عنوان شده است که این معاونت با مجوز شورای عالی هماهنگی اقتصادی زیر نظر رئیس جمهوری تشکیل شود تا بازار را اداره کند.

رییس دفتر رییس جمهور ما به هیچ وجه از مهلت ارائه شده 60 روزه کوتاه نمی آییم تاکید کرد که به آنچه که اعلام کردیم اقدام می کنیم.

واعظی در مورد افزایش قیمت برخی کالاهای اساسی بیان کرد: طبیعی است که دولت باید بازار را سر و سامان بدهد، اما در دولت هر فعالیت و اقدامی متولی خود را دارد. بحث تولید محصولات کشاورزی اولویت نخست وزرات جهاد کشاورزی است و وزارت صنعت معدن و تجارت هم به طور ذاتی به دنبال تولید صنعتی است. آنچه این وسط می‌ماند، رهاشدگی بازار است.

واعظی گفت: امیدوارهستیم نمایندگان مجلس با سرعت بیشتری لایحه یا طرح دولت را به تصویب برسانند یا اگر این طور نیست پیشنهاد جدیدی به رئیس جمهور ارائه شده است که ایشان یک معاون اختصاص دهند و از شورای عالی هماهنگی اقتصادی برای تشکیل آن اجازه بگیرند. بر اساس این پیشنهاد بخشی از این معاونت وزارت صنعت،معدن و تجارت، و بخش دیگر در وزارت جهاد کشاورزی است تا زیر نظر این معاونت جمع شده و بتواند بازار را اداره کنند.

واعظی درباره لایحه مهم شفافیت گفت: امروز در دولت لایحه مهم شفافیت را تمام کردیم. این لایحه در سه جلسه در دولت بحث شد و دارای 44 ماده است وان شاء الله به مجلس خواهیم فرستاد.  بخش دیگری از محتوای نشست امروز هیأت دولت به سخنان رهبر معظم انقلاب در دیدار شب گذشته‌شان با مسئولان نظام اختصاص داشت. موضوع دیگر این جلسه مسائل اقتصادی، رونق تولید و اینکه چگونه می‌توانیم اشتغال و تسهیلات برای سرمایه‌گذاری‌های داخلی و خارجی به وجود آوریم و بنگاه‌هایی را که هم دولت و هم نیروهای نظامی تصدی‌گری می‌کنند به مردم واگذار کنیم.

رئیس دفتر رئیس جمهوری همچنین درباره ارز 4200 و تصمیم دولت درباره کالابرگ گفت: تصمیم سال گذشته دولت به قوت خود باقی است و مباحث مطرح شده درباره کالا برگ الکترونیکی یا روش های دیگر، پیشنهاداتی است که سازمان برنامه و بودجه و برخی از دستگاه های دیگر تنظیم کردند.  این پیشنهادات در کمیته ای بررسی می شود تا اگر روزی به این نتیجه رسیدیم که بهتر جواب می دهد آن را اعمال کنیم.این پیشنهادات روی میز است و روش های آمادگی است تا اگر در آینده لازم شد استفاده کنیم، اما فعلا سیاستی که دنبال می شود همان ارز 4200 است.

واعظی همچنین درباره انتخاب سخنگوی دولت گفت: موضوع سخنگو را بررسی کردیم و قرار است یک نفر به رئیس‌جمهور معرفی شود.

رییس دفتر رییس جمهوری با اشاره به حاشیه های ایجاد شده درباره سهمیه بندی بنزین اظهارداشت: پیش از آنکه دولت درباره سهمیه بندی دولت تصمیم بگیرد و موضوع نهایی شود، بر اساس اشتباه در خبررسانی، التهابی در جامعه به وجود آمد.

وی با بیان این که در همان زمان هم مسئولان درباره شایعه بودن این موضوع و قعطی نشدن آن واقعیت را به مردم گفتند، گفت: البته ما جلسات مختلفی در این باره تشکیل دادیم اما این که این تصمیم چه زمانی و چگونه اجرایی می شود، هنوز تصمیم قطعی گرفته نشده است و منتظر هستیم که آرامشی به وجود بیاید.

واعظی در بخش دیگر از سخنانش به موضوع وزارت صنعت،معدن و تجارت اشاره کرد و گفت: وزارت بازرگانی گذشته دو شقه شد، بخشی در وزارت صنعت، و بخشی در وزارت بازرگانی است و این دو بخش از یک سیاست تبعیت نمی‌کنند و با هم اختلاف سلیقه‌ دارند بنابراین یک نفر باید بر آن ها نظارت و اقدامات را هم هماهنگ کند.

رئیس دفتر رئیس جمهوری افزود: ما در دور میز دولت به یک نفر حامی از مصرف کننده نیاز داریم که آن وزیر بازرگانی است.

واعظی درباره موضوع کمبود شکر تصریح کرد: ما در داخل کشور به هیچ وجه مسئله کمبود شکر نداریم اما به دلیل دیرکرد در توزیع آن این وضعیت پیش آمده است. الان در داخل کشور هم شکر وارداتی و هم شکر هایی که در داخل کشور تولید می شوند، وجود دارد.

وی درباره پیشنهاد ایران برای صادرات نفت یک و نیم میلیون بشکه ای به اروپا تصریح کرد: چیزی که در بیانیه و در صحبت های چهارشنبه گذشته رئیس جمهوری بود، این است که تعهدات برجامی طرف مقابل باید اجرایی شود که اگر اجرایی شود این مطلبی گفتید در آن وجود دارد.

رئیس دفتر رئیس جمهوری در پاسخ به پرسشی درباره اینکه اروپا به 120 روز زمان برای نشان دادن تعهدش به اینستکس نیازدارد، خاطرنشان کرد: به نظر من حرف درستی نیست آن چیزی که ثبت شده و سازوکارش مشخص است، اجرایش نباید بیش از یک هفته طول بکشد.

وی همچنین گفت: قرار است وزاری خارجه 3 کشور و اتحادیه اروپا راجع به مساله ایران بحث کنند و مذاکراتی با طرف ایرانی داشته باشند و ما حرفهایمان را آنجا خواهیم زد.

واعظی با بیان این که اینکه اروپایی ها از 120 روز زمان برای اجرایی کردن اینستکس سخن گفته اند، درست نیست،گفت: ما به هیچ وجه (از مهلت ارائه شده) کوتاه نمی آییم و در زمان 60 روز به آنچه که اعلام کردیم اقدام می کنیم که این زمان شروع هم شده است و در 60 روز دوم هم آنچه که در مرحله دوم است اجرایی خواهد شد.

وی درباره سخنان رئیس جمهوری در جمع فعالان سیاسی مبنی بر اینکه رئیس جمهوری آمریکا 19 بار درخواست ملاقات کرده و پاسخی داده نشده است، اظهار داشت: آقای رئیس جمهور این گونه گفت؛ در سفری که به نیویورک رفتم در سه روزی که آنجا بودم از کانال های مختلف 19 بار برای ملاقات تماس گرفته شد که من هم گفتم کسی از برجام خارج شده و میز مذاکره را برهم زده است ابتدا باید به قوانین بین المللی متعهد باشد تا طرف مقابل هم گفته های او را باور کند.

رئیس دفتر رئیس جمهوری تاکید کرد: خواسته جمهوری اسلامی ایران این است که هرکس که ادعایی دارد، ادعای خودش را در عمل و نه در حرف مشخص کند.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: