«محمدرضا عارف»، رئیس فراکسیون امید، در گفتگو با خبرنگار سیاسی برنا در پاسخ به این سوال که آیا FATF از دستورکار مجمع خارج شده است، اظهار کرد: بحث جدی بوده و اختلاف نظر و نگرانی کلی و جدی درباره این دو لایحه ( پولشویی و CFT) در مجمع تشخیص مصلحت نظام وجود دارد. تقریبا همه قبول دارند الحاق به FATF نفعی برای ما ندارد ولی بحث درباره دفع ضرر است تا مراوده اقتصادی با دنیا داشته باشیم و باید خود را با این سازوکار وفق دهیم.

وی افزود: فضای مجمع قبل از عید طوری بود که اگر به رای گیری گذاشته می شد، رای نمی آورد. طبیعی بود که مجمع به کمیسیون ارسال کند تا بررسی بیشتر صورت گیرد زیرا عموما تصمیمات مجمع تا به حال اجماعی بوده است. کار خوبی در کمیسیون انجام شده و الان دستور مهمی، یعنی مدت دار کردن مصوبات مجمع در دستورکار است. ما بنابر مصلحت گاهی از قانون اساسی و یا حتی احکام شرعی عدول می کنیم؛ نظر مقام معظم رهبری همین این است و در مجمع هم بحث شده و این عدول، باید مدت دار و محدود باشد؛ در حقیقت حکم ثانویه است و بعد باید به حکم قبلی برگردیم.

رئیس فراکسیون امید اظهار کرد: 2و یا 3 جلسه است که روی این مسئله بررسی و کار می شود. جمع بندی این است تا الان مصوبات مصلحتی 10 ساله باشد مگر در موارد خاص و پس از 10 سال به حکم اصلی برگردیم مگر اینکه مصلحت ایجاد کند که رویه را ادامه دهیم؛ به همین دلیل FATF فعلا در دستورکار قرار نگرفته است. طبیعی است که با رفتار خشن آمریکا تصمیم گیری درباره FATF به تعویق بیافتد اما ان‌شاءالله مجمع با رویه همیشگی و با اجماع و بررسی شرایط، تصمیم نهایی را خواهد گرفت.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: