به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری برنا؛ با توجه به گذشت حدود سی و چهار روز از فرصت 60 روزه ایران به کشورهای باقی مانده در برجام، برای اجرای تعهدات خود بویژه در حوزه های بانکی و نفتی، اما این کشورها همچنان اقدام عملی و ملموسی در این باره انجام نداده‌اند. هرچند برداشتن گام‌های موثر در راستای حفظ برجام به نفع همه کشورهای عضو برجام است.

در این ارتباط «مرتضی مکی»، تحلیلگر مسائل بین‌الملل، به خبرنگار سیاسی برنا گفت: مجموعه تحرکات دیپلماتیکی که در حال وقوع بوده، روند تحولات آینده را بسیار سخت و غیرقابل پیش بینی کرده است. به هر حال هم اروپایی‌ها و هم برخی دیگر کشورها از جمله ژاپن در حال میانجی‌گری و رایزنی هستند تا بتوانند تنش‌ها میان ایران و آمریکا را کاهش دهند. به هر حال مقامات اروپایی نیز هر چند در برخی موارد به ویژه اهداف سیاسی  با دونالد ترامپ همسویی و همکاری داشتند اما در جهت چگونگی مقابله با جمهوری اسلامی ایران، اختلاف نظرات سیاسی عمیقی با آمریکا دارند و در نهایت خواستار حفظ برجام هستند.

این کارشناس مسائل بین‌الملل افزود: سفر همزمان وزیر خارجه آلمان و رئیس اینستکس تلاشی است که اروپایی‌ها، تعهد خود را به برجام اعلام کنند و در عین حال سازوکار مالی که برای تسهیل تجارت با ایران وعده داده بودند هر چه زودتر راه‌اندازی کنند اما اینکه به هر حال تا یک ماه آینده، آیا ایران شاهد اقدام جدی از سوی اروپایی‌ها برای تامین مطالبات خود خواهد بود یا خیر، با اما و اگرهای بسیاری مواجه است. از سوی دیگر نیز ایران طی یک ماه گذشته نشان داده و بارها تاکید کرده در پی خروج از برجام نیست و هر اقدامی که بخواهند انجام دهند، در جهت تامین مطالبات خود است که در چارچوب برجام خواهد بود.

مکی در پایان بیان کرد: به هر حال سیاست‌های تهاجمی که آمریکا در قبال ایران در پیش گرفته، بعید است در شرایط فعلی، آمریکا را به این سمت ببرد که  بخواهد خارج از چارچوب برجام، اقدام کند.

خبرنگار: آزاده رحیمی

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: