«فریده غیرت»، حقوقدان و وکیل، درباره بحث حق الوکاله وکلا و اینکه آیا تعهدی هم برای گرفتن حق و حقوق موکلان خود دارند یا خیر، به خبرنگار سیاسی برنا گفت: لازم است دراین باره مقدمه‌ای را مطرح کنم مبنی بر اینکه این موضوع یک پیش مقدمه‌ای دارد و آن این است که متاسفانه در جامعه، برخی هجمه‌هایی را به وکلا آغاز کرده و به حیثیت وکلا لطمه وارد می‌کنند. اگر فردی، قوانین مربوطه را بداند، این گونه عمل نمی‌کند. نمی‌توان ادعا کرد وکیل متخلفی وجود ندارد. ممکن است مانند شغل‌ها و صنف‌های دیگر که متخلفانی وجود دارند در حرفه وکالت هم تخلف صورت گیرد که باید با آن برخورد شود. بنابراین نباید همه هجمه‌ها به سمت وکلا روانه شود. همه وکلا باسابقه و کارکرده همواره سعی کرده اند در حرفه وکالت تخلفی صورت نگیرد. برای مثال بنده که 45 سال در این حرفه مشغول کارکردن هستم، قراردادهایی منعقد کردم که در دفتر وکالت بنده موجود و به صورت قانونی مشخص و میزان حق الوکاله آن نیز روشن است.

این حقوقدان افزود: در مورد حق الوکاله باید گفت، وکلا حق الوکاله خود را در قرارداد و وکالتنامه‌ای که تنظیم می‌کنند می‌نویسند. اگر دعوا، دعوای مالی باشد طبق قانون و طبق تعرفه‌ای که مصوب شده، حق الوکاله ده درصد تعیین شده چراکه وکیل بر اساس ده درصدی که دریافت می‌کند تمبر نیز باطل می‌کند اما در مقابل اگر دعوا، دعوای غیرمالی باشد مثل توافق دو کارمند یا یک پزشک و بیمار و غیره موضوع چیز دیگری است. معمولا وکیل در قراردادی که تنظیم می‌شود حق الوکاله را باید لحاظ و تمبر باطل کند، در نهایت نیز نظارت و کنترلی بر کار وکلا در کانون وکلا وجود دارد که کانون وکلا نظارتی دقیق دارد و اگر متوجه شود، وکیلی خلاف قانون عمل کرده، آن را تحت تحقیب قرار داده و او را به دادگاه انتظامی می برد و حکم برای وکیل متخلف صادر می شود.

وی ادامه داد: این گونه نیست که وکلا هر اندازه بخواهند هزینه دریافت کنند بدون اینکه هیچ حساب کتابی باشد. وکیل مکلف است تا آخرین لحظه، وظایف خود را انجام دهد، به موکل خود گزارش دهد چرا که این موارد جزو وظایف قانونی وکیل است. وکیل باید پیشرفت کار و یا هر اتفاقی را در پرونده به موکل اطلاع دهد. این گونه نیست که کار وکلا بدون حساب و کتاب است و مردم ناراضی هستند بلکه برخی سعی می کنند که نارضایتی مصنوعی ایجاد می کنند. وکلا هم مانند بقیه مردم ممکن است تخلف کنند اما بدین گونه نیست که کانون وکلا، وکلای متخلف را رها کرده باشد در حالی که در مورد برخی شغل ها و اصناف دیگر، متاسفانه فردی تخلف می کند و با آن برخورد نمی شود.

فریده غیرت در این باره که برخی وکلا پرونده های بزرگی را پذیرفته اند در حالی که خود چندان از نظر دانش حقوقی برجسته نیستند و درنهایت نتوانستند بسیاری پرونده ها را به نتیجه برسانند نیز عنوان کرد: هیچ وکیلی حق ندارد هیچ پرونده ای را به شرط نتیجه بپذیرد یعنی نمی تواند بگوید که پرونده ای را قبول می کند و در نهایت به نتیجه دلخواه خواهد رسید. اولا وکلایی که دقیق هستند هیچ پرونده ای را بدین گونه قبول نمی کنند که نتیجه آن را از پیش گفته باشند. ممکن است که در حین رسیدگی به برخی پرونده ها، وکیل متوجه شود که سخنان موکل درست نیست و طرف دعوا نیز مدارکی داشته باشد که ثابت  کند، سخنان موکل درست نیست و در نهایت وکیل از این پرونده کنار برود.

وی بیان کرد: آیا برای وکلای جوان هم مانند سایر جوانان این کشور برای مثال پزشکان جوان، کلاس‌های اخلاقی برگزار می‌شود؟ مگر برای مهندسین کلاس اخلاق حرفه‌ای برگزار می‌شود؟ البته گاهی چنین کلاس‌هایی برای وکلا برگزار می‌شود. بنابراین هیچ وکیلی نباید پرونده‌ای را به شرط نتیجه بپذیرد. ممکن است برخی پرونده‌ها طول بکشد و نمی‌توان گفت کم کاری از وکیل است یا وکیل، پولی دریافت کرده و نمی‌خواهد کاری انجام دهد. نباید این‌گونه تلقی کرد بلکه  حدود 50 درصد از کار وکلا مربوط به قوه قضائیه است. بنابراین قوه قضائیه است که رای را صادر می‌کند و وکلا از قوه قضائیه درخواست رای می‌کنند. بنابراین بخشی نیز مربوط به قوه قضائیه است و تنها بر دوش وکلا نیست. بنابراین وکیل دادگستری به امر مهم و  مقدس دفاع مشغول است و باید به این دفاع اهمیت داد همان‌گونه که در قانون و دین ما نیز آمده است.