به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری برنا؛ بخشی از اتفاقات به شرح زیر است:

شخصیت هفته؛ ظریف

«هایکو ماس»، وزیر خارجه آلمان، سه هفته پس از اقدام متقابل ایران در کاستن از سطح تعهدات برجامی منطبق بر حق تعریف شده در برجام، به تهران آمد. او در حالی به عنوان یکی از کشورهای باقیمانده در برجام وارد تهران شد که این روزها ایران از عملی نشدن وعده های اتحادیه اروپا بسیار گله‌مند است. اما به‌رغم این گله‌مندی «محمدجواد ظریف»، وزیر امور خارجه، با لبخندی همیشگی و مقابل چشم بیش از 100 خبرنگار و عکاس داخلی و خارجی در تالار آینه به استقبال همتای خود رفت. اما نکته قابل توجه این سفر حضور رئیس اینستکس در کنار «هایکو ماس» بود که نتیجه این حضور احتمال راه‌اندازی این سازوکار ملی طی هفته‌های آینده، به گفته وزیر خارجه آلمان است.

خبرنگاران که پس از مدت‌ها امکان حضور در کنفرانس خبری در وزارت خارجه را داشتند، بیش از همه فضای حاکم در جلسه توجهات آنها را جلب کرد. وزیر خارجه آلمان که سعی می‌کرد خود را آرام نشان دهد و برای اینکه کوچکترین گافی در این سفر نداشته باشد، سخنان خود را از روی کاغذ خواند اما محمدجواد ظریف ضمن خوشامدگویی با لحنی تند و تیز، خطاب به همتای خود با تاکید بر حفظ برجام، خواستار اجرایی شدن گام های عملی از سوی اتحادیه اروپا شد.

جنجال در این جلسه از زمانی آغاز شد که خبرنگار تندور آلمانی از «بیلد» با طرح سوالی، جو سرد جلسه را به سمت بگومگو و انتقاد سوق داد. وزیر امور خارجه ایران در پاسخ به سوال خبرنگار بیلد مبنی بر اینکه خیلی از توافقات بین‌المللی با ایران منوط به نگاه ایران به اسرائیل است در حالی که شما می گوئید اسراییل باید نابود شود، نگاه شما به اسرائیل چگونه است؟ گفت: «این نخست وزیر رژیم صهیونیستی است که در کنار نیروگاه هسته‌ای «دیمونا» می‌ایستد و ایران را تهدید به نابودی می‌کند، او باید به این سوال جواب دهد. ما شروع کننده جنگ نخواهیم بود اما اگر کسی جنگی علیه ما آغاز کند پایان دهنده آن نخواهد بود.»

وزیر امور آلمان هم به‌رغم حضور در ایران و دانستن نوع دیدگاه ایران به رژیم اسرائیل تاکید کرد «آلمان و اسرائیل با یکدیگر دوست هستند و این درسی بوده که تاریخ به ما داده و قابل تغییر نیست.»

همچنین خبرنگار اشپیگل با طرح سوال تندی ایران را متهم به برهم زدن ثبات در منطقه کرد و ظریف اینگونه و با قاطعیت پاسخ داد: «چه کسی باعث بی‌ثباتی در منطقه است؟ آیا ما بودیم که به صدام سلاح دادیم؟ آیا ما بودیم که از القاعده حمایت کردیم؟ آیا ما بودیم که نخست‌وزیر لبنان را زندانی کردیم؟ آیا ما بودیم که هر روز غیرنظامیان یمن را بمباران می‌کنیم؟ آیا ما از داعش و جبهه النصره در سوریه حمایت کردیم یا آنکه سلاح‌های آمریکایی بود که از طریق عربستان به آنها داده شد؟ اگر قرار است درباره رفتار تنش‌آفرین در منطقه صحبت شود دیگران هستند که باید پاسخ دهند؟ آیا ما مناطق اشغالی دیگران را به دیگران بخشیدیم؟ قدس و جولان را ما بخشیدیم؟ آیا ما در لیبی و سودان شر به پا می‌کنیم؟ اگر قرار باشد درباره رفتار تنش‌آفرین در منطقه صحبت شود، دیگران هستند که باید به سوالات پاسخ دهند. ضمنا ما یک تفاوت دیگر هم با دیگران داریم؛ ما هفت هزار سال است که در این منطقه هستیم، دیگران از کجا آمدند؟»

در جریان نشست خبری مشترک وزیران امور خارجه ایران و آلمان یک خبرنگار ایرانی از «هایکو ماس»، وزیر خارجه آلمان، پرسید شما در سخنان خود اعلام کردید آلمان به دنبال کاهش تنش در منطقه است در حالی که آلمان درحال حاضر به صورت مرتب سلاح‌هایی را به کشورهای منطقه می‌فروشد و با این کار خود باعث افزایش تنش در منطقه شده است و از طرف دیگر آلمان سابقه فروش سلاح‌های شیمیایی به صدام را نیز در جریان جنگ هشت ساله ایران و عراق  دارد که هایکوماس از پاسخ دقیق به این سوال خودداری کرد. این سوال خبرنگار ایرانی باعث شد وزنه سوالات بین دو خبرنگار از ایران و دو خبرنگار از آلمان یکسان شود.

چهره هفته؛ سیدمحمد بطحایی

هفته جاری « سیدمحمد بطحایی، وزیر سابق آموزش و پرورش، به‌دلیل شرکت در انتخابات مجلس از سمت خود استعفا کرد. کنار رفتن بطحایی یک سال و 9 ماه بعد از انتصاب به عنوان عالی‌ترین مقام وزارت آموزش و پرورش با 238 رای موافق در مقابل تنها 35 مخالف بهارستان‌نشین صورت گرفت.

 استعفای بطحایی در آخرین روز مهلت قانونی پذیرش استعفای مسئولان مذکور در مواد «الف» و «ب» ماده 29 قانون انتخابات مجلس برای شرکت در یازدهمین دوره انتخابات قوه ‌مقننه اتفاق افتاد.

در نهایت و پس از چند ساعت، استعفا وزیر بطحایی را «علی ربیعی»، سخنگوی دولت، تایید کرد. ربیعی در گفتگو با صداوسیما گفت: «ابتدای هفته وزیر آموزش و پرورش نامه استعفایشان را برای رئیس‌جمهوری نوشتند و اعلام کردند علت استعفا، حضور در انتخابات مجلس است. روز سه‌شنبه، بطحایی با دفتر محمود واعظی، رئیس دفتر ریاست جمهوری، تماس گرفتند و درخواست کردند تا پیش از اتمام مدت‌زمان قانونی با استعفایشان موافقت شود که رئیس‌ جمهور هم با استعفای ایشان موافقت کردند.»

با این حال استعفای بطحایی و خداحافظی او از مقام وزارت آموزش و پرورش، ششمین تغییر را متوجه دولت دوازدهم کرد.

جنجال هفته؛ وزیر نیرو و عبدالرضا داوری

طی چند روز گذشته جمله‌ای از وزیر نیرو در فضای مجازی دست به دست شد. در این جمله از زبان «رضا اردکانیان»، وزیر نیرو، آمده است: «تحریم‌کنندگان فهمیده‌اند نقطه ضعف ما، مصرف است. ما جامعه‌ای مصرفی هستیم. چرا چین اینگونه تحریم نمی‌شود؟ چون با یک وعده غذا هم رفع گرسنگی می‌کنند.»

همین یک جمله کافی بود تا جنجال در فضای مجازی ایجاد و در نهایت وزیر را ملزم به پاسخگویی کند. اردکانیان درباره این عبارت توضیحاتی را ارائه کرد که در روزنامه «ایران» منتشر شد. در بخشی از این توضیحات آمده است: «عبارتی که درباره چین بیان کردم اولاً بدان معنا نبود که ایرانیان باید یک وعده غذا بخورند، بلکه معنایی نمادین داشت و تأکید بر سخت‌کوشی و ظرفیت تحمل جامعه چینی برای رسیدن به اهداف متعالی‌تر را بیان می‌کرد. ثانیاً کم‌اهمیت جلوه دادن سایر ابعاد سیاست‌های دولت و جامعه چین برای توسعه را نیز مدنظر نداشتم. ثالثاً در عرصه‌ای بی‌ارتباط با حوزه فعالیت تخصصی خودم سخن نمی‌گفتم، بلکه بحث کاملاً در ارتباط با مسأله مصرف آب و انرژی بود.»

«آن یک عبارت درباره غذا خوردن مردم چین نباید سبب شود ایده اصلی بدمصرفی جامعه و اقتصاد در ایران امروز را به فراموشی بسپاریم. از مردم تشکر می‌کنم که آنقدر به سخنم حساسیت نشان دادند تا برای روشن شدن مسأله در اینجا مقصودم را با صراحت بیشتری تشریح کنم و حتی فرصت مجددی برای گفت‌وگو درباره آن دست دهد اما از همین مردم هوشیار تقاضا می‌کنم از کنار ایده بدمصرفی جامعه ایرانی و ضرورت مطالبه برای اصلاح آن به سادگی عبور نکنند.»

******

«الهام سلمانی»، همسر عبدالرضا داوری، در چند توییت از نفود یک پرستو به زندگی شخصی همسرش خبر داد. به همین منظور عبدالرضا داوری از چهره‌های نزدیک به احمدی‌نژاد و عضو دفتر او در واکنش به توییت‌های همسرش «الهام سلمانی» که مدعی وجود یک «پرستو» در زندگی مشترکان شده، در گفتگو با انصاف نیوز گفت: «در آستانه‌ جدایی از سلمانی است و پرستویی هم در کار نیست.»

همچنین داوری در پاسخ به سوال یکی از دوستانش درباره‌ اینکه آیا از آنچه توسط خانم الهام سلمانی در دو روز اخیر در توییتر منتشر شده خبر دارد یا نه؟ گفت: «موبایلم را سرقت کرده‌اند دسترسی به تلگرام و توییتر ندارم ولی خواهرم دیشب یک چیزهایی را نشانم داد.»

خبر هفته؛ گشایش در حصر

برخی منابع خبری از رفع پاره‌ای از محدودیت‌های ارتباطی میرحسین موسوی و زهرا رهنورد دادند. بر اساس این گزارش، زهرا رهنورد از این پس می‌تواند در صورت تمایل از تلفن همراه استفاده کرده و همچنین اعلام آمادگی شده تا محصورین بتوانند با نصب دستگاه ماهواره به برخی کانال‌های محدود تلویزیونی دسترسی داشته باشند. در همین راستا، خبرنگار جماران با پیگیری این خبر از نرگس موسوی، از درستی آن اطمینان حاصل کرد.

«حسین کروبی»، فرزند «مهدی کروبی» هم در مصاحبه با ایلنا ضمن برداشته شدن برخی محدودیت‌ها برای پدرش گفت: «علاوه بر نصب ماهواره برای آقای کروبی گفته شده که خواهر، خواهر زاده‌ها و برادرزاده‌ها هر موقع که بخواهند می‌توانند بدون هماهنگی قبلی به ملاقات ایشان بیایند.»  

خبر مهم هفته؛ سفر نخست وزیر ژاپن 

 سفر «شینزو آبه»، نخست وزیر ژاپن، به تهران به عنوان نخستین سفر، نخست‌وزیر این کشور به ایران در 41 سال گذشته تا حدودی زیاد تحت‌الشعاع رسانه‌ها قرار گرفته است. آبه در حالی به تهران آمد که «دونالد ترامپ»، رئیس جمهور آمریکا، اخیرا میهمان او در ژاپن بود. در مقطع فعلی می‌توان گفت اهمیت سیاسی سفر آبه به تهران در روزهایی که ایران تحت فشار تحریم و به خصوص تحریم نفتی قرار دارد، حائز اهمیت است.

بازنده هفته؛ مجلس شورای اسلامی

هنوز سر و صدای حذف «علی مطهری» از نایب‌ رئیسی مجلس در جریان ائتلاف نمایندگان مستقلین و اصولگرا در انتخابات هیات رئیسه تمام نشده بود که رقابت‌ها فاز دیگری به خود گرفت. گمانه‌زنی‌ها در این زمینه شدت گرفته بود که خبر شکست مطهری در جریان رقابت با جعفرپور، نماینده جبهه پایداری، بر سر کرسی ریاست کمیسیون فرهنگی آن هم با اختلاف یک رای محل نقل محافل سیاسی و رسانه‌ای شد. اما این پایان ماجرا نبود و این بار بر سر کرسی هیات رئیسه کمیسیون امنیت ملی مجلس، اختلافات بالا گرفته است. یک ‌سال پیش بود که انتخاب فلاحت‌پیشه به عنوان رئیس این کمیسیون و پایان ریاست 14 ساله علاءالدین بروجردی تعجب‌ها را برانگیخت. گفته می‌شود از آنجا که سال پیش کواکبیان به شرط ریاست در آخرین سال حاضر شده بود، در اجلاسیه سوم به نفع فلاحت‌پیشه از انتخابات کناره‌گیری کند امروز می‌خواهد به این کرسی برسد و از سوی دیگر گفته می‌شود «مجتبی ذوالنوری» هم به‌دنبال رسیدن بر کرسی ریاست است. هرچند فلاحت‌پیشه در گفتگویی هرگونه هماهنگی با کواکبیان را رد کرد. حال باید منتظر ماند و دید، یکشنیه آینده کدام فرد از بین این 4 نفر (کواکبیان، ذوالنوری، فلاحت‌پیشه و بروجردی) کرسی ریاست را از آن خود خواهد کرد.

سوژه هقته؛ دعوای کرباسچی و محسن میردامادی

مصاحبه «غلامحسین کرباسچی»، دبیرکل حزب کارگزاران سازندگی، با روزنامه اعتماد درباره ماجراهای پیش‌ آمده برای «محمدعلی نجفی»، شهردار اسبق تهران، با واکنش تند «محسن میردامادی»، فعال سیاسی اصلاح‌طلب، مواجه شد. کرباسچی در مصاحبه با اعتماد گفته بود: «خطا و اشتباه نجفی این بود که در عین حال که تذکراتی داده‌ شده بود، این سمت و مسئولیت را قبول کرد؛ حال با اصرار یا بدون اصرار.» او همچنین در این مصاحبه تاکید کرد: «من قبلا هم مصاحبه کرده‌ام و گفته‌ام پاین انتخاب خوب نیست. هم به تنهایی و هم با چند نفر از دوستان به منزل آقای نجفی رفتیم و از ایشان خواهش کردیم و گفتیم به مصلحت نیست این سمت را بپذیرید. موضع‌گیری‌های من هم موجود است. ایشان و خانواده‌شان نیز که حضور دارند و می‌توانید سؤال کنید.»

در یادداشت میردامادی که در امتداد منتشر شده خطاب به کرباسچی آمده است: «آنچه در مجموع این ماجرا جای تأمل و تأسف دارد، این است که اختلافات و کینه‌های شخصی آقای کرباسچی نسبت به آقای نجفی چقدر اهمیت داشته که دوست و همکار سی‌ و‌ چند‌ ساله و هم‌حزبی خود را که امروز بخشی به دلیل خطای خود و بخشی با سناریویی که برای وی طراحی و اجرا شد، زمین خورده است، شادمانه لگد می‌زند؟ البته با توجه به تجارب گذشته می‌توان حدس زد این موضع آقای کرباسچی بیشتر موضعی شخصی است تا تشکیلاتی.»

اخبار جالب هفته؛ دعوت آشنا از مقامات برای دیدن سریال چرنوبیل

سیاست‌مداران ایرانی اصولا با مقوله فیلم و سینما از نوع هالیوودی عجین نیستند؛ اما برای اولین یک سیاستمدار، سایر سیاسیون را دعوت به دیدن چرنوبیل کرد. «حسام‌الدین آشنا»، مشاور رئیس جمهور، از سیاسیون خواست مینی‌ سریال «چرنوبیل»، که این روزها بین مخاطبان سریال‌های آمریکایی معروف شده است، را تماشا کنند.

این مجموعه ششم می ۲۰۱۹ در ایالات متحده و هفتم می ۲۰۱۹ در بریتانیا به نمایش درآمد. این سریال فاجعه هسته‌ای چرنوبیل، که در آوریل ۱۹۸۶ در اوکراین رخ داد و تلاش‌های پاک‌سازی بی‌سابقه‌ای که به دنبال آن انجام شد را به تصویر می‌کشد. چرنوبیل ماجرایی واقعی از یکی از فجایع انسانی در تاریخ است.

حسام‌الدین آشنا دلیل این درخواست را اینگونه توصیف کرد: «وقتی نوشتم تماشا و عبرت‌ گرفتن از مینی‌ سریال چرنوبیل برای اهالی سیاست و دولت و حکومت بسیار مناسب است. عصاره‌اش این سوال تکان‌دهنده ‌است: تاوان دروغ‌ها چیست؟ برخی این توصیه را نادیده و برخی دیگر آن را به سخره گرفتند. حرف این است که برای پیشگیری از بحران و در حین مدیریت بحران بیش از هر چیز با مشکلات ارتباطی مواجه خواهیم شد و تنها تدبیر کارگشا مشورت، صراحت، دقت و خوب‌گوش‌دادن به کسانی است که از دانش و تجربه کافی برخوردارند.»

دروغ هفته؛ فرار برخی فرماندهان سپاه

در ماه‌های گذشته اخباری علیه سپاه پاسداران از سوی برخی رسانه‌ها منتشر شد. همچنین فرار چند نفر از فرماندهان سپاه از جمله سردار نصیری و اتهام جاسوسی برخی از آنها برای سرویس‌های اطلاعاتی کشورهای بیگانه نیز در زمره این اخبار قرار داشت. به همین منظور «سردار رمضان شریف»، سخنگوی سپاه، در واکنش به این ادعا، انتشار شایعاتی از این دست را به دلیل محبوبیت روز‌افزون سپاه دانست.

سخنگوی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در پاسخ به سوالی در مورد چرایی تلاش دشمن در افزایش شایعات و انتشار اخبار کذب علیه فرماندهان و مسئولان این نهاد در هفته‌های اخیر بیان کرد: «دشمنان برای تاثیرگذاری بر روند حمایت و همراهی شگفت‌انگیز افکار عمومی داخلی و خارجی از سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، به تاکتیک نخ‌نما شده‌ای متوسل شدند و درصدد برآمدند با بهره‌گیری از رسانه‌های وابسته و شبکه‌های اجتماعی تبهکار پس از تغییرات و تحولات اخیر در سطح فرماندهی سپاه و برخی دیگر از فرماندهان، به شایعه‌پراکنی پیرامون سرداران و مسوولان و بعضا خانواده آنان در سپاه بپردازند و در همین راستا به طرح اکاذیب مشمئزکننده‌ای مانند فرار از کشور یا دستگیری چند نفر از سرداران سپاه از جمله سرداران نصیری، ربیعی، تولایی و... مبادرت ورزیدند. این در حالی است که این عزیزان از نیروهای مخلص و فعال سپاه بوده و در جایگاهی جدید در سپاه فعال و با جدیت به ایفای ماموریت‌ها و مسئولیت های محوله، اشتغال به خدمت دارند و حتی اخباری از حضور آنان در محافل منتشر شده است.»