به گزارش گروه خبر خبرگزاری برنا، علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی که به استان خراسان شمالی سفر کرده است ، صبح امروز پنجشنبه ( ۲۳ خردادماه ) در جشنواره ملی فرهنگی ورزشی عشایر شهرستان اسفراین، اظهار داشت: عشایر سرمایه ملی کشور محسوب می شوند، زیرا در تولید و صیانت از سرزمین جایگاه مهمی دارند و غیرت عشایری آنها سبب شده تا همیشه مدافع ایران باشند.

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به درخواست نماینده عشایر که در این مراسم نظرات خود را بیان کرد، گفت: امکان ساخت اتاقک مستحکمی برای عشایر در محلی که به آنها کوچ می کنند، خواسته معقولی است، اما با توجه به اینکه نگرانی هایی وجود دارد مبنی بر اینکه ممکن است ساخت این اتاقک ها باعث ساخت و ساز بی رویه در مراتع شود، باید نظاماتی در نظر گرفته شود و حتی خود عشایر مانع از ساخت و ساز بی رویه در مراتع شوند.

وی افزود: در کنار تخصیص اعتبار به روستاییان، نام عشایر را ذکر کردیم تا با استفاده از منابع صندوق توسعه ملی آنها نیز بهره لازم را ببرند که این اعتبار با موافقت مقام معظم رهبری اختصاص داده شد. مجلس تلاش می کند با وجود منابع محدود باز هم به عشایر کمک کند.

دکتر لاریجانی ادامه داد: از بدو انقلاب با خصومت آمریکا و برخی کشورهای معاند منطقه روبرو بودیم و حتی یک بار از مسئول یکی از این کشورها علت عناد آنها با جمهوری اسلامی ایران علی رغم رویکرد مثبت ایران به کشورهای مسلمان منطقه جویا شدم که وی در پاسخ گفت در زمان جنگ 40 میلیارد دلار به صدام و مبالغی را نیز در اختیار گروه های تروریستی دیگر برای مقابله آنها با جمهوری اسلامی ایران قرار دادیم که البته اکنون می دانیم اشتباه کرده ایم.

رئیس قوه مقننه کشورمان تصریح کرد: با وجود برخی گفت و گوها تصور می شد که آنها سر عقل آمده باشند و بعضاً دو سه سال آرام می شدند، اما به نظر می رسد تنفس می گرفتند و باز هم دشمنی خود را با جمهوری اسلامی ایران ادامه می دادند.

دکتر لاریجانی گفت: تحریم های آمریکا علی رغم اینکه آنها اغلب خود را دلسوز مردم ایران می دانند، ضد منافع ملت ایران است، به همین جهت باید برای استقلال اقتصادی کشور تلاش کنیم.

وی افزود: علی رغم اینکه در قانون اساسی بر استقلال کشور در ابعاد مختلف تاکید شده، آن همتی که موجب استقلال اقتصادی کشور شود را شاهد نبوده ایم، وگرنه با وضع تحریم ها علیه ایران، نباید برای کشور مشکل به وجود می آمد.

رئیس مجلس شورای اسلامی بیان کرد: قبل از شروع جنگ تحمیلی، جهاد سازندگی به وجود آمد و آنها در  جنگ نیز حضور یافتند و پس از پایان جنگ 8 ساله برای رشد و آبادانی کشور تلاش کردند، اما به طور کلی به استقلال اقتصادی به خصوص در بخش کشاورزی توجه نشد.

دکتر لاریجانی با اشاره به لزوم تغییر در سیاست های کشاورزی بیان کرد: ممکن است کشت زعفران و پسته از نظر منافع اقتصادی موثر باشد، اما عقل سالم می گوید کشت محصولات استراتژیکی مانند گندم را باید در اولویت قرار دهیم. وجود مشکلاتی مانند کم آبی را نیز قبول دارم، اما مگر برای رفع مشکلات کمبود آب نیز تلاشی شده است؟

وی تصریح کرد: مقام معظم رهبری اخیراً به صورت موکد در مورد استقلال اقتصادی در زمینه کشاورزی تاکید کردند و با نگاهی دقیق می توان دریافت که این موضوع به امنیت ملی نیز مرتبط بوده و اقدامی عقلایی است. علاوه بر آن تجربه گذشته نیز نشان می دهد باید روی پای خود بایستیم.

دکتر لاریجانی اظهار داشت: وزارت جهاد کشاورزی، کمیسیون کشاورزی مجلس و مرکز پژوهش های مجلس باید پیگیری کنند تا راهی که منجر به استقلال اقتصادی کشور می شود را ترسیم کنیم. فارغ التحصیلان کشاورزی می توانند در این زمینه به حل مشکلات کشور کمک کنند.

رئیس نهاد قانونگذاری کشورمان افزود: البته برای تحقق استقلال اقتصادی به ویژه در بخش کشاورزی اقداماتی انجام شده، بخصوص در زمینه آبیاری نوین چند سالی است با کمک مقام معظم رهبری و تلاش آقای حجتی از صندوق توسعه ملی کمک گرفته ایم و بخش زیادی از هزینه استفاده از روش های آبیاری نوین را دولت می پردازد و کشاورز سهم کمتری را پرداخت می کند.

وی گفت: با توجه به اینکه محصولات گلخانه ای در چهار فصل تولید می شود و کمتر آب برای تولید این محصولات استفاده می شود، سرمایه گذاری در گلخانه را توصیه می کنیم، در این زمینه وزارت جهاد کشاورزی نیز پیگیری های لازم را انجام می دهد و در بودجه هر ساله نیز از سرمایه گذاران بخش ایجاد گلخانه ها نیز حمایت می شود، زیرا این روش ما را به خودکفایی می رساند. در صورتی که مفید باشد حتی می توانیم محصولات تولید شده را صادر کنیم.

دکتر لاریجانی بیان کرد: تولید زعفران و فروش فله ای این محصول، اقدامی عقلایی نیست، باید سود تولید و بسته بندی به ایران برسد نه اینکه دیگران زعفران تولیدی ایران را بسته بندی کنند و با قیمت بالا به بازار عرضه کنند. در خراسان زمینه تولید زعفران وجود دارد، به همین جهت باید صنایع تکمیلی در این استان احداث شود تا در کنار کشاورزی بتوان ارزش افزوده بیشتری را به دست آورد. توجه به ایجاد صنایع تکمیلی در کنار محصولات کشاورزی برای استان خراسان شمالی بسیار مهم است، البته این کارها باید توسط بخش خصوصی انجام شود و بهتر است دولت دخالتی نداشته باشد، زیرا به قول شهید مدرس؛ دولت، کشاورزی و صنعتگر خوبی نیست.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه سرمایه باید در تولید مصرف شود، بیان کرد: برخی کمبودها در استان خراسان شمالی وجود دارد که عدم تکمیل راه آهن یکی از این کمبودهاست. با ساخت راه آهن این استان از بن بست خارجی می شود و تولیدات آن افزایش یافته و ترابری تسهیل می شود. از تکمیل 10 کیلومتر راه آهن باقی مانده حمایت می کنیم و در این دوره خشکسالی بودجه ای، بودجه آن را تامین خواهیم کرد. مسئله راه استان نیز با توجه به ساخت بزرگراه در گلستان و خراسان رضوی باید مورد توجه قرار گیرد تا بزرگراهی که در استان خراسان شمالی قرار دارد، تکمیل شود.

وی افزود: مزیت های استان خراسان شمالی موضوع کشاورزی، حوزه گردشگری و صنایع می باشد که با توجه به مسیر زیارتی امام رضا (ع) در استان خراسان رضوی، می توان از ظرفیت کشورهای دوست که مایل به سرمایه گذاری در بخش گردشگری ایران هستند، استفاده کرد.

دکتر لاریجانی ضمن تاکید بر لزوم توجه مسئولان به حوزه معادن، گفت: در ایران نسبت به معادن کم کاری شده است و از مزیت معادن استان باید استفاده شود. در برنامه ششم توسعه اختیار حل مسائل مربوط به معادن در هر استان به استاندار محول شده است. در صورتی که سرمایه گذاران در حوزه معدن، خام فروشی نکنند مورد حمایت قرار می گیرند.

رئیس قوه مقننه کشورمان اظهار داشت: پیشنهاد شد تا با توجه به مرز طولانی استان خراسان شمالی، بازارچه مرزی در استان فعال شود که پیشنهاد مناسبی است. در این زمینه نقارهایی وجود داشت که تلاش می کنیم این نقارها رفع شود.