به گزارش گروه خبر خبرگزاری برنا، بهروز کمالوندی سخنگوی سازمان انرژی اتمی در جمع خبرنگاران گفت: اروپایی‌ها باید سریعتر اقدامات عملی انجام دهند؛ چرا که هرچه جلوتر برویم ذخایر و سرعت ما افزایش خواهد یافت و کار اروپا به مرور سخت خواهد شد.

وی در خصوص افزایش تولید اورانیوم غنی‌شده تاکید کرد: از امروز به مدت 10 روز، از سقف 300 کیلوگرم اورانیوم غنی‌شده عبور خواهیم کرد و افزایش تولید بالا خواهد رفت. همچنین سرعت افزایش اورانیوم غنی شده 3.67 بالا خواهد رفت.

کمالوندی همچنین درباره آب سنگین گفت: ما در زمینه آب سنگین به مصرف کننده تبدیل شده‌ایم. در یکی از موارد می‌توان تا 57 نوع بیماری را تشخیص داد.

وی در خصوص هشدارهای آمریکا به چین برای بازطراحی رآکتور عنوان کرد: آمریکایی‌ها برای همکاری چین با ایران در بازطراحی راکتور به پکن هشدارهایی داده ‌بودند. کار اصلی بازطراحی با کارشناسان ایران است و چینی‌ها بر این بازطراحی صرفا نظارت دارند.

کمالوندی تحریم‌های آمریکا را ترور قلمداد کرد و گفت: تحریم شرکت رادیو دارو از سوی آمریکا نوعی ترور است. هرچند این تحریم مانعی برای ما ایجاد نکرد و هنوز صادرات خود را داریم و از داروهای ما در اروپا استفاده می‌شود.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی افزود: در مرحله تامین تجهیزات هستیم و باید این تجهیزات از سوی اروپایی‌ها تامین شود. الان فرصت خوبی برای محک اروپا است و این موضوع بر تصمیمات ما اثر می‌گذارد.

کمالوندی گفت: فردو فعلی با فردو سابق فرق دارد و تنها چیزی که نداریم، غنی سازی است. در فردو مرکز خلا هم داریم. در نطنز واحد اختلاط داریم و زیرساخت‌های لازم مونتاژ برای غنی سازی هسته‌ای هم وجود دارد. صنعت هسته ای ما در شرایط بسیار خوبی قرار گرفته و با سرعت در حرکت هستیم.

کمالوندی افزود: محدودیت هسته ای را پذیرفتیم تا مزایا داشته باشیم و اگر قرار باشد مزایا نداشته باشیم، دلیلی برای تعهد ایران باقی نمی ماند بنابراین یکی پس از دیگری تعهدات را کنار خواهیم گذاشت.

وی گفت: روندی که الان از سوی اروپا در پیش گرفته شده و خروج ما از تک تک تعهدات، عملا به معنی باقی نماندن در برجام است. اگر این روند ادامه یابد در اصل برجامی نمی ماند که بخواهیم از آن خارج شویم.

کمالوندی مطرح کرد: گزارش ١٥ آژانس، منفی نبود. آژانس قاضی نیست ، ناظر است و عده ای دیگر تصمیم می گیرند. آژانس نمی نویسد ایران نقض تعهد کرده بلکه حد تعهدات را با ارقام اعلام می کند. نگرانی درباره گزارش بعدی نداریم زیرا همه مطالب را کامل اعلام کردیم . آژانس در نهایت گزارش فصلی را هر سه ماه یکبار بیرون می اورد و هر روز ارقام تعیین می کند. در نهایت در خصوص تعهدات ایران شورای حکام و کمیسیون مشترک تصمیم می گیرد و نه آژانس.