به گزارش گروه خبر خبرگزاری برنا، «حسینعلی امیری» در جلسه شورای مدیران کل پارلمانی وزارتخانه ها و دستگاه های اجرایی که به منظور ارزیابی عملکرد ادارات کل امور پارلمانی دستگاه ها برگزار شد، تاکید کرد: مدیران کل امور پارلمانی دستگاههای اجرایی، می توانند نقشی مهم درجهت تعامل و ارتباط سازنده بین دولت و مجلس ایفا کنند.
وی با بیان اینکه مدیران کل امور پارلمانی باید بتوانند برای کیفیت و ارتقاء سطح ارتباط دولت و مجلس نقش فعال و ابتکار عمل داشته باشند افزود: نوع و کیفیت ارتباط مدیران کل پارلمانی با نمایندگان مجلس، هم در حوزه تقنین و هم در حوزه نظارت به گونه ای است که از همزبانی، همدلی و همراهی بیشتر و بهتری برخوردارند.
امیری با یادآوری اینکه در این دوره حضور مدیران کل امور پارلمانی دستگاه‌ها در مجلس هم در رابطه با موضوع نظارت و هم در رابطه با موضوع تقنین، حضوری فعال و تاثیر گذار بوده است، افزود: با تلاش مدیران کل پارلمانی، هم در حوزه تقنین و هم در حوزه نظارت، همدلی و همراهی و همچنین انسجام و یکپارچگی، درمواقع تذکر، رای اعتماد و استیضاح ها وجود داشت و می توان گفت حضور مدیران کل پارلمانی در مجلس، در جمع جبری خوب بوده و بر اساس زمان بندی اعلام شده توسط دفتر دولت حضور یافته اند.
معاون امور مجلس رییس جمهور ادامه داد: در رابطه با پیگیری امور نمایندگان هم عمکرد مدیران کل پارلمانی مثبت بوده است، هرچند در بخش تقنین و پیگیری لوایح دولت، نیاز به تقویت دارد که دکتر صفایی فر از امسال در حال انجام برنامه ریزی هایی هستند که آثار خوبی هم داشته است.
معاون امور مجلس رییس جمهور در ادامه تاکید کرد: مدیران کل پارلمانی به اهمیت مناسبات مجلس و دولت کاملاً واقف هستند و می دانند هر گاه هماهنگی و درک مشترک وجود داشته، منافع مردم بهتر و بیشتر تأمین شده و هر گاه بین دولت و مجلس، هماهنگی کمتر بوده، خساراتی متوجه کشور شده است.

وی اضافه کرد: تاکید رئیس جمهوری بر تقویت همدلی و هماهنگی دولت و مجلس بوده و اینکه در مجلس از دولت، صدا واحد شنیده شود، بخشی نگری کنار گذاشته شود، منافع بخشی نسبت به منافع ملی در اولویت قرار نگیرد، از لوایح دولت در مجلس به نحو شایسته دفاع بشود، در بحث های نظارتی مجلس، همه همدل و همکار باشند و علاوه بر کار بخشی، مسئولیت مشترک هم وجود داشته باشد.
امیری افزود: البته نیل به این اهداف، ابزار، وسایل و لوازمی نیز نیاز داشت که رئیس جمهور آن را فراهم کردند. از جمله این لوازم، دستورالعمل روابط دولت و مجلس بود که در این راستا تنظیم و ابلاغ شد و چند بار نیز توسط معاون اول رییس جمهور مورد تأکید قرار گرفت.
معاون امور مجلس رییس جمهور ادامه داد: مضافأ پیوست حکمی که در دولت دوازدهم، رئیس جمهور محترم دکتر روحانی به بنده دادند و بر اساس آن، نظارت بر عملکرد وزیران و مسئولان دستگاه های اجرایی در مواجهه قانونی با اقدامات نظارتی مجلس شامل سوال، تذکر و استیضاح و همچنین نظارت و ارزیابی عملکرد معاونان و مدیران کل امورمجلس وزارتخانه ها و ارائه گزارش مستمر عملکرد آنان به هیات وزیران برای ارزیابی سالانه بر عهده ی معاون پارلمانی رئیس جمهور گذاشته شده است که بر اساس ارزیابی ها، عملکردها درکل مثبت بوده است. هر چند نقایص و ضعف هایی هم وجود دارد که باید اصلاح کردد.
امیری خطاب به مدیران کل پارلمانی دستگاه‌های اجرایی گفت: دسترسی نمایندگان مجلس به شما راحت تر است همچنین کارهای اجرایی و عملیاتی بعهده شما است و درحقیقت موفقیت دولت در تعامل و ارتباط سازنده با مجلس، در گرو عملکرد و فعالیت کار تیمی است. در بخش تقنین و حضور در کمیسیون های مجلس، گاهی شاهد هستیم بجای اینکه نظر دولت تأمین شود، اختلاف نظرهایی بین دستگاه‌های دولتی پیش می آید که باید برطرف شود.
وی افزود: اگر اختلاف نظری وجود دارد، باید قبل از مطرح شدن در صحن یا کمیسیون، نمایندگان دستگاه‌های اجرایی به یک جمع بندی مشترک برسند که صدای واحد از دولت شنیده شود. نکته مثبت دیگر به حضور نمایندگان دستگاه‌ها در کمسیون ها مربوط می شود.
امیری تاکید کرد: حتی الامکان اعضاء دولت سعی کنند شخصأ در جلسات کمسیسون ها شرکت کنند و اگر در موارد استثناء، بدلیل سفر یا هر عذر موجهی امکان شرکت نداشتند، معاونین وزرا و روسای دستگاه ها در جلسه کمیسیون حاضر شوند. بدیهی است حضور یک کارشناس با حضور یک معاون وزیر در جلسه کمیسیون آثار و تبعاتش متفاوت است.
وی یادآور شد: حضور وزرا در جلسالت مربوط به لوایح دولت نیز مهم است و باید ما مسئولیت بیشتری برخورد کنیم.
معاون امور مجلس رییس جمهور با بیان اینکه همه جای دنیا برتری لایحه نسبت به طرح های نمایندگان، اصلی قابل قبول است، گفت: اولأ دولت از کارشناسان خبره و زبده در موضوعات متفاوت و متعدد برخوردار است. ثانیأ دولت کار اجرا را بر عهده دارد و مستقیماً با مشکلات و مسائل در حین اجرا سر و کار دارد. تالثأ دولت از نواقص قوانین مطلع است، چون در جریان کار قرار دارد.

امیری افزود: اما نمایندگان مجلس این حق را دارند که در کلیه مسائل کشور طرح بدهند و می دهند، هرچند هیأت رئیسه کنترل می کند و جای تشکر دارد. اما اظهار نظر دستگاه های اجرائی نسبت به طرح های نمایندگان باید به موقع و از نظر کارشناسی غنی باشد.
معاون پارلمانی رئیس جمهور در ادامه با ذکر اینکه گاهی اظهار نظر دستگاه دولتی در باره طرح ارائه شده به مجلس، به موقع نیست، تاکید کرد: گاهی اظهار نظر از غنای کارشناسی خوبی هم برخوردار است، ولی چون دیر ارائه شده است، نمی تواند در سرنوشت طرح تأثیر بگذارد.
امیری خاطرنشان کرد: مجلس علاوه بر قدرت قانونگذاری و قدرت نظارت، قدرت دیگری هم دارد و آن قدرت فضا سازی است. قدرت فضاسازی نمایندگان در جامعه - چه در وجه مثبت و چه در وجه منفی آن - مهم است و ما متأسفانه کمتر به قدرت فضاسازی مجلس توجه می کنیم. باید بتوانید از قدرت فضاسازی نمایندگان در ایجاد امید به جامعه استفاده کرد.
وی به مدیران کل پارلمانی دستگاه‌های اجرایی توصیه کرد: از قدرت فضاسازی نمایندگان غافل نباشید و در مورد طرح ها و لوایح، به نمایندگان مجلس مشورت های کارشناسی بدهید.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: