به گزارش خبرگزاری برنا از نور؛ آئین بزرگداشت سی و هشتمین سالگرد شهدای هفتم تیر و شهید عباسعلی ناطق نوری از شهدای این حادثه در زادگاه وی همزمان با شب سالگرد شهادت جانسوز امام صادق (ع) رئیس مذهب تشیع برگزار شد.

حجت‌الاسلام والمسلمین معزی، نماینده ولی فقیه در جمعیت هلال احمر در این مراسم از نقش ائمه هدی، به خصوص امام صادق (ع) در حفظ و حراست از دین گفت و مسیر انقلاب اسلامی و رمز ماندگاری آن را تاثیر گرفته از مسیر امامان شیعه دانست.

نماینده ولی فقیه در جمعیت هلال احمر با تبیین و تشریح سیره موسس مذهب تشیع گفت: «اگر امامان ما نبودند و روشنگری و هدایت آنان نبود قطعا نشانی از اسلام نمانده بود. تاریخ اسلام گویای ایثار و تلاش امامان معصومی است که با جهد و جهاد، اجازه ندادند حاکمان ظالم اموی و عباسی، اسلام را در جامعه ریشه‌کن کنند.»

حجت‌الاسلام والمسلمین معزی افزود: «مرور و مطالعه عزم و اراده حکام در دوره‌های مختلف حیات ائمه و توطئه‌ها و جنایات آنان گویای آن است که این حاکمان، در دوره‌های مختلف تمام تلاش خود را برای از بین بردن نام و یاد پیشوایان شیعه به کار بسته‌اند تا اسلام در جامعه رشد نیابد. اما در این میان حماسه عاشورا، موجب ماندگاری اسلام و جاوانگی قیام عاشورا، موجب احیای دوباره راه پیشوایان شیعه در تاریخ شد.»

وی در ادامه سخنان خود با اشاره به فرصت‌های تاریخی پیشوایان شیعه پس از عاشورا افزود: «در دوران امامت امام باقر (ع) و امام صادق (ع) فرصتی 50 ساله فراهم شد که این دو امام همام، نه تنها به نشر معارف اسلام و تربیت شاگردان اقدام کنند بلکه با مبارزه با بدعت گذاران دین، زمینه ساز بیداری مردم علیه غصب حکومت جامعه اسلامی توسط حاکمان نالایق و ضد دین شدند.»

نماینده ولی فقیه در جمعیت هلال احمر ادامه داد: «ائمه شیعه، حافظان دین هستند و در هر دوره‌ای به شیوه‌ای متفاوت برای حفظ دین قیام کرده‌اند. دوره ای برای رفع فتنه با صلح امام حسن (ع) و زمانی دیگر با جهاد و قیام امام حسین (ع) در عاشورا و روزگاری دیگر در زمان امامان باقر (ع) و امام صادق (ع) با ترییت شاگردان و نشر معارف دینی در جامعه، رسالت حفظ دین را انجام داده‌اند. البته این تربیت شاگردان، نه فقط در میان نخبگان و شاگردان خاص که حتی شامل عموم مردم بوده  و نه تنها علم و دانش دین که علم و دانش مورد نیاز جامعه مانند شیمی، نجوم و دیگر علوم مورد نیاز زندگی مردم را نیز تبیین و ترویج می‌کردند.»

معزی با اشاره به گستردگی شاگردان امام صادق (ع) در میان مذاهب و غیر مسلمانان، افزود: «مجموعه شاگردان امام صادق (ع) بالغ بر چهار هزار نفر می‌رسد که شیعیان و غیر شیعیان و حتی غیر مسلمانان را نیز شامل می‌شده است. چنانکه با روی کار آمدن حاکمان بعدی عباسی، متوجه می‌شوند، امام صادق چگونه دین و مذهب تشیع را گسترش داده و به اصطلاح امروز فرهنگ اسلامی را  نهادینه کرده است؛ لذا «منصور عباسی» و دژخیمان او به مقابله با امام صادق (ع) و یاران و شاگردان او پرداختند و پس از آن متوجه شدند که امام، سازمان بزرگی از فقیهان، مفسران و دانشمندان را  تربیت کرده است.»

وی با اشاره به گستردگی حوزه فقه امام صادق (ع) ادامه داد: « فقه امام صادق (ع) نه شامل شئون و زندگی فردی مسلمانان که فقهی است شامل زندگی اجتماعی و دانش‌های مورد نیاز بشری و زندگی دنیوی مردم؛ به نحوی که امام خمینی (رضوان الله تعالی علیه) می فرمودند 80 درصد فقه شیعه، سیاسی است و شامل زندگی اجتماعی و زندگی عمومی مردم می‌شود.»

حجت‌الاسلام والمسلمین معزی با اشاره به روایتی از امام صادق (ع) که فرموده است، شیعیان ما اهل هدایت، اهل تقوی، اهل خیر و اهل فتح و ظفر هستند، تصریح کرد: «علامه مجلسی در کتاب مرآة العقول در شرح و تفسیر این حدیث امام صادق(ع) که فرمودند: «شیعتنا اهل الهدی و اهل التقی و اهل الخیر و اهل الورع و اهل الفتح والظفر» می نویسند، فتح و ظفر برای شیعیان را به سه شکل دارد. یکی در مبارزه با نفس که آن را جهاد اکبر گفته‌اند و دوم در فتح و ظفر علمی در عرصه علم و کسب دانش است و سومی ظفر در مبارزه با دشمنان و معاندان دین. از همین رو شیعه، همواره در بزنگاه های خطیر، امید و رجای واثق بر ظفر و پیروزی دارد و با شجاعت به مصاف معاندان خود می رود و می داند که هیچکس بر او ‌چیره نخواهد شد.»

وی ادامه داد: «امروز با نگاهی به جامعه خودمان با اندکی تسامح و اغماض- اگرنه بالتمامه که بالنسبه- می‌توانیم مشاهده کنیم رمز پایداری حکومت جمهوری اسلامی و تداوم آن در گرو همین ویژگی‌ها بوده است و رنگ باختن این ویژگی ها در جامعه شیعه، موجب خسران جدی خواهد بود.»

نماینده ولی فقیه در جمعیت هلال احمر در ادامه سخنان خود با اشاره به تقارن سالگرد شهادت امام صادق (ع) و سالگرد هفتم تیر گفت: «دشمنان قسم خورده انقلاب برای ساقط کردن و نابود کردن انقلاب  می‌دانستند نباید تربیت دینی جامعه ما بر اساس آموزه‌های اهل بیت (ع) گسترش یابد. چراکه می‌دانستند چنین جامعه‌ای با ویژگی‌های شیعه اهل بیت (ع)، پایدار، استوار و مانا خواهد بود. این شد که در همان ابتدا دانشمندان دینی ما همچون شهید مطهری، شهید بهشتی، شهید باهنر، شهید مفتح و بسیاری دیگر را که از مبارزان و انقلابیون پرسابقه و از شاگردان و همراهان بنیانگذار جمهوری اسلامی بودند، نشانه گرفتند.»

حجت‌الاسلام والمسلمین معزی به ویژگی‌های  شهدای هفتم تیر و به‌خصوص مرحوم شهید مظلوم آیت الله بهشتی گفت: زخم فقدان آن شهید مظلوم هماره بر پیکر انقلاب خواهد ماند و به تعبیر مقام معظم رهبری از ذخائر انقلاب بود.

حتی در مورد سایر شهدای این حادثه نیز  امام فرمود، اینان تا آنجا که من شناخت داشتم از ابرار بودند.

نماینده ولی فقیه در جمعیت هلال احمر با اشاره به مشی و زندگی شهید عباسعلی ناطق نوری، از شهدای حادثه تروریستی هفتم تیر، گفت: من با اغلب شهدای این حادثه رفقات و صمیمیت داشتم، همگان اهل تقوی و ایمان و خیر و هدایت بودند. من به جهت سابقه دوستی قریب به شصت ساله خود با حجت‌الاسلام و المسلمین ناطق‌نوری شناخت دقیقی از خانواده و اخوان ایشان دارم. مرحوم شهید عباسعلی ناطق نوری به واقع از ابرار بود. اهل خیر و تقوا، شجاع و نترس و یک انقلابی واقعی بود. مهمتر آنکه با این که محیط کاری او محیط علمی نبود اما سعی و تلاش او همواره تربیت شاگردانی مومن و متدین  در محیط کسب و کار بود. به گونه ای که امروز بسیاری از شاگردان او از انقلابیون و تاثیرگذاران در جامعه هستند.

وی افزود: اینها ذخائر انقلاب بودند که خبائث و دشمنان دین و انقلاب  نگذاشتند جامعه و مردم از آنها بهره کافی ببرند اما خداوند همواره حافظ این انقلاب و این مردم بوده و هست و نخواهد گذاشت در تنگناها، شیعیان دچار استیصال شوند .»

نماینده ولی فقیه در هلال احمر با بیان خاطره ای از زبان حجت‌الاسلام و المسلمین ناطق نوری ادامه داد: «آقای ناطق نوری تعریف می‌کردند، در روزهای بعد از ترور مقام معظم رهبری در بیمارستان انقلاب، به دیدن‌شان رفتم و ایشان به من گفتند، نوع حادثه  و ترور به گونه‌ای بود که علی‌القاعده نباید می‌ماندم و قطعا می‌بایست شهادت نصیبم می‌شد اما نمی‌دانم بنا به چه حکمتی، خداوند مرا نگه داشته است؟ آقای ناطق‌نوری می‌گفت سال‌ها بعد و در حالی که چند ماهی از رهبری ایشان نگذشته بود، درحال  قدم زدن با ایشان، گفتم خاطرتان هست که چند روز بعد از ترورتان گفتید، مانده‌ام خدا چرا مرا نبرده و شهادت رزق من نشد و چه حکمتی در این کار نهفته بود؟ قطعا امروز حکمت آن روز روشن شد که خداوند شما را ذخیره‌ای قرار داد برای چنین روزگاری که سکان حکومت جمهوری اسلامی را به دست بگیرید.

معزی در انتها گفت: در مکتب امام صادق (ع) فرجام آیین ناب اسلام،  با ظهور حضرت بقیة الله، ظفر و پیروزی کامل می یابد و آن امام غائب همواره از شیعیان می خواهد در انتظار ظهور باشند که انتظار یعنی زمینه سازی برای ظهور حضرت حجت(عج). ان شالله.»

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: