«ناصر ایمانی»، فعال سیاسی اصولگرا، درباره نظر مثبت برخی جریانات اصولگرا برای استفاده از سبد رای احمدی‌نژاد به خبرنگار سیاسی برنا گفت: اصولگرایان هیچ برنامه‌ای برای هر نوع همکاری با احمدی‌نژاد ندارند یعنی اساسا آقای احمدی‌نژاد در فعالیت‌های انتخاباتی اصولگرایان تعریف نشده و نخواهد شد.

وی در پاسخ به این سوال که به نظر می‌رسد برخی جریانات اصولگرا این‌گونه فکر نمی‌کنند، گفت: خیر. همه جریان‌های اصوگرا بر این باورند. 

ایمانی تصریح کرد: آقای احمدی‌نژاد هم چنین بنایی ندارد که بخواهد با اصولگرایان نوعی همکاری علنی و غیرعلنی در قالب استفاده از سبد رأی و غیره داشته باشد. احمدی‌نژاد به طور مطلق  نه در گذشته چنین بنایی داشته و نه در حال حاضر چنین بنایی دارد. آقای احمدی‌نژاد، آقای احمدی‌نژاد است یعنی او در چارچوب هیچ جریان سیاسی و هیچ حزبی نمی‌گنجد. همه مطالبی هم که درباره این موضوع مطرح می‌شود عمدتا با اغراض سیاسی است. 

وی  ادامه داد: به اعتقاد بنده آقای احمدی‌نژاد تمایلی ندارد با هیچ جناح سیاسی همکاری کند چنان‌که قبلا هم نداشته و در حال حاضر نیز تمایل ندارد. آقای احمدی‌نژاد به تنهایی خود را یک جناح و یک حزب می‌داند. وی همواره  خود را چه درست و چه نادرست، یک جریان مقتدر سیاسی می‌داند. در عین حال اصولگرایان نیز هیچ برنامه‌ای برای اینکه با آقای احمدی‌نژاد هر نوعی همکاری بخواهند داشته باشند، ندارند.

ایمانی در مورد پررنگ شدن حضور احمدی‌ژاد در جلسات اصولگرایان از حضور در افطاری تا برخی جلسات دیگر نیز بیان کرد: این یک مطلب دیگری است. همین که او را دعوت کنند و  او در یک‌سری از ملاقات‌ها حضور پیدا کند، طبیعی است البته در برخی جلسات هم حضور پیدا نمی‌کند. به هر حال این حضور بدین دلیل است که او  به عنوان یک چهره سیاسی مطرح بماند بنابراین چنین تمایلی را دارد.

این فعال سیاسی اصولگرا ادامه داد:  برای مثال احمدی‌نژاد در افطار جامعه مهندسین حضور پیدا کرد. به هر حال وی از قدیم‌الایام، عضو جامعه مهندسین بوده است. از اوایل تشکیل جامعه مهندسین، او یکی از اعضای آن بود. در این افطاری از همه اعضا دعوت شده بود و او هم شرکت کرد. بنابراین هیچ معنای سیاسی خاصی ندارد و اگر کسی فکر کند معنا دارد دارد به انحراف می‌رود. یعنی نه جامعه مهندسین  می‌خواست با اغراض سیاسی از احمدی‌نژاد دعوت کند و نه آقای احمدی‌نژاد خواست به این جلسه بیاید به این دلیل که از سبد رأی جامعه مهندسین به سبد رأی خود، اضافه کند. چنین چیزی به هیچ عنوان مطرح نیست.

ناصر ایمانی در این باره که به نظر می‌رسد آقایان باهنر و مصباحی‌مقدم نظر مثبتی نسبت به حضور انتخاباتی احمدی‌نژاد دارند و یا حداقل موضع صریحی درباره حضور انتخاباتی احمدی‌نژاد اتخاذ  نکرده‌اند، نیز بیان کرد: دلیلش کاملا روشن است. چون آقای باهنر و آقای مصباحی‌مقدم، جایگاه سیاسی خاصی میان اصولگرایان دارند و بنا ندارند نسبت به فردی موضع منفی بگیرند. این بدین معنا نیست که او را تایید ‌کنند، به این معنا نیست که احمدی‌نژاد در انتخابات‌ شرکت کند و همچنین بدین معنا نیست که تأیید صلاحیت می‌شود و اصولگرایان بخواهند از سبد رأی او استفاده کنند. بنابراین اینها سکوت می‌کنند چون نمی‌خواهند در واقع جنجال سیاسی راه بیفتد و کسی بخواهد مخالفت و یا موافقت کند و دلیل آن این نیست که او را تأیید می‌کنند مبنی بر اینکه احمدی‌نژاد خوب است و در انتخابات شرکت کند و یا اینها موافق او هستند.

این فعال اصولگراادامه داد: واقعیتی که وجود دارد این است که ما در هر دو جناح سیاسی‌ در کشور، طیف‌های مختلفی داریم و این طیف‌ها دارای دیدگاه‌های سیاسی و ایدئولوژیک مختلفی هستند. همه آن طیف‌ها هم در قالب اصلاح‌طلب و هم در قالب اصولگرا در حال فعالیت هستند. این که برخی از طیف‌های اصولگرا با برخی از طیف‌های اصلاح‌طلب، بتوانند یک هم فکری، هماهنگی، همکاری و حتی به یک نوعی ائتلافی در انتخابات دست پیدا کنند، امر محیرالعقولی نیست. اما اینکه اصلاح‌طلبان به معنای اعم آن یعنی طیف‌های آنها با همه طیف‌های اصولگرا بتوانند با هم ائتلافی داشته باشند به نظر می‌رسد این امکان وجود ندارد.

وی بیان کرد: برخی از طیف‌های اصلاح‌طلب، اساسا به لحاظ فکری و ایدئولوژیک دیدگاه‌های خاصی نسبت به نظام جمهوری اسلامی دارند. آنها در حال حاضر، طیف‌هایی هستند که ممکن است به لحاظ عددی غالب نباشند اما به لحاظ تأثیرگذاری، افراد موثری هستند و درون اصلاح طلبان حضور دارند. آنهایی که به لحاظ فکری جریان اصلاح‌طلب را راهبری می‌کنند، کسانی هستند که به لحاظ فکری، با ماهیت نظام جمهوری اسلامی، زاویه پیدا کردند. بنابراین ائتلاف آنها با اصولگرایان، امکان پذیر نیست. البته همه طیف‌های اصلاح‌طلب این‌گونه نیستند. برخی از طیف‌های اصلاح‌طلب هستند که ماهیت نظام جمهوری اسلامی را با همین شکل و ساختاری که از اول انقلاب بر اساس نظریات امام (ره) به عنوان بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران بنا شده، قبول دارند اما ممکن است در روش‌ها و استراتژی‌ها، تفاوت‌هایی با اصولگرایان کنند. با این طیف‌ها امکان هماهنگی و همفکری‌ وجود دارد و ممکن است به ائتلاف هم  ختم نشود اما حداقل می‌توانند، نوعی همکاری یا هماهنگی در انتخابات‌های آینده، با یکدیگر داشته باشند.

ایمانی ادامه داد: از سوی دیگر ما درون طیف‌های اصولگرا هم افرادی داریم که به لحاظ خط مشی سیاسی‌، دارای دیدگاه‌های رادیکال هستند نه به لحاظ مبانی فکری. در واقع ائتلاف کردن این افراد با اصلاح‌طلبان امر ناممکنی به نظر می‌رسد بنابراین برخی از طیف‌های اصولگرا با برخی از طیف‌های اصلاح طلب، ممکن است یک‌سری هماهنگی‌ها و همفکری‌هایی حداقل در برخی از اقداماتی که برای انتخابات و مشارکت مردم لازم است، به صورت پنهان یا علنی داشته باشند. اما ائتلاف اصلاح طلبان و اصولگرایان به معنای اعم خیر.

این فعال سیاسی اصولگرا درباره گفته عباس امیری‌فر مبنی بر اینکه احمدی‌نژاد تلاش‌های بسیاری انجام می‌دهد تا با مقام معظم رهبری دیدار کند، نیز گفت: در این زمینه فکر می‌کنم کسی نمی‌تواند اظهار نظری کند. این موضوعی است که به شخص مقام معظم رهبری مربوط است که آیا تمایلی برای ملاقات با برخی افراد، که یکی از آنها هم آقای احمدی‌نژاد است، دارند یا خیر. بنابراین این موارد جزو مصلحت‌هایی است که خود رهبری تشخیص می‌دهند و ما در آن زمینه خیلی اظهارنظری که جنبه توصیه‌ای هم ممکن است پیدا کند، نمی‌توانیم داشته باشیم.

خبرنگار: آزاده رحیمی

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: