به گزارش گروه اقتصادی خبرگزاری برنا؛ به مناسبت گرامی‌داشت روز جهانی دریانوردی و روز دریانورد، نشست خبری با حضور جلیل اسلامی عضو هیئت عامل و معاون امور دریایی سازمان بنادر و دریانوردی در سازمان بنادر برگزار شد.

در این نشست اسلامی گفت: عملکرد مجموعه بنادر در کل مثبت است. این مثبت بودن نشان از این است که همه بنادر ما در حال کار هستند‌ و امسال واردات کالای اساسی از طریق این بنادر داشتیم.

وی ادامه داد: در حوزه فله افزایش زیادی داشته‌ایم اما در حوزه کانتینری کاهش هایی را شاهد بوده ایم که امید است، هرچه زودتر با رفع تحریم و مقاومت مردم این مشکلات حل شود.

معاون امور دریایی سازمان بنادر و دریانوردی اظهار کرد: حدود ۱۳۰۰۰۰ هزار دریانورد داریم که در رنک های مختلف مشغول به کار هستند. ظرفیت آماده کردن دریانوردان سالانه ۵۰۰ نفر است و از طرف دیگر تقاضا نیز تقریبا همان ۵۰۰ نفر است که پوشش مناسبی برای کار وجود دارد.

وی ادامه داد: در ناوگان دریایی ۱۲۵ نفر زن فعال هستند و همیشه در این حوزه سوال بوده که آیا دریانورد بیکار داریم؟ که با ظرفیت هایی که وجود دارد هیچ وقت بیکاری در بحث دریانوردی مطرح نبوده است. البته کاهش کشتی ها ممکن است در برخی از شرکت های کشتیرانی شرایطی را به وجود آورده باشد که مشکل شغلی برای دریانوردان به صورت موردی یا فصلی ایجاد شود.

وی درباره حضور دریانوردان خارجی بر روی ناوگان های جمهوری اسلامی گفت: درصد نیروهای خارجی روی ناوگان ما بسیار کم است. حدود ۳۲۳ حداکثر نیروی خارجی است که مشغول به فعالیت هستند که به نسبت کل نیروها بسیار کم است.

این مقام مسئول با بیان اینکه سازمان شیلات نقش حاکمیتی در بحث صیادی را مانند سازمان بنادر دارد، اظهار کرد: در مورد حضور شناورهای صیادی در آب‌های ایران شاهد ورود بخش‌های امنیتی و نظامی بودیم که امنیت مردم برای آنها دغدغه است تا بتوانند امنیت ساحل‌نشینان و صیادان را تامین کنند.

وی بیان کرد: همه فعالیت‌های صیادی اعم از قراردادها و سایر کارها در حوزه مسئولیت‌های شیلات است.

وی درخصوص لایروبی اروندرود تشریح کرد: یک موضوع مهم و حساس، بحث تعیین و تکلیف لایروبی اروندرود برای کشتی رانی، کارهای تجاری و سایر فعالیت هایی است که در این منطقه انجام می‌شود. چند ماه پیش سفر ریاست جمهوری به بغداد را داشتیم که در آنجا توافقی در این خصوص صورت گرفت، اما کار اجرایی آن کار بسیار سختی را می‌طلبد.

اسلامی ادامه داد: هدف ما این است که زمینه های تکنیکی این پروژه را انجام داده و امیدواریم با پیشرفت هایی که اتفاق افتاده، پروژه لایروبی را به نتیجه برسانیم که انشالله این مسئله به زودی محقق خواهد شد.

معاون امور دریایی سازمان بنادر و دریانوردی تصریح کرد: سازمان بنادر به طور مستقیم در بحث تجارت خارجی وظیفه ندارد بلکه ما وظیفه داریم که سهولت در بنادر خود ایجاد کنیم تا کشتی ها بتوانند در پهلوها به راحتی کناره بگیرند.

وی اضافه کرد: نزدیک به ۵۹ میلیون تن در بنادر تجاری تخلیه و بارگیری اتفاق افتاده که حدود ۳.۸ درصد افزایش داشته است. همچنین در حوزه غیرنفتی نیز ۸.۳ درصد رشد مثبت داشته ایم. در کل، بنادر تجاری ما نزدیک ۴ درصد افزایش تناژ بارگیری داشته اند.

اسلامی بیان کرد: در همه بنادر تجاری کشور که نزدیک ۲۲ بندر است حدود ۸۸ میلیون تن تخلیه و بارگیری انجام شده است که مقدار آن در حوزه غیر نفتی حدود ۴۶ میلیون تن بوده که ۷.۸ درصد رشد پیش بینی می‌شود.