«صباح زنگنه»، کارشناس مسائل خاورمیانه، در گفت و گو با خبرنگار سیاسی برنا در خصوص «سفر ظریف به دوحه» گفت: قطر کشور دوست،  همسایه و عضو شورای همکاری خلیج فارس است. قطر در میان کشورهای شورای همکاری خلیج فارس مواضع مثبت‌تری نسبت به ایران نشان داده و البته با توجه به اتفاقات اخیر در منطقه خلیح فارس، که نیاز به همکاری و هماهنگی در منطقه است، طبعا تبادل نظر و رایزنی ضرورت پیدا می‌کند.

او در ادامه بیان کرد: با توجه به نزدیک‌تر شدن امارات به ایران و اینکه ممکن است برخی نیروهای مخرب و حسود سعی کنند این نزدیک شدن امارات به ایران را به حساب ناتو ایران و قطر تبدیل کنند، سیاست کلی متعادل ایران با این سفر عملا اعلام می‌شود با همه کشورها، حاضریم روابط مثبت و سازنده‌ای داشته باشیم و اگر کشوری فاصله بگیرد مشکل از آن کشور خواهد بود.

او در خصوص حضور انگلیس و آمریکا در منطقه گفت: انگلیس و آمریکا در منطقه یک حضور نظامی دارند و باید با دقت برخورد کرد و اجازه نداد نظم کشورهای منطقه را بهم زنند یا در خصوص دخالت و یا توسعه دخالت‌های نظامی خود ادعایی داشته باشند. کشورهای منطقه رغبتی به بیشتر شدن تنش‌ها در منطقه توسط دیگر کشورها ندارند. آمریکا و انگلیس با رفت و آمدهای نظامی خود می‌خواهند منطقه را متشنج کنند.

او درباره ارزیابی خود از سفر ولیعهد ابوظبی به عربستان گفت: سفر ولیعهد امارات به عربستان با توجه به حوادثی که در «عدن» اتفاق افتاد، یک امر قابل انتظاری بود. درگیری‌ها نیروهای امارات با دولت مستعفی یمن جدی و مهم است. عوامل و نیروهای وابسته به دو کشور مسائل را پیچیده‌تر کردند و ممکن است این قضایا منجر به ورود عوامل دیگر  و نیروهای مخرب دیگر مانند القاعده و داعش شود. امارات می‌خواهد به عربستان اطمینان خاطر دهد که همچنان حامی همکاری بوده و تغییر عمده‌ای ایجاد نشده است.

خبرنگار: رستمی

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: