به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری برنا؛ «علی ربیعی»، سخنگوی دولت، در نشست خبری خود در حاشیه جلسه هیات دولت گفت: امروز در دولت درباره کشت‌های با آب آلوده در جنوب تهران که بخشی از تره بار و صیفی جات تهران را تامین می‌کند، مباحثی مطرح و مقرر شد که کارگروهی تشکیل شود تا کشاورزان به آبیاری با آب سالم هدایت شوند. همچنین در حاشیه جلسه امروز گزارشی از سوی شهردار تهران به رئیس جمهوری ارائه شد که بر اساس آن شهرداری تهران کار خود را برای ساخت خطوط ۸، ۹ و ۱۰ مترو آغاز خواهد کرد. شهراد تهران امروز در جلسه هیات دولت بیان کرد که چهار باغ تهران در شمال مصلی کلنگ زنی خواهد شد.

او در ادامه در خصوص گزارش  رئیس  کل بانک مرکزی بیان کرد: در جلسه امروز هیات دولت، همتی گزارشی از بازدید خود از بنادر و بندر امام خمینی ارائه داد. خوشبختانه بیش از 3 میلیون تن کالا فقط در یکی از بنادر داریم. طبق آخرین گزارش، تا تاریخ 15 مرداد 98 میزان واردات نسبت به دوره قبل 69 درصد افزایش داشته که این مهم نشان می دهد که تخصیص ارز، برای تامین کالاهای اساسی از ابتدای امسال سرعت داشته است. به همه ایرانی ها اعلام می کنم هیچ نگرانی بابت کالاهای اساسی نداریم. همچنین رئیس کل بانک مرکزی در گزارش خود حجم نهادهای دامی و اساسی، در بنادر را نسبت به سال گذشته 90 درصد بیشتر اعلام کرده است. در دولت تأکید شده که سریع تر کالاها به اقصی نقاط کشور منتقل شود.

ربیعی در  خصوص تشکیل وزارت خانه میراث فرهنگی و گردشگری گفت: دولت موافق تشکیل این وزارت خانه نیست و نظر خود را هم به مجالس اعلام کرد. همان طور که گفته شده تشکیل این وزارت خانه بار مالی خواهد داشت و باعث گسترش تشکیلات می‌شود. معاون پارلمانی رئیس جمهور موظف است مکاتبات لازم را برای طی کردن، مسیرهای قانونی پیگیری کند اما اگر به تصویب نهایی برسد، دولت آن را اجرا خواهد کرد. تشکیل وزارت خانه جدید در  شرایط فعلی کمک کننده نیست اما تشکیل وزارت بازرگانی فایده زیادی دارد. در جایی مثل میراث فرهنگی و گردشگری دولت این انگیزه را ندارد و آن را حلال، مشکلات نمی‌داند.

او در پاسخ به سوالی در خصوص اینکه آیا این موضوع به شورای حل اختلاف ارجاع خواهد شد، پاسخ داد: در این باره تصمیم گیری می‌کنیم ولی اینکه حتما ارجاع به شورای حل اختلاف دهیم، فعلا مطرح نیست.

وی در خصوص برکناری میعاد صالح، مدیر عامل صندوق بازنشستگی کشور، گفت: از روزهای اول، سازمان های نظارتی اعلام کردند با توجه به ماده قانونی شرایط احراز پست وی مورد قبول نیست. همچنین در دورانی که مرتضوی رئیس سازمان تأمین اجتماعی شد، سازمان بازرسی و دیوان محاسبات این ایراد را به سازگاری مدرک تحصیلی با پست مربوطه وی گرفتند. این احتمال همیشه وجود دارد که فردی به پستی منصوب شود و دستگاه‌های نظارتی اشکال وارد کنند و این اشکال از سوی دستگاه نظارتی مطرح شده است. در کمیسیون اجتماعی مجلس این موضوع مورد چالش و  بحث بوده که آیا مطابق قوانین است یا خیر. ما نیاز به محیطی آرام برای کار داریم و زمانی که دستگاه نظارتی موضوعی را اعلام می‌کند، باعث ایجاد محیطی ناآرام می‌شود. امیدواریم وزیر کار از وجود وی در جای دیگری استفاده کند. از همه مدیرانی که به دنبال  شفافیت هستند، حمایت می‌کنیم.

ربیعی در خصوص معوقات و پاداش های فرهنگیان گفت: پرداخت پاداش بازنشستگان در طی دو مرحله قطعی است. اجرای رتبه بندی معلمان از مهرماه صورت می گیرد.

او در خصوص گرانی لوازم تحریر گفت: ارز ۴۲۰۰ برای دفتر مشق و لوازم تحریر محفوظ بوده و قیمت آن توسط سازمان حمایت از مصرف کنندگان اعلام خواهد شد.

ربیعی در خصوص حضور واسطه ها در افزایش بی رویه قیمت مرغ و لبنیات گفت: در خصوص مرغ دو ماه گرمای تابستان، مرغ ها را به مرگ و میر و بیماری دچار کرد. دو ماه مشکل داشتیم اما با مدیریت وزارت کشاورزی ساماندهی شد. تعداد زیادی جوجه ریزی صورت گرفته که به بازگشت قیمت ها کمک خواهد کرد. دیدگاه دولت برگشت به قیمت قبلی است. قیمت مصوب عرضه مرغ گرم برای مصرف کننده ۱۲۹۰۰ است.

ربیعی در پاسخ به سوالی مبنی بر این که دولت قصد دارد شرکت بازرگانی دولتی را از وزارت کشاورزی به وزارت صمت منتقل کند و آیا دولت چنین مجوزی را اخذ کرده است، گفت: این بحث در جلسه سران قوا مطرح شد که بخشی نیاز به قانون داشت و بخشی را هم که نیاز مجوز از سران بود، گرفتیم.  

وی با بیان این که خشی نقل و انتقالات نیازمند قانون نیست، گفت: بنابراین در هیات وزیران مصوبه ای تصویب شد که واحد بازرگانی به وزارت صمت انتقال پیدا خواهد کرد و اگر مجلس مغایرتی احساس کند حتما اعلام خواهد کرد.  

سخنگوی دولت یادآور شد: انتقال این واحد بازرگانی به صمت در حقیقت به ما کمک خواهد کرد بتوانیم برای واردات، صادرات و توزیع در زمان لازم هماهنگی و پیوستگی را ایجاد کنیم.  

سخنگوی دولت یادآورشد: در شورای هماهنگی اقتصادی تمرکز اختیارات و وظایف بازرگانی و تنظیم بازار در صمت مورد تاکید قرار گرفت و همانجا هم قرار شد خود دولت مصوباتی که در دولت در این رابطه بوده است را اصلاح کند.

سخنگوی دولت در پاسخ به سوال دیگری درباره علت تعویق نشست سران کشورهای ایران روسیه و ‌آذربایجان گفت: دیروز رئیس جمهور محترم آذربایجان با آقای روحانی تلفنی صحبت کردند. علت این تعویق مسائل فنی بوده و هر سه کشور درباره برگزاری نشست در زمان دیگر به توافق رسیدند.

وی اضافه کرد: در تماس تلفنی با رئیس جمهور علاوه بر مسائل دوجانبه درباره مسائل فنی که پیش آمده مباحثی مطرح شد؛ این نشست حتما در زمان آتی جلسه تشکیل می‌شود و هیچ امر سیاسی برای تعطیلی این جلسه وجود نداشته و صرفاً مسائل فنی بوده که برای ما هم قابل پذیرش بود و ما هم از این مسائل فنی درک متقابل داشتیم.

ربیعی یادآورشد: حتماً در آینده نزدیک این نشست برگزار خواهد شد و نتایج خوبی هم برای کشورهای منطقه در بر خواهد داشت.

سخنگوی دولت در پاسخ به سوال دیگری در مورد کسری بودجه دولت در سال جاری و شایعاتی مبنی بر این که قرار است این کسری از بخش عمرانی تامین شود، اظهارداشت:‌همه مطلع هستیم که وقتی فروش نفت با مشکل مواجه شده ما با کسری بودجه مواجه هستیم. منت‌ها همه تلاش ما بر این استوار شده است که کسری بودجه به زندگی روزمره مردم آسیبی وارد نکند.

وی گفت:‌ به عنوان مثال بودجه وزارتخانه‌ها با درصدی تعدیل شد ولی برنامه ریزی شده که حقوق و مزایا و همینطور حقوق بازنشستگان بدون کم و کاست پرداخت شود.

ربیعی افزود:‌ ما برای کسری بودجه دو کار را دنبال کرده ایم؛ یکی کاهش هزینه‌ها که به دستگاه‌ها ابلاغ شده و دوم ایجاد درآمدهای جدید است. برای اینکه این کسری بودجه را جبران کنیم با توجه به کاهشی که شرایط بودجه را همه می دانیم برنامه‌ریزی کرده‌ایم. علاوه بر صرفه جویی که بودجه آموزش و پرورش، بازنشستگان، بخش درمان و سلامت و نیروهای مسلح حتماً در شرایط کسری به طور کامل پرداخت خواهد شد.

سخنگوی دولت اضافه کرد: ما ۳۲ درصد در صندوق ذخیره ارزی داشتیم که  ۱۲ درصد از آن برداشتیم. در واقع ما پول جدیدی بر نداشتیم همان ۱۲ درصد را برداشتیم.

 وی در پاسخ به این سوال که آیا این شرایط در بودجه عمرانی هم تاثیر خواهد گذاشت، گفت: به هر حال کسری بودجه به انواع مختلف بودجه تسری پیدا خواهد کرد.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: