به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری برنا، «محمود واعظی»، رئیس دفتر رئیس جمهور، در حاشیه جلسه هیات دولت در پاسخ به این سوال که آیا از رئیس جمهور برای شرکت در نشست جی 7 دعوت شده است، گفت: این سفر و این موضوع اصلا مطرح نیست.

وی با اشاره به مکالمه روسای جمهور ایران و فرانسه بیان کرد: روسای جمهور در دو هفته گذشته 5 ساعت با هم صحبت کردند. وقتی دو رئیس جمهور 5 ساعت با هم صحبت می‌‌کنند، انواع و اقسام صحبت ها میان آنها مطرح می‌شود و هیچوقت محتوای مطالب را مطرح نمی کنیم.

رئیس دفتر رئیس جمهور در پاسخ به این سوال که آیا روحانی در مجمع عمومی سازمان ملل شرکت می‌کند و آیا تحریم های محدودیت جغرافیایی در آمریکا نیز مشمول وی می شود، گفت: اگر مشکل خاصی پیش نیاید رئیس جمهور در اجلاس عمومی سازمان ملل حضور می یابند.

رئیس دفتر رئیس جمهور در پاسخ به سوالی درباره اجرایی شدن گام سوم گفت: تا گام سوم بیش از یک ماه وقت داریم، کل مرحله دو ماهه است. اگر در روزهای آخر، مذاکرات به جمع بندی نرسد قطعا این گام را برخواهیم داشت و در این، تردیدی نیست.

واعظی با اشاره به انتخاب گزینه آموزش و پرورش گفت: مطالعات روی گزینه‌های آموزش و پرورش را شروع کرده‌ایم و پس از رایزنی‌ها به 5 الی 6 گزینه رسیده‌ایم. امیدوارم در نیمه اول شهریور گزینه مورد نظر به مجلس معرفی شود.

 از رئیس دفتر رئیس جمهور درخصوص موضع دولت ایران درمورد تحولات منطقه کشمیر سوال شد که در پاسخ گفت: موضع همیشگی ما این بوده که تلاش کنیم مسلمانان جهان در هرجایی که زندگی می کنند از همه حقوق خود برخوردار باشند و این موضع حمایتی ما است.

دکتر واعظی تاکید کرد: با توجه به اینکه  کشمیر یک موضوع اختلافی بین هند و پاکستان است و ما با هر دو کشور روابط خوبی داریم ، همواره طرفین را به خویشتن داری توصیه کرده ایم و اینکه برخورد آنها  بویژه هند، با مسلمانان کشمیر از موضع احترام و رعایت حقوق آنها باشد و امیدواریم تنش ایجاد شده به سرعت برطرف شود.

وی با اشاره به برگزاری جلسه کمیسیون مشترک برجام با حضور معاون سیاسی وزیر امور خارجه و برنامه ریزی برای برگزاری جلسه ای در سطح وزیران امور خارجه در آینده، گفت:در کنار مذاکرات جمعی، شاهد این بودیم که مقامات کشورهای مختلف با ما مذاکراتی داشته اند برای اینکه بتوانیم به یک چارچوبی برسیم  و در میان این کشورها،  رئیس جمهور فرانسه بیشتر از بقیه فعالیت داشته است.

واعظی با ابراز امیدواری به اینکه با تداوم مذاکرات بتوانیم آنچه منافع مردم و کشور در برجام تعریف شده را محقق کنیم ، گفت: تردیدی نیست اگر در مذاکرات با اروپایی ها به جمع بندی نرسیم ، گام سوم کاهش تعهدات را محکم برخواهیم داشت.

واعظی خاطرنشان کرد: درمورد محدودیت های اعمال شده برای دکتر ظریف نیز  این جزو حقوق کشورها بویژه وزیران امور خارجه است که بتوانند در جلسات مهم سازمان ملل از جمله مجمع عمومی شرکت کنند.

رئیس رفتر رئیس جمهور تصریح کرد: در این زمینه دکتر تخت روانچی نماینده ایران در سازمان ملل نامه اعتراض خود را به دبیرکل سازمان ملل ارائه و خواستار پیگیری جدی موضوع شده است.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: