علی محمد نمازی، فعال سیاسی اصلاح‌طلب، درباره سخنان اخیر دبیرکل حزب ندای ایرانیان مبنی بر اینکه مصباح یزدی، فیلسوف و عالم ربانی است و سخنان برخی اصلاح‌طلبان درباره او را قبول ندارم و اینکه آیا این مواضع با مواضع اصلاح‌طلبی هماهنگ است یا خیر، به خبرنگار سیاسی خبرگزاری برنا گفت: به مرامنامه حزب ندای ایرانیان دسترسی ندارم که آیا تشکل خود را اصلاح‌طلب می‌دانند یا اینکه داعیه اصلاح‌طلبی دارند اما موضع اخیر صادق خرازی در ضدیت کامل مواضع اصلاح‌طلبی است چراکه همه می‌دانند، مصباح یزدی ضدیت خاصی با اصلاح‌طلبان و چهره‌های شاخص آنها در گذشته مانند، مرحوم هاشمی رفسنجانی و هم اکنون با خاتمی، رهبر جبهه اصلاح‌طلبان داشته و دارد و اظهارات بدی نسبت به خاتمی بیان داشته است. همچنین وی با مرحوم هاشمی رفسنجانی نیز تقابل داشته است.

نمازی افزود: اگر تشکل و چهره اصلاح‌طلب بخواهد از مصباح یزدی تعریف و تمجید کند یقینا نمی‌تواند بگوید، اصلاح‌طلب است. به نظر نمی‌رسد اصولگرایان، صادق خرازی را با بیان این‌گونه سخنان اصولگرا بدانند که به راحتی مواضع وی تغییر می‌کند. مواضع اصولگرایان محکم و استنادی است. اینکه در پس این اظهارات چه اهدافی نهفته بوده، حداقل برداشت‌های انتخاباتی است تا برای کاندیداهای آنها در بررسی صلاحیت‌ها مشکلی رخ ندهد و بتوانند به تضمین و اطمینان خاطر دست پیدا کنند. 

وی در مورد سخنان مجید فراهانی مبنی بر اینکه حزب ندا با همه احزاب اصلاح‌طلب ائتلاف نخواهد کرد، نیز ادامه داد: در این باره باید گفت تقریبا همه جریانات اصلاح‌طلب تحت هماهنگی شورای هماهنگی جبهه اصلاحات بوده و آماده هستند با شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان در انتخابات همکاری داشته باشند و یقینا از لیست ائتلافی شورای عالی سیاستگذاری در همه حوزه‌های انتخاباتی بتوانند، پیروی کنند. 

این عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران بیان کرد: به طور کلی از کارکرد حزبی حمایت می‌شود. عرصه سیاسی ایران تاریک و مبهم نیست و شفاف است. هم مواضع چهره‌های شاخص روشن و مشخص است و هم تشکل‌هایی که تاکنون فعالیت کرده‌اند. این موضع خلاف مواضع تشکیلاتی است.

وی اظهار کرد: احزاب و تشکل‌هایی که داریم چون زمینه بروز و ظهور کامل و همچنین فعالیت تشکیلاتی برای آنها فراهم نیست، مرزبندی‌های بین دو جناح اصلی در کشور کاملا مشخص نیست اصولا باید مرزبندی‌ها مشخص شود و آن چه مرزبندی‌ها را مشخص می‌کند، مرامنامه و اساسنامه آن تشکیلات است. یکی از ایرادات مهم این است که کارکرد حزبی در کشور حاکم نیست از سوی دیگر مرامنامه، مواضع و بیانیه‌های احزاب نشاندهنده تشکل‌هاست که چه گرایشی دارند. اگر این کار رعایت می‌شد تغییر مواضع افراد و تشکل‌ها به آسانی عملی نبود. اگر در این کشور دموکراسی و اداره کشور با خواست و اراده مردم را می‌خواهیم باید تشکل‌ها، مواضع خود را به صورت شفاف ارائه دهند. 

خبرنگار: آزاده رحیمی

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: