«سید جلال ساداتیان»، سفیر سابق ایران در انگلستان، در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری برنا در خصوص جدا شدن «بریتانیا» از اتحادیه اروپا و سرنوشت «بوریس جانسون» به عنوان نخست وزیر این کشور بیان کرد: بوریس جانسون عضو جبهه ملی گرای حزب محافظه کار بریتانیا است و مسئله برگزیت نیز در ابتدا از سمت او مطرح شد و برای این بود که سهمیه اتحادیه اروپا را در خصوص پذیرش مهاجرین یا آوارگان جنگ سوریه، نپذیرفت. در آن زمان این استدلال مطرح می‌شد که انگلیس به اندازه کافی مهاجر دارد و دیگر ظرفیت ندارد که مهاجرین، جدیدی را قبول کند.

وی ادامه داد: در آن موقع کامرون به عنوان نخست وزیر بریتانیا با اتحادیه اروپا همکاری داشت و باید به هر صورت برخی از آن تعهدات را پذیرا می‌بود؛ با فشارهایی که در آن زمان توسط جبهه ملی گرا وارد شد، در نهایت مکرون استعفا داد.

ساداتیان افزود: بعد کامرون، ترزا می مسئولیت نخست وزیری را پذیرفت که او نیز مسئله توافق با اتحادیه اروپا را مطرح کرد. رفت و آمدها و گفت‌وگوهایی در سطوح مختلف کارشناسی، بین اتحادیه اروپا و بریتانیا انجام شد که به توافق هایی نیز رسیدند اما این توافق ها در پارلمان بریتانیا پذیرفته نشد و نهایتا برای بار چهارم که طرح توافقی ترازمی رد شد، او تصمیم به استعفا گرفت.

دیپلمات پیشین کشورمان در انگلستان اظهار کرد: در نهایت بوریس جانسون نخست وزیر شد. او در همان ابتدا گفت که من بدون دادن خسارتی به اتحادیه اروپا و بدون انجام توافقی، از برگزیت خارج می‌شوم. این مسئله باعث شد، واکنش هایی که از ابتدا در برابر برگزیت وجود داشت، شدت بگیرد.

او تصریح کرد: این واکنش ها به خصوص از ناحیه اسکاتلند و ایرلند شمالی بود که می‌گفتند ما می‌خواهیم در اتحادیه اروپا باقی بمانیم و اگر بنا باشد که بریتانیا از آن خارج شود، ما نیز از شما جدا خواهیم شد. این مسئله بریتانیا را با بحران جدیدی روبرو و مسائل عدیده ای را برای این کشور ایجاد کرد.

سید جلال ساداتیان با بیان اینکه ترزا می تلاشش بر این بود که آن توافق ها اگر به نتیجه نرسید، بتوانند به یک رفراندوم مجدد رجوع کنند، بیان کرد: همین جناح تندرو ملی گرا مانع این مسئله می‌شدند و اکنون که کار به آنها رسیده شاهد آن هستیم که این دولت مستعجل نمی‌تواند در این وضعیت از اتحادیه اروپا خارج شود چرا که باعث فروپاشی اتحادیه پادشاهی خواهد شد.

او گفت: اگر بریتانیا بخواهد این ایالت ها را نگه دارد باید بگونه ای با اتحادیه اروپا به توافق برسد تا این ایالت ها را راضی کند. از طرف دیگر نیز این کشور سعی می‌کند خود را به آمریکا نزدیک و با کمک آمریکا از عهده فشارها بر بیاید که آن طرف نیز با حضور فردی همچون ترامپ که نمی‌خواهد به کسی کمک کند و تنها به دنبال این است که از کشورهای دیگر کمک بگیرد، بوریس جانسون را در شرایط سختی قرار داده است.

سفیر سابق ایران در بریتانیا تشریح کرد: جانسون یا باید به یک رفراندوم تن دهد که حتما جدا شدن بریتانیا از اتحادیه اروپا رای نمی‌آورد و یا اینکه اصرار کرده و رای خود را مبنی بر خارج شدن به هر قیمتی از اتحادیه اروپا به اجرا در بیاورد که اگر این کار را انجام دهد، با مشکلات فراوان داخلی از جمله میل به جدا شدن ایرلند، اسکاتلند و حتی ولز باید تن بدهد.

 این کارشناس با گفتن اینکه باید دید بوریس جانسون برای این مسائل چه راه حل هایی دارد، افزود: اگر او برنامه ای نداشته باشد باید به صورت زود هنگام از این پست کناره گیری کند. موقعیت حزب کارگر روز به روز بهتر می‌شود و اگر دولت محافظه کار به دلیل سیاست های ضعیفی که تاکنون اتخاذ کرده سقوط کند، بعید نیست که شاهد انتخابات زود هنگام در بریتانیا باشیم و حزب کارگر به قدرت برسد.

ساداتیان در پایان با بیان اینکه حزب کارگر موافق این موضوع است که در اتحادیه اروپا باقی بماند، مطرح کرد: بعید نیست که حزب کارگر موقعیت بهتری با ضعف هایی که حزب محافظه کار از خود نشان داده، پیدا کند. چالش های پیش روی جانسون باعث سقوط او می‌شود و جانسون کسی نیست که بر فشار جداشدن اسکاتلند، ایرلند و ولز مقاومت کند؛ کمااینکه هم اکنون با توجه به پافشاری های جانسون، در اسکاتلند عکس های ملکه را پایین آورده اند و خواستار جدا شدن هستند.

خبرنگار: علی چاهه

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: