«علی بیگدلی»، تحلیل‌گر مسائل بین‌الملل و استاد دانشگاه، درباره میانجی‌گری امانوئل مکرون، رئیس‌جمهور فرانسه، برای کاهش تنش‌های ایران و آمریکا و همچنین همکاری جدی در موضوع اینستکس با ایران، به خبرنگار سیاسی برنا گفت: در گفتگوهایی که بین طرف ایرانی و فرانسوی طی روزهای اخیر صورت گرفته به قرارهای جدی منجر نشده و شاید بیشتر به این موکول شده است که در حاشیه جی 7، مکرون با ترامپ بتواند گفتگوهایی داشته باشد. براساس شواهد و اتفاقاتی که رخ داده از یک طرف ترامپ به مکرون گفته هیچ‌کس حق ندارد از سوی آمریکا تصمیم بگیرد، از طرفی دیگر با این حجم از تحریم‌ها و همچنین تسلیحاتی که آمریکا وارد خلیج فارس شده، بعید به نظر می‌رسد بدون گرفتن هیچ امتیازی بخواهد تحریم‌ها را کم و یا عقب‌نشینی کند. در مقابل ایران نیز نمی‌تواند بدون گرفتن امتیازی عقب‌نشینی کند. یکی از دلایلی که مکرون تلاش می‌کند برجام را از دست ندهد، این است که می‌خواهد از طریق برجام، محبوبیتی، برای خود کسب کند چراکه تزلزلی در موقعیت مکرون به دلیل جلیقه زردها و جلیقه سیاه‌ها در فرانسه به وجود آمده است.

بیگدلی افزود: مسئله دیگری که برای مکرون اهمیت دارد این است که فرانسه از سال 1947 که بنیان اتحادیه اروپا را بنا نهاد و خود را متولی اتحادیه اروپا می‌داند، تلاش می‌کند تا اتحادیه اروپا را برابر آمریکا حفظ کند. به ویژه اینکه با خروج انگلیس از اتحادیه اروپا، اتحادیه اروپا تا حدود زیادی با مشکل و سستی روبرو خواهد شد؛ بنابراین مسائل بسیار پیچیده شده است. خلاصه اینکه نه آمریکا بدون گرفتن امتیازی، دست به ترکیب تحریم‌ها، به‌رغم واسطه‌گری مکرون خواهد زد و نه ایران از موضع خود کوتاه خواهد آمد. آنچه که در مرحله دوم قرار می‌گیرد این بوده که ایران منتظر و مطالبه‌گر است. به هر حال اروپا تلاش می‌کند از برجام استفاده ابزاری کند و منافع خود را بیش از پیش در نظر دارد. خبرگزاری فرانسه در روزهای اخیر اعلام کرد اتحادیه اروپا قرار است 15 میلیارد دلار به صندوق واریز کند. این بحث‌ها پیش‌تر مطرح شده بود. بنابراین مشکلی که ایران دارد این است که اگر بخواهد مرحله سوم کاهش تعهدات برجامی را در پیش گیرد، ممکن است با مشکلاتی روبرو شود از جمله اینکه پرونده ایران به شورای امنیت برود. به هر حال وضعیت پیچیده‌ای است؛ بنابراین ایران نباید در نقطه صفر خود بماند.

وی در مورد نشست گروه 7 و نتایج این نشست بیان کرد: نشست گروه 7، بسیار موفق نخواهد بود چراکه سطح اختلافات بسیار بالاست به‌ویژه با وضعیتی که بین آمریکا، روسیه و چین، هم از جهت اقتصادی و هم از جهت تهدیدات نظامی وجود آمده است. سطح انتظارات غیرعاقلانه‌ای که ترامپ از دنیا دارد و همچنین بی‌اعتنایی و بی‌احترامی که به سران کشورها روا داشته است، نتیجه‌ای از درون این نشست بیرون نخواهد آمد. وضعیت اقتصادی جهان روز به روز به سمت وخامت بیشتری حرکت می‌کند. این بحران اقتصادی بین چین و آمریکا، در نهایت بر اقتصاد آمریکا نیز تاثیر می گذارد. بنابراین نشست جی 7، نتیجه مثبتی در پی نخواهد داشت. وضع گروه 7 تا حدی به وخامت رسیده که به بحث آتش‌سوزی جنگل‌های آمازون ورود کرده است؛ در حالی که این موضوع به گروه 7 ارتباطی ندارد. هدف گروه هفت  این بود که درباره حل مسائل اقتصادی صحبت کند.

خبرنگار: آزاده رحیمی

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: