به گزارش گروه خبر خبرگزاری برنا، چهارمین نشست کارگروه حقوق بین الملل فضای سایبری سازمان حقوقی مشورتی آسیایی-آفریقایی (آلکو)، با سه دستور کار «چالش های حقوق بین الملل در فضای سایبر»، «استفاده صلح آمیز از فضای سایبر» و «محتواهای زیان آور فضای آنلاین»، به ریاست مدیر کل حقوقی بین المللی وزارت امور خارجه کشورمان و با حضور نمایندگان کشورهای عضو و متخصصین این حوزه در شهر هانگژو چین برگزار شد.

در این نشست علاوه بر تبادل نظر پیرامون موضوعات دستور کار، به پیشنهاد رئیس ایرانی نشست و تصویب اعضاء، مقرر شد دبیرخانه سازمان، پیش نویس سندی با عنوان «اصول اساسی حقوق بین الملل قابل اِعمال بر فضای سایبر» را تدوین و برای بررسی و متعاقبا تصویب در اجلاس آتی سازمان، در اختیار کشورهای عضو قرار دهد.

 نمایندگان کشورهای عضو این سازمان و برخی از متخصصین حاضر در این نشست، نقطه نظرات خود را از جمله در رابطه با همکاری های بین المللی در مقابله با جرائم سایبری، اعمال اصل عدم مداخله در فضای سایبر و حاکمیت داده، تبیین کردند.

تصویب پیشنهاد رئیس کارگروه و اجرای آن ضمن ارتقاء جایگاه سازمان حقوقی مشورتی آسیابی - آفریقایی، می تواند در نقش آفرینی کشورهای در حال توسعه در فرآیند هنجارسازی و قانونگذاری در فضای سایبر  تاثیر قابل توجهی به دنبال داشته باشد.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: