به گزارش گروه خبر خبرگزاری برنا، حجت الاسلام و المسلمین سیدابراهیم رئیسی در گردهمایی فعالان حوزه امر به معروف و نهی از منکر ضمن عرض تسلیت و تعزیت به مناسبت ایام سوگواری اباعبدالله‌الحسین(ع) گفت: نام‌گذاری هفته اول ماه محرم‌الحرام به برکت قیام ابی‌عبدالله الحسین(ع) و فلسفه قیام حسینی به عنوان هفته امر به معروف و نهی ازمنکر بسیار نام گذاری بجا و مناسبی است.

رئیس قوه قضاییه ادامه داد: فضای عاشورایی جامعه ما اقتضاء می‌کند که با فلسفه قیام حسینی آشنا و آشناتر شویم، بدانیم که پرچم‌دار امر به معروف و نهی از منکر، حسین بن علی بن ابی‌طالب و یاران باوفای ایشان بودند و امروز در کسوت آمر به معروف و ناهی از منکر قرار گرفتن تاسی به حسین بن علی(ع) است.

وی افزود: موعظه، بسیار امر مبارکی است و موعظه شدن بسیار اهمیت دارد و سخن در اینجا از امر است. امر واژه‌ای است که تعریف مخصوص به خودش را در واژگان قرآنی دارد و نهی نیز در جایگاه ناهی قرار گرفتن و نهی کردن از منکر، بدی‌ها، زشتی‌ها و پلشتی‌ها است که در آن استعلایی وجود دارد.

امر به معروف و نهی از منکر جلوه‌ای از جلوه‌های جهاد فی‌سبیل‌الله است

الله رئیسی تصریح کرد: فقها در باب امر به معروف و نهی از منکر بحث کردند و این امر را مجاهده‌ای در راه خدا محسوب کردند، برخی فقها در ذیل بحث جهاد، امر به معروف و نهی از منکر را مطرح کردند لذا امر به معروف و نهی از منکر جلوه‌ای از جلوه‌های جهاد فی‌سبیل‌الله، مجاهدت، در راه خدا و وظیفه جهادی انجام دادن است.

الله رئیسی تصریح کرد: در امر به معروف و نهی از منکر آمر و ناهی خدا و رسول خداست؛ لذا از لسان آمر به معروف سخن خدا باید شنیده شود. امر و نهی، امر و نهی خداست که از لسان آمر و ناهی شنیده می‌شود. در روایات داریم که این جایگاه جانشینی خدا و پیامبر است.

وی افزود: خلافت مانند ولایت مراتبی دارد. امر به معروف و نهی از منکر مرتبه‌ای از خلیفه‌اللهی برای آمر و ناهی است. در حقیقت این امر و نهی و آمر و ناهی بودن جلوه‌ای از کار قاضی است و، چون قضاوت شأن خدا و رسول وامیرالمومنین است، کسی که در جایگاه قضاوت قرار می‌گیرد غیر از آنچه خدا حکم کرده حق ندارد حکم دیگری کند و فقط باید حکم الله را بگوید. در هر دانشگاهی که مدرک گرفته و در هر حوزه‌ای که تحصیل کرده و دارای هر مدارج علمی باشد، در اینجا فقط باید حکم الله را بگوید.

رئیس قوه قضاییه اضافه کرد: در قضاوت شناخت موضوع، شناخت حکم، تناسب بین حکم و موضوع لازم است و دخالت نکردن هیچ حب و بغضی در قضا ضرورت دارد و درامر به معروف و نهی از منکر نیز همینطور است. آمر و ناهی فقط باید برای خدا امر و نهی کند. اگر از در انتقامجویی و به قول معروف برای حال گیری طرف باشد، نامش امر به معروف نیست. امر به معروف باید برای خدا باشد و معروف و منکر برای آمر و ناهی شناخته شده باشد.

الله رئیسی تصریح کرد: آنچه در قضاوت است، در امر و نهی کردن نیز وجود دارد. حقیقت امر به معروف و نهی از منکر امر و نهی خداست و او در جایگاهی قرار دارد که خالق و رب است و آمر و ناهی حقیقی اوست. اوست که در جایگاه عالی و اعلاء قرار دارد و خلایق بندگان او هستند که مامورند و وظیفه دارند.

وی گفت: خداوند قدرتی به آمر و ناهی می‌دهد که امر کننده و نهی کننده (نه خود شخص او، بلکه امرِ آمر) با قدرت در جایگاه برتر قرار دارد و باید قدرتمندانه پیگیری کرد تا معروف تحقق پیدا کند و زشتی رخت بربندد. با یک بار گفتن و اگر لازم شد دو و یا چند بار تلاش شود معروف انجام و منکر در جامعه اسلامی نباشد. معروف به گستردگی همه خوبی‌ها و زیبایی‌ها در عالم و منکر به گستردگی همه زشتی‌ها و پلشتی‌ها در عالم است.

باید برای تحقق معروف‌های اداری، معروف‌های خانوادگی و معروف‌های در کسب و کار و بازار تلاش شود

رئیس قوه قضاییه تصریح کرد: عقاید حقه، اخلاق کریمه، عمل صالح و پیدا کردن عقاید حقه و باور‌های الهی از بهترین معروف‌هاست، اخلاق کریمه در رفتار و زندگی یک انسان سالک مسئله بسیار مهمی است. باید برای تحقق معروف‌های اداری، معروف‌های خانوادگی، معروف‌های در کسب و کار و بازار، معروف‌های در حوزه فردی، اجتماعی و اقتصادی تلاش شود و منکر به گستردگی همه آنچه در نباید‌ها در حوزه‌های اقتصادی، سیاسی و اجتماعی و حوزه کسب وکار نباید وجود داشته باشد.

الله رئیسی در بخش دیگری از اظهاراتش در این گردهمایی اظهار کرد: در حوزه زندگی فردی، اجتماعی، سیاسی، اقتصادی و کسب و کار، منکر‌ها نباید وجود داشته باشد.

جامعه بی حس در مقابل ترک معروف‌ها و انجام منکر‌ها در روایات ما جامعه مرده تعریف شده است

وی با بیان اینکه جامعه بی حس در مقابل ترک معروف‌ها و انجام منکر‌ها در روایات ما جامعه مرده تعریف شده است، گفت: فردی که در مقابل ترک معروف و انجام منکر حس نداشته باشد و امر به معروف و نهی از منکر نکند و احساس مسئولیت نداشته باشد، در روایات ما مرده معرفی شده است؛ یعنی شاخص برای زنده و مرده بودن در یک جامعه آمر به معروف و ناهی از منکر بودن و احساس مسئولیت کردن در این زمینه است.

رئیس قوه قضاییه با طرح این پرسش که مگر می‌شود یک مومن ایمان به خدا داشته باشد، اما نسبت به ترک معروف و نهی از منکر حس و احساس مسئولیت نداشته باشد، تصریح کرد: این حس داشتن امری است که همواره امامان و پیشوایان دین و اولیای خدا بر آن تاکید کرده‌اند تا جایی که فرمودند تمام فرائض بند به این فریضه است.

وی ادامه داد: بر اساس این تاکیدات، اگر در جامعه‌ای حس مسئولیت کمرنگ شد، در آن جامعه گسترش فساد، بی اخلاقی، بداخلاقی و انواع ظلم‌ها را باید شاهد باشید.

جامعه‌ای که در آن احساس مسئولیت و انجام وظیفه الهی نباشد،  دچار مشکل می‌شود

الله رئیسی با اشاره به سخنان امام علی (ع) در واپسین لحظات زندگیشان، گفت: امیرالمومنین (ع) در آن لحظات امر به معروف و نهی از منکر و تسلط شِرار و بدان را در جامعه در دو کفه قرار دادند؛ به نحوی که اگر در جامعه‌ای امر به معروف و نهی از منکر گسترش داشت، شاهد آن هستیم که بدان اهل قلم و اهل بیان، در بازار و کوچه و خیابان و در مسائل اجتماعی و اقتصادی و فرهنگی میدان ندارند و اگر کفه امر به معروف و نهی از منکر سبک شد، شاهد تسلط شرار خواهید بود و شرار در جامعه سلطه پیدا می‌کنند و در هر کوی و برزنی میدان دار آن‌ها هستند.

رئیس قوه قضاییه خاطرنشان کرد: گله هم نکنید که چرا این‌ها میدان دار هستند؛ بلکه به خودمان نگاه کنیم که آیا وظیفه خود را انجام داده‌ایم یا کوتاهی و غفلت از انجام وظیفه کرده‌ایم.

وی بیان داشت: جامعه‌ای که در آن احساس مسئولیت و انجام وظیفه الهی نباشد، خطر پذیری نکند و مسئولیت پذیری در امور اجتماعی نسبت به همسایگان، اقوام، خویشان، بستگان و شهر و دیار خودش نداشته باشد، دچار مشکل می‌شود. در یک اداره رشوه می‌گیرند، او هم می‌شنود و می‌بیند، اگر احساس مسئولیت نکند، کم کاری کرده است.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: