به گزارش گروه خبر خبرگزاری برنا، مجید تخت روانچی روز سه شنبه در نشست شورای امنیت سازمان ملل متحد که با موضوع صلح و امنیت در افغانستان برگزار شد، گفت: افغانستان در حال عبور از یک نقطه بحرانی است و روندهای نگران کننده‌ای در حوزه های سیاسی و امنیتی آن وجود دارد.

وی ادامه داد: تلاش‌های بی شماری برای برگزاری انتخابات ریاست جمهوری موفق در 28 سپتامبر 2019 انجام می شود؛ در عین حال، تلاش‌هایی برای تضعیف این رویداد مهم هم وجود دارد. برگزاری انتخابات ریاست جمهوری آزاد و منصفانه می‌تواند نهادهای دموکراتیک این کشور را تقویت کند.

نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد از این سازمان و جامعه جهانی خواست از برگزاری انتخابات افغانستان، طبق برنامه ریزی حمایت کنند و اضافه کرد: ایران همچنین از همه احزاب و گروه‌های سیاسی افغانستان و همچنین همه افغان‌های واجد شرایط رای دادن می‌خواهد تا به طور فعال در انتخابات شرکت کنند زیرا این امر برای بهبود شرایط امنیتی و اجتماعی- اقتصادی افغانستان ضروری است.

تخت روانچی تاکید کرد: شمار زیاد حوادث در حوزه امنیتی، همانطور که در گزارش دبیرکل سازمان ملل متحد به آن اشاره شد، نشان می‌دهد که وضعیت امنیتی، متغیر است. افزایش حملات داعش باعث نگرانی شدید شده و نیاز به مبارزه جدی و قاطعانه را طلب می کند.

وی یادآور شد: بدیهی است که این مسایل، با کمک برخی از کشورها از جمله انتقال آنها از سوریه و عراق به افغانستان، توانایی تهاجمی داعش را افزایش داده اند.  بنابراین ، آن کشورها همچنان مسئول جنایات انجام شده توسط داعش هستند.

نماینده ایران در سازمان ملل متحد بر خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان تاکید کرد و گفت: همانطور که بارها و بارها بیان کردیم ، خروج مسئولانه و در محدوده زمانی مشخص همه نیروهای خارجی، خواست قوی ملی مردم افغانستان است. ما از دولت افغانستان و همه طرف‌های افغانستان می خواهیم که هوشیار باشند و از نزدیک با هم همکاری کنند تا با موفقیت بتوانند از اوضاع بحرانی فعلی امنیتی عبور کنند.

تخت روانچی خاطرنشان کرد: هرگونه درگیری و برادرکشی به کسانی که مایل به دیدن افغانستان امن و پایدار نیستند ، کمک خواهد کرد. ما از همه طرف‌ها می خواهیم تا برای رسیدن به توافق آشتی ملی و آتش بس دائمی، حداکثر خویشتنداری را به کار گیرند و از وخامت اوضاع امنیتی و هدف قرار دادن غیرنظامیان خودداری کنند.

وی تصریح کرد: نه افغانستان و نه منطقه ما، نمی توانند دور جدیدی از درگیری را تحمل کنند. صلح قویترین خواسته مردم افغانستان است و باید توسط همه گروه های افغانستان اجابت شود؛ به جای رویارویی، باید برای صلح همکاری کنند.

نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد افزود: هر روند صلح باید با تسهیلگری سازمان ملل و تحت مدیریت و نظارت خود افغانها انجام شود. ما از بازیگران منطقه‌ای و بین المللی می‌خواهیم تا از چنین روند صلحی حمایت کنند و اجازه دهند آینده افغانستان به طور انحصاری توسط خود افغانها تعیین شود. دولت جمهوری اسلامی افغانستان باید در تمام تلاش‌های صلح، نقش اصلی را داشته باشد و هرگونه توافق صلح باید با مشارکت آن منعقد شود.

تخت روانچی با تاکید بر حفظ قانون اساسی افغانستان و نهادهای برآمده از آن، گفت: در صورت توافق برای اصلاح قانون اساسی ، باید طبق روال پیش بینی شده در خود قانون اساسی و زیر نظر دولت مشروع افغانستان انجام می شود.

وی تاکید کرد: هیچ کشوری حق ندارد برای آینده افغانستان تصمیم بگیرد و هرگونه مذاکره صلح در غیاب دولت افغانستان و جناح های سیاسی آن کشور یا به شکلی یک جانبه ، اختصاصی و غیر شفاف، محکوم به شکست است.

سفیر ایران در سازمان ملل متحد با تاکید بر تلاش های واقعی و بی‌طرفانه، اظهار کرد: ایران ضمن احترام به حاکمیت افغانستان و تاکید بر لزوم مالکیت و رهبری هرگونه روند صلح توسط مردم آن کشور، آماده است در یک ابتکار عمل منطقه ای به همراه کشورهای همسایه خود و همچنین دولت افغانستان و همه گروه ها، وارد شود تا با همه طرفین درگیری به منظور جلوگیری از خونریزی بیشتر و تسهیل نتیجه گیری از توافق پایدار رایزنی و مذاکره کند.

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: