به گزارش گروه سیاسی برنا، «کاظم غریب آبادی» که در نشست گروه کاری کنوانسیون مبارزه با جرایم سازمان یافته سازمان ملل متحد در وین سخن می گفت، با بیان اینکه قاچاق و بهره کشی انسان همچنان یک واقعیت تلخ برای بسیاری از زنان و کودکان در سراسر جهان است، این پدیده را یکی از بزرگترین نقض های حقوق بشر و کرامت انسان دانست که هنوز بسیاری از کشورها از آن رنج می برند و هیچ کشوری از این جرم در امان نیست.

نماینده کشورمان با بیان اینکه تجاوز و دخالت خارجی، اشغال، جنگ، تروریسم، بی ثباتی سیاسی، پاکسازی نژادی، نسل کشی و اقدامات قهری یکجانبه از جمله عواملی هستند که در نهایت سبب آوارگی و قربانی شدن افراد در پدیده قاچاق انسان و بردگی می شوند، افزود: رسیدگی به این چالش در وهله اول وظیفه سازمان های بین المللی از جمله دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم سازمان ملل بوده و این سازمان ها نباید فقط بر روی نشانه های این پدیده ها تمرکز کنند.

غریب آبادی ضمن تاکید بر اینکه مبارزه موثر با چنین پدیده هایی می تواند از طریق رویکرد جامع و منسجم از جمله از طریق گفت وگو و همکاری در همه سطوح به دست آید، تصریح کرد: رسیدگی به ریشه ها، پیشگیری، محافظت از قربانیان، تعقیب و مجازات قاچاقچیان و مشارکت در همه سطوح جهانی، باید ستون هر رویکرد جامع در مبارزه با قاچاق افراد باشد. همچنین، با اشاره به نیاز فوری برای ارتقا همکاری های بین المللی از طریق ارائه کمک های فنی و ظرفیت سازی برای مبارزه با قاچاق انسان، تاکید شده است که ارائه آموزش و آگاهی افزایی به ویژه برای افرادی که احتمال ارتباط و استفاده از سرویس های ارائه شده توسط قاچاقچیان را دارند، ضروری است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود، به تعهد جمهوری اسلامی ایران در پیشگیری و مبارزه با تمامی اشکال قاچاق پرداخت و افزود: ایران در سال های اخیر گام های بزرگی را در همه سطوح ملی، منطقه ای و جهانی در مبارزه با قاچاق انسان برداشته است. در سطح بین المللی نیز ایران عضو چندین کنوانسیون بین المللی بوده و یادداشت تفاهم های جداگانه ای را با سازمان بین المللی مهاجرت و سازمان بین الملی کار جهت تقویت ظرفیت نهادهای خود در مبارزه با قاچاق انسان، امضا کرده است.

غریب آبادی با اشاره به تلاش های صورت گرفته در مبارزه با قاچاق انسان تصریح کرد: جمهوری اسلامی معتقد است که اقدامات قهری یکجانبه برخلاف حقوق و اصول بین الملل و نیز تعداد بی شماری از قطعنامه های سازمان ملل متحد، همچنان مانع اختصاص منابع برای پیشگیری و مبارزه با قاچاق انسان شده و در همکاری های بین المللی اختلال ایجاد کرده است.

وی گفت: چنین تدابیر غیرقانونی که به مثابه تروریسم اقتصادی هستند، مانع ارائه به موقع کمک های فنی که برای پیشگیری موثر و مبارزه با قاچاق انسان ضروری است، شده اند.

به گفته سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران نزد سازمان های بین المللی، جمهوری اسلامی تحریم های غیرقانونی یکجانبه را برای واکنش جمعی به جرایم فراملی از جمله مبارزه با قاچاق انسان مضر دانسته و نگرانی عمیق خود را در مورد اثرات منفی اقدامات قهری غیرقانونی بر حاکمیت قانون در همه سطوح اعلام می کند.

نشست گروه کاری کنوانسیون مبارزه با جرایم سازمان یافته سازمان ملل متحد در وین از 19 تا 23 شهریور ماه (۹ تا ۱۳ سپتامبر) برگزار می شود.

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: