نظرسنجی‌هایی در داخل آمریکا نشان از روی برگرداندن مردم از ترامپ دارد و اکثر کارشناسان معتقدند او در حوزه بین‌الملل مخصوصا در قبال ایران شکست خورده و همین نظرات و نظرسنجی‌ها ترس شکست در انتخابات بعدی را در ذهن ترامپ تقویت کرده، به همین دلیل به دست و پا زدن افتاده تا قبل از نزدیک شدن به انتخابات ریاست جمهوری کاری هرچند نمادین انجام دهد و مانع ریزش آرا شده و حتی آرا را به سبد خود برگرداند.

شکست‌هایی که بیشترین آنها در قبال ایران بوده، وضعیت ترامپ را متزلزل کرده و او به هر کاری برای جبران آنها دست می‌زند. ترامپ زمانی که به کمک تیم B علیه ایران شمشیر از رو بست وعده‌هایی داد که نه تنها عملی نشد بلکه نتیجه عکس داشت. ترامپ اعلام کرد ایرانی‌ها را تسلیم فشار حداکثری می‌کند اما ایران نه فقط تسلیم فشار و تهدید نشد بلکه پهپاد نیروهای تروریستی آمریکا در منطقه را سرنگون کرد؛ ترامپ به اروپا و آمریکایی‌ها اعلام کرده بود ایران تحت هر شرایطی، حتی اگر منافع او تامین نشود باز هم در برجام می‌ماند اما ایران که با خروج آمریکا و بدعهدی اروپا روبرو شد کاهش تعهدات در چارچوب برجام را کلید زد و اعلام کرد اگر منافع تامین نشود به کاهش تعهدات ادامه می دهد؛ همچنین وعده‌هایی از جمله ایجاد ائتلاف بین‌المللی علیه ایران، حل بحران منطقه و بسته شدن دست ایران، ایجاد تمرکز جهانی علیه ایران و از همه مهم‌تر ایجاد شکاف در ایران و فروپاشی از درون را وعده داده بود که هیچ‌کدام عملی نشد و چیزی جز شکست پشت شکست برای او نداشت.

همه این شکست‌ها و نظرسنجی‌ها ترامپ را هر روز آشفته‌تر از قبل کرد. او به قدری در سیاست خارجی و اقدامات علیه ایران دچار بحران تصمیم‌گیری شده که هر روز تصمیم جدیدی می‌گیرد و وقتی به نتیجه نمی‌رسد بلافاصله آن تصمیم را تغییر می‌دهد، ترامپ روزی اعلام می‌کند مقامات ایرانی دنبال مذاکره با او هستند و برای او مهم نیست این اتفاق بیفتد یا نه و از طرف دیگر از طرق مختلف دنبال دیدار با مقامات ایران است. او روزی از ظریف درخواست ملاقات دارد و پس از چند روز او را تحریم می‌کند که البته این تحریم هم به شکست‌های قبلی او اضافه شد و ظریف تا در چند قدمی او هم در فرانسه رفت تا ثابت کند تحریم‌های او دیگر اثری ندارد.

اکنون رئیس جمهور آمریکا به فکر فرار از این رسوایی‌ها و شکست‌هاست. دونالد ترامپ طی روزهای گذشته برای اینکه مسئولیت شکست‌های مختلف را از دوش خود بردارد، جان بولتون، مشاور امنیت ملی دولت آمریکا، را برکنار کرد و پس از آن به کمک رسانه‌های آمریکایی سعی کرد به همه بقبولاند بولتون باعث و بانی سیاست‌های غلط در قبال ایران و دیگر کشورها بوده و مسئولیت شکست‌ها با اوست، اما نحوه برکناری بولتون و خبرهایی که از جلسه شب قبل از برکناری در کاخ سفید بیرون آمد نشان می‌دهد ترامپ دنبال استفاده از روغن ریخته برای آشپزی و تغییر نگاه مردم بوده است. سی ان ان یکی از این رسانه‌ها بود که خبر داد در جلسه شب قبل «جان بولتون» اعلام کرده استعفا می‌دهد و ترامپ از او خواسته تا فردا صبر کند تا بیشتر صحبت کنند اما فردا ترامپ به یکباره برکناری مشاور امنیت ملی دولت آمریکا را اعلام کرده است، همین خبر و صحبت‌های بولتون که در رسانه‌های آمریکایی تاکید کرده بود موضوع برکناری مطرح نیست بلکه استعفا بوده، گویای همه چیز و بهره‌برداری ترامپ از این موضوع است.

ترامپ حتی شایعه آماده شدن کاخ سفید برای دیدار ترامپ و روحانی را در کنار شایعه موافقت او با پرداخت 15 میلیارد دلار به ایران را پس از برکناری بولتون به کمک رسانه‌ها به صورت گسترده منتشر کرد تا هم به همه بگوید مقصر سیاست‌های تند و بی‌نتیجه، مشاور امنیت ملی کاخ سفید بوده هم با این عنوان که ترامپ آماده تعامل است و ایران کوتاه نمی‌آید، فشار روانی و جهانی روی ایران را بیشتر کند.

کاملا روشن و واضح است ترامپ به دست و پا زدن افتاده تا مسئولیت شکست‌های پی در پی را گردن بولتون و مشاورانش بیاندازد اما این سیاست و بازی‌های ترامپ نخ‌نما شده و فرار به جلوی او برای همه مشخص است چون همه می‌دانند ترامپ تصمیم گیرنده نهایی است و نظر و مشاوره‌ای را که قبول نداشته باشد اجرا نمی‌کند. 

اکنون ترامپ مانده و شکست‌هایی که در کارنامه او ثبت شده و نمی‌تواند به این راحتی از آن‌ها فرار کند. او حتی برنامه‌ای روشن برای جبران این شکست‌ها ندارد و تغییر بولتون و جنگ روانی و رسانه‌ای بدون برداشتن قدم عملی هم به او کمکی نمی‌کند و هر روز بیشتر از دیروز در باتلاق ایران فرو می‌رود و دست و پا زدن‌ها فقط سرعت فرو رفتن او را بیشتر می‌کند.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: