«حشمت‌الله فلاحت‌پیشه»، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی برنا در خصوص «خبر منتشر شده مبنی بر اجرایی شدن پیشنهاد 15میلیارد دلاری اروپایی‌ها به ایران» گفت: این موضوع هنوز قطعی نشده و پیشنهاد خامی بود. این موضوع باید به موافقت آمریکایی‌ها برسد زیرا اروپایی‌ها با آمریکایی‌‌ها چک می‌کنند و مستقل عمل نمی‌کنند. ایرانی‌ها دستاورد بزرگ خودشان را به پیشنهادهای کوچک، نمی‌فروشند.

او در ادامه بیان کرد: معنای اول پیشنهاد اروپا، بدهکار کردن جمهوری اسلامی در این شرایط بود، زیرا ایران اجازه فروش نفت نداشت. درخواست ایران فروش نفت بود و می‌خواست از پول فروش نفت عمران و توسعه کشور را پیش ببرد که این موضوع مورد موافقت اروپا و آمریکایی‌ها قرار نگرفت. در پیشنهاد اروپایی‌ها اتفاق خاصی نیفتاده و بحث خامی مطرح شده و بعید می‌دانم، جمهوری اسلامی ایران بخاطر این چنین پیشنهادهای کوچک از ابزارهای خود، عدول کند.

او در خصوص «حمله یمن به تاسیسات نفتی عربستان» گفت: عرصه بین‌الملل، عرصه قدرت‌هاست و مردم محروم و مظلوم یمن در دنیای امروز جزوی از قدرت نبودند لذا برای کشتار آنها هیچ واکنش منفی شکل نگرفت. تاسیسات آرامکو بخشی از قدرت و ثروت دنیاست به عبارتی بزرگ‌ترین نقطه تبانی، قدرت و ثروت امروز در منطقه خاورمیانه همین آرامکو است.

نماینده مردم  اسلام آباد غرب گفت: حمله‌ یمنی‌هایی که صدایشان به جایی نمی‌رسید به این منطقه عملا باعث شد، نظم استراتژیک دنیا به هم زده شود. گروهی که جزو مستضعفین عالم هستند اقدامی را صورت دادند که این اقدام بسیاری از قدرت‌های امروز دنیا را عملا دچار سردرگمی کرد که آخرین آن،  همین توئیت رئیس جمهور آمریکا است. دونالد ترامپ اعلام کرد عربستانی‌ها فعلا باید پول دهند و ما تضمین نمی‌کنیم که امنیت عربستان را حفظ کنیم.

او بیان کرد: جریان مقاومت برای قدرتمندان دنیا نوعی دل آشوبه‌های جدی ایجاد کرده که باعث می‌شود، بیشتر از  گذشته واقعیت، قدرت مقاومت را به رسمیت بشناسد.

فلاحت‌پیشه افزود: هر جنگی که فرسایشی شود روز به روز طرفین از نتیجه‌گیری خسته می‌شوند یعنی به عبارتی هیچ وقت جنگ‌های فرسایشی، طرف پیروز نداشته است. لذا به این دلیل که در جنگ‌ها به صورت طبیعی توازن ایجاد خواهد شد، الان در جنگ عربستان با یمن این توازن ایجاد شده و یمنی‌‌ها رگه‌های حیاتی عربستان را مورد حمله قرار می‌دهند. همان رگه‌هایی که هیچ کشور متمدن و مدعی حقوق بشری در دنیا نتوانست در قبال وسوسه نفت عربستان مقاومت کند و اکثرا به عربستان سلاح دادند و یا حمایت سیاسی کردند یا در قبال عربستانی‌‌ها، سکوت کردند. یمنی‌ها دنیا را وادار کردند  قدرت آنها را به رسمیت بشناسند و عربستان را عملا به جایی رساندند که دیگر صحبت از پیروزی و ایجاد حریم امن، نکنند.

خبرنگار: رستمی

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: