به گزارش گروه خبر خبرگزاری برنا، رضا رحمانی روز شنبه در آئین رونمایی از میز ملی توسعه صادرات نساجی کشور در سالن نگین اصفهان با بیان این که در چند جبهه از جمله زعفران، پوشاک و لوازم خانگی هوشمند پیشرفت محسوسی داشتیم، اظهارداشت: درست است پوشاک یکی از کالاهای قاچاق پذیر بوده و کماکان جز اولین موارد قاچاق پذیری است، اما حداقل در زمان کنونی قاچاق این صنعت به نصف تقلیل یافته است.

به گفته وی میز ملی توسعه صادرات نساجی کشور باید جدی گرفته شود تا بتوانیم به یک جمع‌بندی اجرایی برسیم.

وی با بیان این که صنعت نساجی با این تاریخچه و خاطرات خوب و خوش جز فرهنگ و آداب و رسوم ما شده که امروز باید آن را احیا کنیم، گفت: بدون تردید یکی از برنامه‌های ویژه توسعه نساجی، پوشاک و کفش است که این مساله را جدی گرفتیم.

وزیر صنعت، معدن و تجارت ادامه داد : صنعت نساجی صنعت بومی و ملی ماست از این رو تردیدی بر روی این موضوع نداریم و به همین دلیل جز اولویت برنامه‌های امسال ما قرار گرفته است.

رحمانی با اشاره به آمار صادرات صنعت نساجی سال ۹۷ نسبت به سال ۹۶، تصریح کرد: آمارها حاکی از افزایش صادرات در این بازه زمانی بوده است به گونه‌ای که کفپوش ۱۰ درصد، کفش ۲۵ درصد، پارچه ۲۰ درصد و پوشاک ۲۱ و کالای خواب ۵۰ درصد از نظر ارزش افزایش داشتند اما کفش و پوشاک و فرش ماشینی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است که خوشبختانه روند افزایشی داشته است.

وی بیان کرد: براساس آمار ارائه شده در پنج ماهه سال جاری صادرات فرش استان اصفهان منفی یک درصد بود و این در حالیست که اکنون فرصت های بسیاری داریم که باید از آن ها استفاده کرد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت اضافه کرد : باید در زمان های گذشته به خودکفایی در زمینه چادر مشکی دست پیدا می کردیم اما این موضوع در سال جاری در دست اجرا قرار گرفته است و اکیپ‌های مختلف در استان‌ها بر روی این موضوع کار می‌کنند.

وی ادامه داد: اراده کشور و برنامه ما بر این است که تا سال ۱۴۰۰ بالغ بر ۱۰ میلیارد دلار ساخت داخل برای نساجی و پوشاک در نظر بگیریم.

رحمانی توسعه صنعت نساجی را فرصتی برای کشور دانست و خاطرنشان کرد: صنعت نساجی ۱۱ درصد کل صنایع است اما آنچه می‌خواهیم انجام دهیم ظرفیت بیشتری دارد از این رو قصد داریم به جایگاه واقعی برسیم، اصفهان در بسیاری از رشته‌ها حرف اول را می زند از این رو انتظار ویژه ای از این استان در راستای توسعه صنعت نساجی داریم.

وزیر صنعت، معدن و تجارت بیان کرد : تامین مواد اولیه، جلوگیری از واردات و حتی پنبه را با وزارت جهادکشاورزی صحبت کردیم در این راستا ماموریت داریم زنجیره پنبه تا پوشاک را تکمیل کنیم.

وی تصریح کرد : تمامی موارد و مشکلات صنعت پوشاک و نساجی از جمله تامین مواد اولیه قابل حل است چرا که زمینه توسعه صنعت نساجی در کشور فراهم است تنها باید با هماهنگی و همکاری موانع را برطرف کنیم.

وزیر صنعت، معدن و تجارت بیان کرد: مواد اولیه قابل حل است و می توان بیشتر با واردات مبارزه و در راستای تولید پنبه کار کرد همچنین می توان از قاچاق جلوگیری کرد اما باید گفت با توجه به شرایط کنونی نمی توانیم ماشین آلات نساجی را نوسازی کنیم.

به گفته وی در نبود بودجه باید راهکارهایی پیدا کنیم تا بتوانیم ماشین آلات را نوسازی کنیم.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: