به گزارش گروه خبر خبرگزاری برنا، تارنمای خبری نشریه آمریکایی "نیوزویک" (newsweek) روز شنبه با انتشار این مطلب افزود: نمایندگان از دو حزب دموکرات و جمهوریخواه طی روزهای اخیر از «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا خواستند تا از یک درگیری بالقوه با ایران در پی حملات هفته گذشته به تاسیسات نفتی عربستان خودداری کند.

به نوشته این نشریه خبری، نمایندگان دو حزب با اشاره به بودجه نظامی به مراتب فراتر ریاض و دیگر کشورهای حوزه خلیج فارس در قیاس با ایران، از کاخ سفید خواستند تا وضعیت را وخیم نسازد و در آخر آن را به یک مناقشه ناخواسته و هزینه بر برای آمریکا در قبال ایران ختم نکند.

نیوزویک افزود: واکنش اولیه آمریکا در قبال حمله به دو پالایشگاه عربستان با اعلام اینکه "آماده حمله" است، جنگ طلبانه جلوه می کرد و حتی «مایک پمپئو» وزیر امور خارجه آمریکا نیز این حملات را یک "اقدام جنگی" دانست اما اکنون به نظر می رسد دولت ترامپ هرچه بیشتر از گزینه نظامی دوری جسته و در مقابل فشارهای سیاسی بر ایران را دنبال می کند.

تارنمای این نشریه آمریکایی ادامه داد: سناتور رند پال به تازگی گفته است عربستان سعودی متحد دیرینه (واشنگتن)، با توجه به هزینه های بالایی که در زمنیه نظامی کرده، نیازی به حمایت آمریکا ندارد.

رند پال افزود: چنانچه بودجه نظامی عربستان و دیگر کشورهای حوزه خلیج فارس را که گرداگرد عربستان گرفته اند روی هم بگذارید، این بودجه بیش از هشت برابر آن چیزی است که ایران در زمینه نظامی هزینه کرده است.

سناتور جمهوریخواه از ایالت کنتاکی ادامه داد: بنابراین سعودی ها آنچنانکه فکر می کنم، بیش از آن قادر به متوقف کردن ایران و (دست زدن) به یک (اقدام) تلافی جویانه علیه این کشور هستند.

رند پال افزود: سووال اصلی این است که چرا همواره آمریکا خود را به درد سر اندازد، چرا ما (باید) همواره باید خود را درگیر (مرتبط با ریاض ) سازیم.

نیوزویک نوشت: حملات هفته گذشته نتیجه فوران جنگ داخلی یمن است که به سرکردگی عربستان علیه حوثی های این کشور راه افتاده، جنگی که بیش از ۹۰ هزار کشته و سه میلیون آواره برجای گذاشته و ۱۴ میلیون نفر را در معرض خطر گرسنگی قرار داده و بدترین فاجعه بشری را در این کشو رقم زده است.

رند پال که خود درگیر تلاش ها برای خاتمه دادن به این جنگ است، گفته بود تلاش کرده تا راه حلی دیپلماتیک برای جنگ داخلی یمن بیابد اما با توجه به حمله اخیر، به نظر نمی رسد که چندان دیپلماسی کارساز باشد.

یگان  پهپادی ارتش و کمیته‌های مردمی یمن روز شنبه ۲۳ شهریور ماه در عملیاتی با عنوان "توازن بازدارندگی دوم " پالایشگاه های "بقیق" و "خریص" وابسته به شرکت نفتی "آرامکو" عربستان را هدف ۱۰ پهپاد خود قرار داد.

 دو  پالایشگاه بقیق و خریص به ترتیب در ۷۰ و ۲۷۰ کیلومتری ظهران در شرق عربستان و درجنوب خلیج فارس  واقع هستند.

در پی این حملات، حدود ۵۰ درصد از صادرات نفت خام عربستان به بازارهای جهانی متوقف شد.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: