«سعید شریعتی»، فعال سیاسی اصلاح‌طلب، در خصوص جوانگرایی و تاکید بر آن از سوی برخی از افراد جناح اصولگرا به خبرنگار سیاسی برنا گفت: این عارضه کلی بر نظام مدیریتی جمهوری اسلامی حاکم است که گردش نسلی به طور مناسب و سازمان یافته در آن صورت نگرفته است. من به اینکه کسی در حکومت از این وضعیت ناراضی است یا نیست، یا بد و خوب است، کاری ندارم؛ منتهی به نظر من یک مسأله غلط و مشکلی که در کشور وجود دارد را با راهکارهای اشتباه و غلط نمی شود، اصلاح کرد. باید یک منطق جامع در نظام مدیریتی کشور حاکم شود و براساس آن الگو هم، کادرسازی و سیستم به لحاظ مدیریتی اصلاح و پالایش شود.

شعار جوانگرایی یک مقدار دستمالی شده است

وی افزود: شعار جوانگرایی یک مقدار دستمالی شده است و به اصطلاح فقط در ایام انتخابات مطرح می‌شود و با هدف سازماندهی رأی جوانان یا جلب توجه بخش‌هایی از جامعه که مهم‌تر هستند یا مشارکت بیشتر در مدیریت کشور دارند را می‌طلبند.

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب با تاکید بر سوءاستفاده از شعار جوانگرایی گفت: این شعار در سالیان گذشته مورد سوءاستفاده قرار گرفته است و جناح‌های مختلف از این شعار در جهت کسب رأی برای خودشان استفاده کرده‌اند. باید سیاست‌گذاری درستی در نظام اتفاق بیفتد، اقدامی که ذیل قانون منع به کارگیری بازنشستگان صورت گرفت، حواشی زیادی داشت و شاید تنها نمونه از اقدامات جدی عملی در سال‌های اخیر در جهت پالایش جامعه مدیریتی کشور از افراد مسن و بازنشسته بود.

شعار جوانگرایی پاسخ به دولت روحانی و موضع‌گیری سیاسی است

شریعتی طرح این شعار از سوی برخی از افراد در جناح اصولگرا را ادامه انتقاد به دولت روحانی دانست و بیان کرد: شعار قبلی این بود که دولت روحانی، دولت افراد و مدیران مسن است؛ اگر شعارهای جوانگرایی امروز ادامه آن شعارهاست، می‌توان گفت پاسخ به دولت روحانی و موضع‌گیری سیاسی است؛ یعنی در لفافه می‌گویند ما اجازه نمی‌دهیم که دولت و تفکر روحانی ادامه پیدا کند در واقع این را به جای اینکه مستقیم بگویند باید جوانگرایی شود، مطرح می‌کنند و باز ترجمان آن شعار سیاسی است و ارزشی ندارد.

وی افزود: به نظر من به جای شعار جوانگرایی باید خیلی صریح بیایند بگویند که ما با تداوم تفکر میانه‌رو و اصلاحات در اداره کشور مخالف هستیم، این حق از کسی گرفته نشده است. اما اگر می‌خواهند مخالفت خودشان را با تفکر میانه‌روی و اصلاحات، در لفافه شعار جوانگرایی بگنجانند و صفت مومن انقلابی هم کنارش بگذارند که بشود «جوان مومن انقلابی» این بهره برداری سیاسی از یک مفهومی است که می‌تواند، در جای خودش درست و دقیق باشد و یکی از معضلات نظام که همین فرتوت بودن نظام مدیریتی کشور است، را اصلاح کند.

شعار جوانگرایی بهره‌برداری سیاسی از یک مسأله موجود در کشور است

این فعال سیاسی اصلا‌طلب با تاکید بر سوءاستفاده کردن از این شعار بیان کرد: شعار جوانگرایی بهره‌برداری سیاسی از یک مسأله موجود در کشور است که برای تحت پوشش قرار دادن مخالفت سیاسی با تداوم وضعیت سیاسی موجود در کشور، مورد استفاده قرار می‌گیرد.

شریعتی اصلاح ساختارها برای تحقق واقعی جوانگرایی را تشریح کرد و گفت: در مورد خود بحت جوانگرایی معتقد هستم که نظام ما باید بعد از 41 سال به ساختاری رسیده باشد که بتوانیم در هر رده‌ای از سطوح مدیریت، سن متوسطی را تعیین کنیم؛ کاری که در یکی از بخشنامه‌های اخیر دولت هم دیدم و دولت به سمت آن حرکت کرده است.

وی افزود: مثلا تعیین شود که سن متوسط برای مدیریت عالی کشور توسط وزیران 55 سال باشد یا مدیریت یک رده پائین‌تر معاونین وزیر 50 سال و مدیران کل، 45 سال باشند. باید با تعیین یک مکانیسم، حکم سنی مدیران مشخص شود و بعد سایر قوانین و آیین نامه‌ها لحاظ شود، چه در شورای عالی امور استخدامی و چه در قوانین استخدامی کشور. قانون منع به کارگیری بازنشستگان و قانون مدیریت کشور نیز باید مدنظر قرار بگیرد تا جوانان و نیروهای صاحب تجربه در موقعیت و جایگاه خودشان به کار گرفته شوند.

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب در پایان گفت: در این زمینه رفتارهای نمادین، خواسته جامعه را اقناع نمی‌کند و باید تدبیر سیستماتیک برای این کار اتخاذ شود.

خبرنگار: مهناز براتی

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: