به گزارش گروه خبر خبرگزاری برنا، به نقل از خانه ملت، «عباسعلی کدخدایی»، سخنگوی شورای نگهبان، در جمع خبرنگاران درخصوص اقدامات شورای نگهبان در زمینه سیاست های کلی نظام قانونگذاری ابلاغی از سوی  رهبر معظم انقلاب اسلامی، گفت: سیاست‌های کلی نظام قانون گذاری ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری به عنوان نقشه راهبردی قانون گذاری تلقی می‌شود و همه دستگاه‌ها اهتمام دارند تا این سیاست‌ها هرچه سریع تر اجرایی شود و همه دستگاه‌ها در مسیر قانون گذاری در بخش‌هایی از سیاست‌های کلی نظام قانون گذاری نقش دارند.

عضو و سخنگوی شورای نگهبان با اشاره به اینکه مقرر شد کارگروهی تشکیل و کارشناسان در بخش‌های مختلف نظرات خود را جمع بندی و ذیل شورای که امروز شکل گرفته بود نظرات نهایی و جمع بندی خود را مطرح کنند تا شاهد اجرایی شدن سیاست‌های کلی نظام قانون گذاری باشیم، ادامه داد: در حوزه قانون گذاری، تعدد مراجع قانون گذاری و قوانین اشکلات و ابهامات متعددی وجود دارد.

وی در خصوص تاثیر سیاست های کلی نظام قانونگذاری ابلاغی از سوی  رهبر معظم انقلاب اسلامی بر عملکرد شورای نگهبان، گفت: یک بخش سیاست‌های کلی نظام قانونگذاری در حوزه شورای نگهبان به نظرات فقهی اعضای شورا و اعلام نظرات آنها بر اساس اصل چهارم قانون اساسی بر می‌گردد که باید بررسی بیشتری بر روی آن صورت بگیرد و در سیاست‌های کلی نظام قانون گذاری باید مکانیزم جدیدی پیش بینی شود.

کدخدایی ادامه داد: در شورای نگهبان کارگروه‌های خاصی برای بررسی سیاست‌های کلی نظام قانون‌گذاری تشکیل شده که بعد از بررسی مواد نتایج آن اعمال می‌شود.

عضو و سخنگوی شورای نگهبان در خصوص ضرورت قانونی شدن سیاست‌ها کلی نظام قانون‌گذاری در مجلس شورای اسلامی، عنوان کرد: سیاست‌های کلی زمانی که  از سوی مقام معظم رهبری در همه بخش‌ها ابلاغ می‌شود بخشی از آن نیازمند اصلاح و اجرای قوانین موجود است.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: