به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری برنا، «هادی خانیکی»، استاد علوم ارتباطات دانشگاه علامه طباطبایی، در این نشست گفت: این همایش به مناسبت چهلمین سالگرد رحلت ایت الله طالقانی برگزار می شود اما به دلیل تقارن ایام فوت آیت الله با ایام تاسوعا و عاشورا، این مراسم به ابان ماه که زمان ازادی ایشان از زندان است، تغییر کرد.

وی افزود: مرحوم ایت الله طالقانی چهره شناخته شده و تاثیرگذار در تاریخ معاصر بوده که ما به ضرورت دیگری فکر کردیم که خوب است که تنها اسم در تاریخ باقی نماند و به افکار و زیسته ایشان که متناسب با نسل جدید نیز هست، پرداخته شود.

خانیکی اضافه کرد: هر ملتی نیازمند داشتن حافظه تاریخی است و هیچ جامعه ای را در جهان نمی توان دید که روی پیشرفت و خوشبختی را دیده باشد، جز اینکه انباشت تجربه و حافظه داشته و سیاست های درستی را در پیش گرفته است. اندیشه های ایت الله طالقانی منجر شده که نوعی همبستگی اجتماعی ایجاد شود و فهم و ادراک بالاتری به وجود بیاید و این کار توسط پیشگامانی صورت گرفته که آن پیشگامان از فعالیت های منحصر به فردی برخوردار باشند.

خانیکی تعریف کرد: تعبیری که امام برای آیت الله طالقانی نام برده بودند، نقش پدر بود چرا که با به رسمیت شناختن تفاوت ها بتوانند، همگرایی ایجاد کنند. آیت الله طالقانی نقش بی نظیری داشت و طیفی که به ایشان مثبت نگاه می کردند به وسعت سراسر ایران و گروه های و قومیت های مختلف بودند. کم تر کسی توانست مانند ایت الله طالقانی گفت و گو را در جامعه بسط دهد.

وی ادامه داد: سن و سال باعث نمی‌شد که ایت الله طالقانی از ارتباط با زنان، کوکان، جوانان و همه اقشاری که در حصار طبقاتی خود محبوس بودند از دریچه ای که ایت الله طالقانی که باز کرده بود، ارتباط نگیرند. طالقانی یک انقلابی تمام عیار و اهل گذشت تسامح و یک مامن برای جامعه بود.