به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری برنا، انتخابات مجلس یازدهم یکی از عجیبت ترین انتخابات برای جناح های سیاسی کشور است، هم اصولگرایان و هم اصلاح طلبان برای رسیدن به وحدت کار سختی دارند و به نظر می رسد با این روند هیچکدام نتوانند به لیست های واحد در شهرهای کشور به ویژه در شهرهای بزرگ برسند.

اصولگرایان و چندجانبه گرایی

وضعیت اصولگرایان بغرنج تر به نظر می رسد، آنها اگرچه توانستند تقریبا در انتخابات ریاست جمهوری دوازدهم به تک کاندیدا برسند ولی بعید است در انتخابات مجلس یازدهم به یک نقطه برسند.

اصولگرایان میانه رو مثل جامعه روحانیت مبارز، موتلفه، جامعه مهندسین و... برای وحدت تلاش می کنند ولی موانع جدی مثل جبهه پایداری، حامیان و طیف قالیباف و حامیان احمدی نژاد پیش رو دارند. جبهه پایداری و طیف احمدی نژاد البته احتمالا یک لیست ارائه می کنند، قالیباف هم دنبال یک لیست مجزاست و تنها در صورتی وارد ائتلاف می شود که سهم بزرگی از لیست ها را در اختیار گیرد.

این روند هم نشانی از ائتلاف در خود ندارد و با اختلافات جدی که در راس و بدنه اصولگرایان وجود دارد و حل آنها در پنج ماه پیش رو سخت به نظر می رسد بعید است لیست واحدی از اصولگرایان بیرون بیاید.

اصلاح طلبان و معضل رئیس شورای سیاستگذاری

اختلاف اصلاح طلبان اما در راس شورای سیاستگذاری است، کارگزاران به شدت با حضور محمدرضا عارف در راس این شورا مخالف هستند، اعضای حزب اتحاد ملت هم اگرچه رسما سخنی نگفته اند ولی به نظر می رسد آنها هم همین نظر را دارند ولی قطعا هیچکدام با گزینه های یکدیگر کنار نمی آیند و هر دو حزب تلاش می کنند گزینه های خودشان در راس شورای سیاستگذاری قرار گیرد. این اولین اختلاف آنهاست اما اتفاقاتی که در جریان انتخاب شهردار تهران ایجاد شده، شکاف بزرگی را بین هر دو حزب بزرگ اصلاح طلبان ایجاد کرده است.

رسیدن به لیست واحد در اصلاح طلبان البته بستگی به تایید یا رد صلاحیت ها هم دارد، حضور حداکثری در انتخابات شوراهای اسلامی شهرها و بیرون ماندن بسیاری از افراد سرشناس و گمنام خارج از لیست، آتش اختلاف در اصلاح طلبان را روشن کرد، حالا معلوم نیست اگر تایید صلاحیت ها به صورت عادی و حداکثری صورت گیرد، این اختلاف سنگین تر خواهد شد یا کاهش می یابد.

اعتدالیون؛ آرام و منتظر

اعتدالیون که در حال حاضر دولت را در اختیار دارند ساکت ترین جناح در انتخابات پیش رو هستند، آنها وارد دعواهای اصلاح طلبان نمی شوند و منتظرند شرایط ائتلاف مشخص شود، بعید هم نیست در صورت حل مشکلات اصلاح طلبان، آنها هم دوباره وارد ائتلاف اصلاح طلبان شوند، در غیر این صورت بعید نیست با لیست جدا سراغ انتخابات مجلس شورای اسلامی بروند.