به گزارش گروه خبر خبرگزاری برنا، سخنرانی «سید حسن نصرالله»، دبیرکل جنبش حزب‌الله لبنان، در مراسم راهپیمایی اربعین در منطقه «بعلبک» برگزار شد.

دبیرکل حزب الله لبنان بیان کرد: بعد از گذشت قرنها از شهادت امام حسین (ع)، هنوز هم هستند کسانیکه با شنیدن صدای مظلومی، لبیک گویان در میدان حاضر می شوند.

وی با اشاره به نقش تاریخی بعلبک در واقعه عاشورا تصریح کرد: بعلبک یکی از مسیرهای عبور کاروان اسرای عاشورا بعد از واقعه عاشورا از کربلا بود و اهل بعلبک به یاری کاروان اسرا شتافتند و اکنون نیز پس از سال ها ثابت کردند که همچنین در جبهه و میدان حق علیه باطل هستند و ندای لبیک یا حسین و لبیک یا زینب سر دادند.

دبیرکل حزب الله لبنان با بیان اینکه برخی از مسئولان سیاسی در لبنان در وضعیت موجود از پذیرفتن مسئولیت شانه خالی می کنند و تبعات را به گردن دیگران می اندازند اظهارداشت: وضعیت اقتصادی در لبنان زاده یک ساعت و یک ماه و یک سال نیست و نتیجه عوامل متعددی است که طی ده ها سال گذشته انباشت شده است و تمامی کسانی که در سی سال گذشته مسئولیتی داشته اند در وضعیت موجود مسئول هستند و باید مسئولیت خود را بپذیرند و باید در حل و فصل وضعیت موجود مشارکت کنند و به مسئولیت خود عمل کنند زیرا کناره گیری از مسئولیت آسان ترین کار است و هیچ کس حق ندارد از زیربار مسئولیت شانه خالی کند.

سیدحسن نصرالله تاکید کرد: همه باید در اصلاح وضعیت موجود مشارکت کنند و امروز زمان موج سواری و منازعه های سیاسی و حزبی نیست.

وی با بیان اینکه هم اکنون دو خطر اصلی لبنان را تهدید می کند، بیان داشت: خطر اول سقوط مالی است و خطر دوم خروش و خشم مردمی در صورت اقدامات غلط برای اصلاح وضعیت موجود است که ما لبنانی ها می توانیم از سقوط مالی بدون برانگیختن خشم مردمی جلوگیری کنیم.

سیدحسن نصرالله در ادامه سخنرانی خود خطاب به مسئولان لبنانی گفت: مهمترین نتیجه ای که از اعتراضات مردمی طی دو روز گذشته می گیریم این است که مردم زیر بار مالیات ها و هزینه های جدید نمی روند و اغلب مردم لبنان از طبقات فقیر هستند و توانایی پرداخت این هزینه ها را ندارند. پیام این دو روز این است که همه مسئولان در حکومت و پارلمان و هر جایگاه بدانند که مردم هیچ هزینه جدیدی را نمی پذیرند ما کشور فقیری نیستیم بلکه نیاز به مدیریت درست و کاربردی داریم.

دبیرکل حزب الله لبنان افزود: گزینه ها و طرح های متعددی ارائه شده که چشم انداز وسیعی را پیش رو قرار می دهد و راهکار اساسی در لبنان نیاز به شجاعت و تصمیمات سیاسی جدی دارد.

وی با بیان اینکه مشکل اصلی در واقع این نیست که چه کسی در راس حکومت است مشکل اصلی در راه و روش اتخاذ شده است تاکید کرد: مسئولان باید بدانند که زمانی مردم تصمیم بگیرند باید آنها کنار بروند.

سیدحسن نصرالله با بیان اینکه این درست نیست که حکومت به وضع هزینه ها و مالیات های جدید دست بزند تاکید کرد: اگر همکاری داشته باشیم و اولویت را به اصلاح وضعیت اقتصادی بدهیم می توانیم کشور را نجات دهیم ، و این مسئله ای است که برخی باید آن را درک کنند

دبیرکل حزب الله لبنان ادامه داد: اقدامات اخیر فقط فقرا را قربانی می کند و با طبقات بالاتر کاری ندارد مردم لبنان تنها در صورتی این قربانی شدن را قبول میکنند که شامل همه طبقات اجتماعی شود نه فقط فقرا.

وی با بیان اینکه با یک بحران جدی درخصوص عدم اعتماد مردم به مسئولان مواجه هستیم خاطرنشان کرد: از کناره گیری دولت کنونی حمایت نمی کنیم و دلیل آن هم این است که امکان ندارد دولت جدید طی یک سال و یا یک سال آینده تشکیل شود.

سیدحسن نصرالله افزود: برخی از برکناری دولت کنونی و تشکیل دولت تکنو کرات صحبت می کنند و باید بگویم که دولت تکنو کرات حتی دو هفته هم دوام نمی آورد و هرکس که امروز خواستار تشکیل این نوع حکومت است اولین کسی خواهد بود که پس از تشکیل آن خواستار برکناری خواهد بود.

دبیرکل حزب الله لبنان با اشاره به این که برگزاری انتخابات زودهنگام پارلمانی نیز نتیجه ای ندارد و منجر به تکرار پارلمان کنونی می شود، یاداور شد: اگر حکومت کنونی نتواند مشکلات کنونی را حل کند حکومت دیگری نیز نخواهد توانست آن را حل کند.

سیدحسن نصرالله تصریح کرد: اینکه می‌گویند حزب الله برای تظاهرات علیه بانک‌ها برنامه‌ریزی می‌کند، نادرست است.

وی خطاب به معترضان گفت: ما صدای دردمند شما را شنیدیم و پیام شما به گوش دولت رسید و بسیار قوی بود این اعتراضات پیامی بود که مسئولان باید بر اساس این پیام اقدامات لازم را انجام دهند.

دبیرکل حزب الله لبنان در خطاب به معترضان با بیان اینکه حزب‌الله به فریادها و اعتراضات شما احترام می‌گذارد؛ تأکید کرد: «بدون شک پیام شما به همه مسئولان رسید و و در طی ساعات آتی واتس آپ نیز شروع به کار خواهد کرد.»

سیدحسن نصرالله خطاب به معترضان با بیان اینکه این اعتراضات نشانگر خشم عمومی بود و همه ما به تصمیم شما برای تظاهرات اعتراض آمیز احترام قائل هستیم، خاطرنشان کرد: اهمیت این حرکت شما در این بود که کاملا صادقانه بود و هیچ حزب و سازمان و یا سفارتخانه خارجی پشت آن نبود

دبیرکل حزب الله لبنان افزود: اگر وقت آن برسد که حزب الله به خیابان بیاید، ما را در خیابان خواهید دید و همه معادلات تغییر خواهد کرد اگر لازم باشد برای مقابله با وضع هزینه های جدید به خیابان ها بیاییم، می آییم و آن وقت تا زمانی که اهدافمان محقق نشود تجمعات را ترک نمی کنیم

سیدحسن نصرالله تاکید کرد: در شرایط کنونی همه بخش های دولت و حکومت باید با یکدیگر همکاری و همبستگی داشته باشند و از زیر بار مسئولیت شانه خالی نکنند و هرکس که از زیر بار مسئولیت شانه خالی کند باید محاکمه شود به ویژه آنانکه کشور را به این وضع رسانده اند.

وی اظهارداشت: برخی گروه های سیاسی تلاش دارند که با تیم ریاست جمهوری لبنان وارد مناقشه شوند و رئیس جمهوری را برکنار کنند باید به آنها تاکید کنم که شما وقت خود و وقت دیگران را تلف می کنید و این مسئله ای نیست که توانایی انجام آن را داشته باشید.

دبیرکل حزب الله لبنان تصریح کرد: ما در حزب الله از مردم و کشورمان حمایت می کنیم و آنها را تنها نخواهیم گذاشت و اجازه نخواهیم داد هیچ کس این کشور را در مسیر سقوط قرار دهد و همچنین بار دیگر بر همبستگی خود با جبهه حق در منطقه و کشور و مردممان تاکید می کنیم و هیچ گاه مظلومان را تنها نخواهیم گذاشت و به معترضان هم هشدار می دهیم که اجازه ندهند گروه یا احزابی این تحرکات را به نفع خود مصادره کنند.