به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری برنا، «سید عباس موسوی» سخنگوی وزارت امور خارجه در نشست خبری خود خبر داد: ظریف برای شرکت در اجلاس عدم تعهد به باکو می رود. اجلاس در سطح وزرا در روزهای ٤ شنبه و ٥ شنبه  برگزار می شود .

سخنگوی وزرات امورخارجه در خصوص گام چهارم کاهش تعهدات برجامی بیان کرد: گام چهارم طراحی شده و بخشی از موارد ان توسط سازمان انرژی اتمی اعلام شد. امیدواریم کار به برداشته شدن گام چهارم نیانجامد و طرف اروپایی اقدامات دیپلماتیک انجام دهد.

موسی گفت:در بررسی های همه جانبه درباره حمله به نفتکش ایرانی مشخص شد این اقدام خصمانه  پشتوانه دولتی دارد. گزارش ان را به شورای امنیت دادیم و جزییات ثبت شده و پیگیری های حقوقی در حال انجام است. همچنین پویش طرح امید توسط ریاست جمهوری به سران کشورهای ذیربط ارسال شد  که امیدواریم به این پویش بپیوندند تا منطقه عاری از خشونت داشته باشیم.

سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به پرسشی درباره تصمیم ترکیه برای ایجاد پایگاه‌های نظامی در خاک سوریه گفت: ترکیه می‌تواند در محدوده سرزمینی خود دست به هر اقدامی بزند اما ایجاد پایگاه‌های ترکیه در خاک سوریه غیرقابل قبول است. این اقدام تعرض به حاکمیت ملی و تمامیت ارضی سوریه به عنوان کشوری عضو سازمان ملل است .

روزنامه کیهان در سوالی پرسید، اخیرا وزیر امور خارجه اعلام کرد که در وزارت خارجه هستیم ولی ما را درگیر مسایل داخلی می کنند و اینکه چه کسانی وزارت خارجه را درگیر کردند، موسوی اینگونه پاسخ داد: به نظرم به تیترهای اخیر روزنامه کیهان نگاه کنید و آن وقت جواب سوال خود را خواهید گرفت.

سخنگوی وزارت خارجه درباره اختلاف های ایران و ترکیه در حوزه آب مطرح کرد: اگر کشوری به کنوانسیون‌های بین‌المللی نپیوندد، پیگیری‌های حقوقی برای سایرین سخت خواهد شد. مسائل محیط زیستی برای ما و تمام کشورهای همسایه بسیار مهم است. اختلاف‌ها با ترکیه را باید در مکانیسم های دوستانه و از طریق گفت و گو حل و فصل کنیم. ترکیه تاکنون در این گفت و گوها مشارکت خوبی داشته و تلاش‌های جمهوری اسلامی ایران در قالب دیپلماسی آب ادامه دارد.

سخنگوی وزارت خارجه درباره دعوت از هیأتی از رژیم صهیونیستی برای حضور در «کنفرانس امنیتی منامه» گفت: بسیار جای تاسف دارد که کشور مدعی اسلامیت و عربیت بعد از 70 سال شاهد بودن جنایات، نسل کشی، اشغال و کودک کشی علیه یک کشور مسلمان و عرب دست به عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی بزند و به ویژه دعوت از این رژیم به چنین مجامعی؛ ایران این اقدام را محکوم می‌کند و این حضور ناخوشایندی است.

وی افزود: علاوه بر این اهدافی که برای مقابله با نفوذ ایران اعلام کرده‌اند را غیر واقع بینانه می‌دانیم. چرا که با نفوذ نمی‌توانند مقابله کنند. نفوذ یک مقوله معنوی است و نفوذ جمهوری اسلامی ایران تاریخی و قدیمی است و با چنین تحرکات مذبوحانه‌ای نخواهند توانست به اهداف خود آن هم با همکاری و همراهی رژیم غاصب و جنایتکاری همچون رژیم صهیونیستی دست یابند. 

سخنگوی وزارت امور خارجه در خصوص اف ای تی اف  مطرح کرد: موضوع اف ای تی اف در ایران علیرغم روشنگری نهادهای ذیربط هنوز خوب جا نیافتاده و اراده ای برای حل این موضوع نیست. متصدی این کار وزارت اقتصاد و بانک مرکزی است . نظر وزارت خارجه بارها اعلام شده ‌ و نگرانی های منتقدین را خیلی از روی آگاهی نمی دانیم. پیوستن ما به کنوانسیون ها لازم الاجرا است و اگر آن را اجرا نکنیم خود تحریمی می کنیم. مهلتی که گرفتیم بدلیل تلاش های همکاران ما بود. امیدواریم مجمع تشخیص به جمع بندی برسد که مصلحت نظام، مردم و کشور چیست ‌ و براساس آن عمل کنند. وزارت خارجه بیش از این نمی تواند موضع خود را بیان کند.

وی درباره آزادی سه ایرانی بازداشت شده که هویت دو نفر آنها مشخص شده و هویت و‌ وضعیت نفر سوم گفت: اجازه دهید تلاش‌ها در این زمینه به ثمر بنشیند و بعد اطلاع‌رسانی می‌کنیم.

موسوی گفت : ۱۰۴ تن از هموطنان براساس حوادث گوناگون جان خود را در مراسم اربعین از دست دادند اما اینکه در حوادث گذشته و در درگیری عراق، ایرانی کشته شده باشد، من گزارش رسمی ندارم.

 موسوی در واکنش به تحولات لبنان بیان کرد: ما بنا نداریم در مسایل داخلی کشورها دخالت کنیم. دولت و ملت لبنان رشید ‌و بالغ هستند و مطالباتی دارند که توسط دولت در حال پیگیری است. امیدواریم لبنان از این حوادث عبور کند ‌و بر عدم دخالت خارجی ها در مسایل داخلی کشورها تاکید داریم. امیدواریم با عملگرایی همه احزاب و شخصیت ها آرامش به لبنان برگردد.

موسوی در پاسخ به ادعای خبرنگاری که خط اعتباری فرانسه و ژاپن را وام می‌دانست، گفت: بحث وام نیست. آنها اعلام کردند تعهداتشان را در قالب‌ خط اعتباری و پیش خرید نفت یا مسائلی از این دست پیش می‌برند. مکانیزم طرف مقابل هنوز مورد توافق قرار نگرفته است کما اینکه این پیشنهادات قبل از رسیدن به بحث فنی دچار اخلال یا خوداختلافی شد.

این دیپلمات در رابطه با اتهام‌زنی دولت هلند در خصوص دست داشتن ایران در ترور دو نفر در این کشور اظهار داشت: دولت هلند براساس سوءتفاهم و توهمات گاهی دست به اظهار چنین اتهاماتی می زند که هیچ گاه هم موفق به اثبات آن نشده است.

وی درباره دستگیری روح‌الله زم و همکاری وی با فرانسه هم بیان کرد: یک اقدام به‌جا انجام شده است. ایشان صراحتا با سازمان‌های جاسوسی و خرابکار ارتباط داشته و به آن هم اذعان کرده است. اسنادی هم در این باره وجود دارد. ایشان نه به خاطر مدیر یک کانال بودن بلکه به خاطر خرابکاری و تهییج اقدامات خرابکارانه دستگیر شده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه در مورد اخبار منتشر شده از زبان یک نماینده مجلس مبنی بر این که از سوی امارات عربی حدود 750 میلیون دلار از پول‌های ایران آزاد شده است   و آیا این خبر صحیح است گفت: من وقوع تحرکات جدید در مناسبات ایرانی و امارات را تایید می‌کنیم ولی این مبلغی که فرمودید را نمی توانم تایید کنم و اطلاع ویژه‌ای ندارم.

وی ادامه داد: ما از هر اقدامی که منجر به  کاهش تنش بین  ایران و کشورهای منطقه از جمله امارات شود استقبال می‌کنیم  و طرح‌هایی که در این زمینه ارائه کرده ایم شامل این کشور و بقیه کشورهای خلیج فارس می‌شود.

موسوی همچنین سفر مشاور امنیت ملی امارات عربی متحده به ایران را تایید نکرد و یادآور شد: سفر مقامات دو کشور به پایتخت‌های یکدیگر را در ماه‌های اخیر شاهد بودیم و امیدواریم این تحرکات به کاهش سوء تفاهمات بین ایران و کشورهای حاشیه جنوبی خلیج فارس و به ویژه امارات کمک کند.

موسوی همچنین در مورد اخبار منتشر شده مبنی بر سفر یک مقام ارشد امنیتی امارات به ایران طی روزهای اخیر تصریح کرد: این سفر را من تایید نمی‌کنم البته در طی این مدت شاهد سفر مقامات دو کشور بوده‌ایم و امیدواریم که این تحرکات دیپلماسی به کاهش سوءتفاهم‌ها منجر شود.