«نعمت احمدی»، حقوقدان و وکیل، درباره انتشار نام و تصویر متهمان در رسانه‌ها پیش از اثبات مجرم بودن آنها به خبرنگار برنا گفت: سال‌هاست که قانون آئین دادرسی کیفری فقط در موارد خاص رعایت می‌شود و آقایون لزومی نمی‌بینند که این قانون را اجرا کنند و تا زمانی که حکم قطعی نشده است تصویری منتشر نکنند. ابتدا با حروف الفبا شروع کردند و از متهمین سخن گفتند اما بعد تبدیل شد به اسامی و گزارش دادگاه در تلوزیون، عملا یک رویه‌ای را بر خلاف قانون آئین دادرسی کیفری در پیش گرفتند.

او با انتقاد از این رویه اظهار کرد: این امر شاید نسبت به افرادی که بازداشت شده‌اند تا حدودی قابل تحمل باشد اما موارد عدیده‌ای داریم که طرف هنوز یک اخطار هم دریافت نکرده اما همه اتهاماتی که می‌خواهند به او منتسب کنند در رادیو و تلویزیون پخش می‌شود. این امر الان به صورت یک عمل خلاف قانون تبدیل به یک رویه شده است.

احمدی برخورد با قانون آئین دادرسی را سلیقه‌ای دانست و گفت: آقایان در موارد خاصی که خودشان در مظان اتهام باشند قانون آئین دادرسی را رعایت می‌کنند. با این موضوع بسیار سلیقه‌ای برخورد شده است تا حدی که یک عمل خلاف به صورت یک رویه ثابت جا افتاده است و هر روز در روزنامه‌ها و رسانه‌ها شاهد آن هستیم.

این حقوقدان تصریح کرد: روزی که این عمل خلاف، دامن بزرگان را بگیرد، شاید بپذیرند که آبروی مسلمان مثل خون شهید قابل احترام است.

احمدی در پاسخ به این سوال که با این اعمال غیرقانونی چه می‌توان کرد، گفت: آنقدر اعمال شنیع هستند که شاید بتوان گفت هیچ کاری نمی‌شود کرد. نظارت‌ها صورت نگرفته و تخلفات بسیار زیاد است. کسی می‌تواند شکایت کند که دامنش آلوده نباشد، متاسفانه افرادی که در مصدر کار و اموری بوده‌اند دامن‌شان به اندازه کافی آلوده هست که اگر معترض شوند صد تا خلافشان از پرده بیرون می‌افتد، به همین علت معترض نمی‌شوند.

او افزود: من نوعی در خانه نشسته‌ام و اقوام و آشنایان من تلویزیون را روشن می‌کنند و می‌بینند من به عنوان مجرم معرفی می‌شوم؛ این نه با قانون، نه با اخلاق و نه با دین ما سازگاری ندارد.

این وکیل نظارت بر سازمان‌ها برای رعایت مواد قانونی را مهم تلقی کرد و گفت: باید نظارتی بر عملکرد سازمان‌ها و نهادها اعم از رسانه‌های تصویری و صوتی و .. صورت بگیرد که یک چهارچوب را نسبت به همه رعایت کنند نه اینکه نسبت به فردی رعایت کنند و درباره فرد دیگری رعایت نکنند.