به گزارش گروه خبر خبرگزاری برنا، جان برکو، رئیس پارلمان بریتانیا با در خواست دولت بوریس جانسون برای رای‌گیری درباره توافق‌نامه جدید خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا (برگزیت) مخالفت کرد.

 

رئیس پارلمان بریتانیا در نشست روز دوشنبه ۲۱ اکتبر (۲۹ مهر) اعلام کرد طرحی که دولت ارائه کرده در اساس به نسبت آنچه روز شنبه ارائه شد تغییری نکرده، شرایط جدیدی نیز پیش نیامده و به همین دلیل به رای گذاشتن آن خلاف سنت‌های پارلمانی این کشور است.

او مخالفت با رای‌گیری در مورد توافق جدید را از جمله با استناد به قانونی از قرن هفدهم میلادی توجیه کرد که چند ماه پیش نیز از آن برای جلوگیری از رای‌گیری مورد نظر نخست‌وزیر پیشین بریتانیا، ترزا می استفاده کرده بود.

به این ترتیب بوریس جانسون در ماجرای پر کش و قوس خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا با ناکامی دیگری روبرو شده است.

مطابق برنامه قرار است بریتانیا ۳۱ اکتبر (۹ آبان) از اتحادیه اروپا خارج شود. جانسون پیش از این بارها گفته بود که با توافق یا بدون توافق برگزیت را عملی خواهد کرد.

در اصل قرار بود در نشست روز شنبه پارلمان توافق جدید دولت جانسون با بروکسل به رای گذاشته شود. اکثریت نمایندگان حاضر در نشست روز شنبه به جای رای‌گیری در مورد توافق جدید اصلاحیه‌ای به آن افزودند تا نخست‌وزیر را مجبور به تقاضای به تعویق افتادن برگزیت کنند.

هدف طرح نمایندگان اپوزیسیون که در میان محافظه‌کاران نیز حامیانی دارد جلوگیری از خروج بدون توافق‌نامه بریتانیا از اتحادیه اروپا است.