به گزارش گروه خبر خبرگزاری برنا، کیودو روز چهارشنبه گزارش کرد «توشیمیتسو موتگی» وزیر خارجه ژاپن سه شنبه شب در یک تماس تلفنی به «مایک پمپئو» همتای آمریکایی خود اطلاع داده است که در ائتلاف دریایی این کشور مشارکت نخواهد کرد اما توکیو به تنهایی دو کشتی برای حفاظت از منافع خود به خاورمیانه اعزام می کند.

این گزارش می افزاید در مذاکرات تلفنی میان وزرای خارجه دو کشور، پمپئو و موتگی متعهد شده اند در مورد مسائل خاورمیانه با هدف کمک به کاهش تنش ها همکاری نزدیکی با یکدیگر داشته باشند.

دولت ژاپن در حال حاضر در حال طرح ریزی برای اعزام نیروهای دفاع از خود به خاورمیانه است منابع نزدیک به این موضوع گفته اند توکیو در نظر دارد دو ناوشکن از جمله یک ناوشکن که در حال حاضر در عملیات ضد دزدی دریایی در سومالی مشغول فعالیت های نظارتی است را به این کار اختصاص دهد.

کیودو می گوید ژاپن در حال حاضر نمی خواهد کشتی هایش را در تنگه هرمز در نزدیکی مرزهای ایران و عمان مستقر کند، این تنگه یک نقطه مرجع برای افزایش تنش در منطقه بوده است با این حال ائتلاف به رهبری ایالات متحده، با عضویت کشورهایی مانند انگلیس، استرالیا و عربستان سعودی در مناطقی از جمله این تنگه فعالیت می کند.

گزارش می افزاید ژاپن تصمیم گرفته است به تنهایی به دنبال تعادل در روابط نزدیک خود با ایالات متحده و روابط دوستانه با ایران باشد، تا بتواند تنش ها را بدون پیوستن به ائتلاف تحت رهبری ایالات متحده آمریکا کاهش دهد.