به گزارش گروه خبر خبرگزاری برنا، «عبدالرضا فرجی راد» با اشاره به دستاوردهای برگزاری این اجلاس افزود: اعضای شانگهای همانند ایران با سیاست های یکجانبه ‌گرایی آمریکا مخالفند و با توجه به این رویکرد مشترک، ایران می‌تواند در شرایط تحریم همکاری های خود را با کشورهای همجوار توسعه بخشد. 

این کارشناس مسائل بین الملل به اهمیت تقویت گسترش روابط با اعضای شانگهای اشاره کرد و گفت: هرچند در شرایط تحریم محدودیت های زیادی برای برقراری ارتباط با کشورمان وجود دارد، با این وجود با توجه به رویکرد اعضای این سازمان مبنی بر مقابله با یکجانبه ‌گرایی، امیدواری در زمینه تقویت همکاری های اقتصادی، سیاسی و امنیتی با این کشورها زیاد است و در صورت حضور موثر بخش خصوصی و دولتی، حجم تجارت با این کشورها را می توان افزایش داد. 

وی در خصوص اظهارات برجامی معاون اول رئیس جمهوری در این اجلاس نیز گفت:  آقای جهانگیری در این اجلاس، اعلام کرد که استمرار برجام تنها با تعادل در اجرای تعهدات از سوی تمامی طرف‌ها و برخورداری جمهوری اسلامی ایران از مزایای اقتصادی برجام مقدور خواهد بود و برجام را یک الگوی کارآمد و موفق دیپلماسی چندجانبه عنوان کردند.

به گفته وی، این اظهارات در پیشبرد اهداف دیپلماسی کشورمان موثر است؛ چرا که این کشورها خود مخالف سیاست‌های یکجانبه آمریکا هستند و از این بابت و با توجه به اینکه این کشورها همجوار ایران هستند می شود اقدامات موثری در زمینه تقویت همکاری ها انجام داد.

فرجی راد در بخش دیگری از اظهارات خود در خصوص دیدارهای دوجانبه ایران و ازبکستان در این سفر و برنامه‌ریزی‌ها برای تقویت روابط اقتصادی دو کشور گفت: حجم تجارت غیرنفتی کشورمان با ازبکستان بنا به آمارها در ۶ ماه گذشته افزایش ۶۰ درصدی داشته است و یکی از مهمترین دلایل این امر را می توان در رویکرد رئیس جمهوری جدید این کشور دانست.

وی افزود: یکی از اهداف رئیس جمهوری جدید ازبکستان علاوه بر تقویت همکاری با قرقیزستان، تاجیکستان و ترکمنستان توسعه همکاری با ایران بوده است و این علاقه مندی و رفت و آمدها را باید به فال نیک گرفت. 

این کارشناس مسال بین الملل بیان کرد: ازبکستان علاقه مند است از طریق خلیج فارس دریای عمان را نیز به دریای های آزاد متصل کند و حاضر بودند ۵۰۰ میلیون دلار سرمایه گذاری کنند با این وجود  طرف ایرانی تاکید دارد این سرمایه گذاری ها در بندرعباس و هرمز انجام شود.

 وی با اشاره به اهمیت توسعه همکاری کشورمان با ازبکستان شرایط را برای توسعه همکاری‌ها مناسب اعلام کرد و افزود: در سفر آقای جهانگیری برای حضور در شانگهای، سندهای همکاری بین دو کشور مطرح شده است که ضروری است به صورت جدی دنبال شود.

شایان ذکر است، معاون اول رئیس جمهوری در روزهای گذشته برای حضور در اجلاس شانگهای به ازبکستان سفر کرده بود. حضور ایران در این اجلاس از ابعاد مختلف سیاسی، اقتصادی و امنیتی به خصوص در شرایط تحریم ها قابل اهمیت است.

سازمان همکاری شانگ‌های یکی از مهمترین و بزرگترین سازمان‌ها در سطح دنیاست و حدود ۴۰ درصد جمعیت جهان را شامل می‌شود.  حضور معاون اول رئیس جمهوری در اجلاس نخست وزیران این سازمان از این منظر برای پیشبرد اهداف دیپلماسی منطقه‌ای و توسعه همکاری‌های اقتصادی  و سیاسی موثر است.