به گزارش گروه خبر خبرگزاری برنا،  دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا بامداد دوشنبه از بوریس جانسون نخست وزیر انگلیس و نایجل فاراژ رهبر حزب برگزیت خواست با یکدیگر متحد شوند تا روابط تجاری واشنگتن و لندن گسترش یابد.

ترامپ در جمع خبرنگاران در محوطه کاخ سفید، در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه از چه کسی برای نخست‌وزیری انگلیس حمایت می‌کند، گفت: من هر دو را دوست دارم. فکر می‌کنم بوریس [جانسون] موفق می‌شود. هر دوی آن‌ها دوست من هستند. دوست دارم ببینم نایجل و بوریس باهم متحد می‌شوند. فکر می‌کنم ممکن است.

فاراژ روز یکشنبه اعلام کرد که در انتخابات سراسری پیش‌روی انگلیس شرکت نمی‌کند و به جای آن علیه توافق جانسون با اتحادیه اروپا فعالیت خواهد کرد.

ترامپ پیشتر نیز گفته است که بخش‌هایی از توافق به دست آمده میان دولت جانسون و اتحادیه اروپا مانع گسترش تجارت میان واشنگتن و لندن پس از خروج انگلیس از این اتحادیه است.

وی امروز نیز در همین رابطه تاکید کرد: ما با فاصله زیاد، اقتصاد شماره یک جهان هستیم و اگر توافق طور خاصی انجام شود، ما از تجارت با انگلیس محروم می‌شویم. این برای انگلیس بسیار بد خواهد بود چراکه تجارت میان ما بیشتر از اتحادیه اروپا می‌تواند باشد.

رئیس جمهوری آمریکا هفته گذشته نیز اظهارات مشابهی داشت و در مصاحبه با یک رادیوی انگلیسی گفت: ما خواهان تجارت با انگلیس هستیم و آنها هم می‌خواهند با ما تجارت کنند. اما راستش را بخواهید با این توافق نمی‌توان تجارت کرد.

ترامپ در این برنامه رادیویی که فاراژ نیز در آن حضور داشت، پیشنهاد ائتلاف او با جانسون را مطرح کرد.

این در حالی است که جانسون روز گذشته در گفت‌وگو با شبکه اسکای نیوز، احتمال تشکیل ائتلاف با هر یک از احزاب سیاسی برای خروج از اتحادیه اروپا را رد کرد و آن را غیرمنطقی خواند.

او اظهارات ترامپ درباره توافق برگزیت را نیز «اشتباه» خواند و گفت: قصد ندارم به رئیس جمهوری آمریکا توهین شود، اما در این رابطه او در اشتباه است؛ هرکس توافق برگزیت را مطالعه کند مشاهده می‌کند که توافق فوق‌العاده‌ای است.

جانسون پا را فراتر از بیان استدلال علیه اظهارات ترامپ نگذاشت و گفت: توافق برگزیت کنترل پول، قانون و مرزهای کشور را پس می‌گیرد تا با هر کشوری که بخواهیم - از جمله آمریکا - تجارت کنیم.

با این حال جرمی کوربین رهبر حزب چپ گرای کارگر این مرزبندی را درنوردید و ترامپ را به مداخله در انتخابات این کشور متهم کرد تا به گفته او، جانسون پیروز شود.

کوربین در مراسم آغاز کمپین انتخاباتی این حزب با شعار «زمان تغییر واقعی است»، خطاب به مردم انگلیس گفت: «بوریس جانسون» و باقی محافظه‌کاران که گمان می‌کنند برای حکمرانی متولد شده‌اند، تنها به اقلیت‌ ثروتمند اهمیت می‌دهند.

وی افزود: «دوستان، امروز ۳۱ اکتبر است. روزی که بوریس جانسون قول داده بود اتحادیه اروپا را ترک می‌کنیم. او گفت ترجیح می‌دهد در چاله‌ای بمیرد تا این‌که [اجرای برگزیت را] به زمانی بعد از امروز تمدید کند. اما او شکست خورد و این شکست فقط متعلق به اوست. نمی‌توانید به بوریس جانسون اعتماد کنید».

 در جریان همه‌پرسی برگزیت که سال ۱۳۹۵ برگزار شد، مردم انگلیس به خروج این کشور از اتحادیه اروپا رأی مثبت دادند. جانسون در تلاشی فشرده توانست با مذاکره‌کنندگان اتحادیه اروپا برای اجرای برگزیت به توافق برسد و قصد داشت آن را در پارلمان تصویب و تا آخر ماه اکتبر اجرایی کند. اما پارلمان تنها به کلیات این توافق رأی مثبت داد و اجرای آن به ۳۱ ژانویه موکول شد.

بر همین اساس جانسون لایحه برگزاری انتخابات سراسری زودهنگام در ۱۲ (۲۱ آذر) دسامبر را پیشنهاد کرد که هفته گذشته در پارلمان به تصویب رسید. به گفته ناظران سیاسی انتظار می‌رود این انتخابات بعد از سال ۱۹۲۳ به یکی از پیچیده ترین انتخابات تاریخ انگلیس تبدیل شود.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: