به گزارش گروه خبر خبرگزاری برنا، فرانک والتر-اشتاین مایر، رئیس جمهور آلمان در سخنانی به مناسبت گرامیداشت سی امین سالگرد فروپاشی دیوار برلین با اشاره به اعمال سیاست «اول آمریکا»‌ی دوران ترامپ، رئیس جمهور آمریکا و همین طور اصرار وی بر ساخت دیوار در مزر جنوبی آمریکا با مکزیک، تاکید کرد: مشتاقانه در انتظار بازگشت همان شراکت دو سوی اقیانوس اطلس گذشته ام.

سخنان تند اشتاین مایر در مراسم جشن سالگرد فرو ریختن دیوار برلین، مقابل «دروازه براندنبورگ» برلین، نشان از تنش‌های رو به رشد میان متحدان سنتی (دو سوی آتلانتیک) دارد. به ویژه از زمانی که تکروی و رفتار یکجانبه ترامپ در ارتباط با موضوعاتی نظیر برنامه هسته‌ای ایران، تجارت با اروپا و تغییرات آب و هوایی موجبات عصبانیت و دلخوری آلمان را فراهم کرده است.

اشتاین مایر هشدار داد: «دیوار‌های جدیدی برافراشته شده اند تا کشورمان را از وسط جدا کنند! دیوار‌هایی از سرخوردگی و ناامیدی، از عصبانیت و نفرت. دیوار‌هایی نامرئی که اتفاقا خوب جدا می‌کنند و خلاصه دیوار‌هایی که در مسیر اتصال و پیوندمان قرار دارند.» وی تاکید کرد: آلمان‌ها نیز باید این دیوار‌ها را به پایین بکشند.