به گزارش خبرنگار خبرگزاری برنا، قرارداد احداث واحدهای 2 و 3 نیروگاه اتمی بوشهر در آبان ماه 1393 بین شرکت مادرتخصصی تولید و توسعه انرژی اتمی ایران و شرکت روسی اتم استروی اکسپورت منعقد شد. موضوع قرارداد شامل طراحی، احداث و راه اندازی دو واحد رآکتور هسته ای هر کدام به ظرفیت 1057 مگاوات الکتریک است. مراسم کلنگ زنی ساخت واحد 2 نیروگاه اتمی بوشهر در 20 شهریورماه 1395 با حضور معاون اول محترم رئیس جمهوری برگزار و نیز عملیات خاکبرداری آغاز شده است. عملیات گودبرداری واحد 2 نیروگاه اتمی بوشهر در نهم آبان ماه 1396 با حضور رئیس سازمان انرژی اتمی ایران و رئیس شرکت روس اتم بوشهر انجام شد. 

مرحله بتن ریزی رآکتور هسته ای واحد 2 نیروگاه اتمی بوشهر یکی از مراحل کلیدی در فرایند اجرای این طرح ملی است که با انجام آن، گام مهمی در توسعه نیروگاه های هسته ای در کشور برداشته می شود. انجام عملیات بتن ریزی نشان دهنده اجرایی شدن بیش از 30 درصد از برنامه زمانبندی طرح است.

از شروع عملیات اجرایی طرح تاکنون بیش از 3 میلیون مترمکعب خاکبرداری، 850 هزار مترمکعب گودبرداری و تحکیم بستر ساختمان های اصلی با نزدیک به 17000 عدد شمع به روش DMS به عمق18.5 متر انجام شده است. همچنین از 3000 تن آرماتورهای ساخت ایران در فوندانسیون رآکتور 2 استفاده شده و حدود 350 هزار تن (روزانه 1000 تا 1500 تن) سیمان مصرف شده است.

بر اساس برنامه های بلندمدت کشور، ساختگاه نیروگاه اتمی بوشهر برای ساخت و بهره برداری از سه واحد رآکتور اتمی در نظر گرفته شده است. هم اکنون واحد یکم این نیروگاه، با توان 1000 مگاوات الکتریک در حال بهره برداری و تولید برق بوده که پس از راه اندازی و بهره برداری از واحدهای دو و سه، ظرفیت برق هسته ای کشور به 3114 مگاوات الکتریک افزایش خواهد یافت.