«داریوش قنبری»، نماینده سابق مجلس شورای اسلامی، در پاسخ به پرسشی در مرود تائید صلاحیت‌ها به خبرنگار سیاسی برنا گفت: از سوی هیات اجرایی رد شدم اما شورای نگهبان هنوز چیزی به من نگفتند، فکر می‌کنم که رد شده باشم اما هنوز خبری مبنی بر رد صلاحیتم، اعلام نکردند.

این عضو هیئت علمی دانشگاه افزود: قبلا که توسط هیئت‌های اجرایی رد صلاحیت شدم ابتدا خبرهای ردصلاحیتم را زدند و دو روز بعد به خودم اعلام شد.

قنبری با بیان اینکه «نهادهای بررسی صلاحیت‌ کار خود را به درستی انجام نمی‌دهند» تصریح کرد: به عنوان مثال نهادهایی که اطلاعات پایه‌ای در ارتباط با کاندیداها تهیه می‌کنند اطلاعات درستی را ارائه نمی‌دهند و با تکیه بر اطلاعات ناصحیح و تفسیری که دارند اطلاعات را پردازش می‌کنند. لذا فراتر از کار یک نهاد خاصی که مسئول جمع آوری اطلاعات است، عمل می‌کنند.

این نماینده سابق مجلس شورای اسلامی ادامه داد: نهادی که مسئول جمع‌آوری اطلاعات است باید اطلاعات مربوط به افراد را ارائه دهد نه اینکه تفاسیر و تحلیل‌های خود را ارائه دهد. بخش قابل توجهی از رد صلاحیت شدگان به دلیل تعبیر و تفسیرهای نهادهای مسئول جمع آوری اطلاعات، رد شدند.

قنبری با تاکید بر اینکه نهادهای اطلاعاتی تفسیر و تحلیل‌های خود را جای اطلاعات قرار دادند، خاطرنشان کرد: مراجع، موظف به جمع‌آوری اطلاعات در قانون مشخص شده‌اند. این مراجع باید براساس مستندات گزارش‌ها را ارائه دهند. حتی قانون هم به نهادهای اطلاعاتی اجازه تجزیه، تحلیل و پیش‌داوری نداده است.

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب در رابطه با پیش‌داوری نهادهای جمع‌آوری اطلاعات در تایید و رد صلاحیت‌ها اظهار کرد: پیش داوری‌ها جای ارائه اطلاعات را گرفته است و این اقدام در چارچوب قوانین جایگاهی ندارد. لذا مسئولان مربوطه باید این مشکل را حل کنند.

قنبری ادامه داد: با توجه به اینکه در انتخابات، بحث حق انتخاب کردن و حق انتخاب شدن است بنابراین تا زمانی که از افراد خطایی سر نزده باشد و در چارچوب ارزش‌ها و اصول پذیرفته شده عمل می‌کنند، باید اجازه داشته باشند خود را در معرض رأی دیگران بگذارند.

این مدرس دانشگاه با اشاره به اینکه «باید بستر شور و نشاط سیاسی و انتخاباتی در جامعه ایجاد شود» عنوان کرد: با توجه به اتفاقات اخیر  به وحدت و انسجام نیاز داریم، این نکته باید مورد توجه دست اندرکاران انتخاباتی قرار بگیرد و انتخابات بایستی عاملی برای وحدت و انسجام ملی باشد. امیدوارم نیروهایی که دلسوز کشور هستند بتوانند فرصتی برای خدمت داشته باشند.

قنبری در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه اکثر رد صلاحیت‌شده‌ها از جناح اصلاح‌طلبان هستند، گفت: معمولا شورای نگهبان را مقصر می‌کنند اما به نظر می‌رسد که مشکل جای دیگری است و نهادهای ذی‌ربط اطلاعات درست به شورای نگهبان نمی‌دهند و به جای اطلاعات، تحلیل ها و پیش داوری های خود را ارائه می‌دهند.

او افزود: شورای نگهبان متشکل از 6 حقوقدان و 6 فقیه است. این 12 نفر علم غیب ندارند که راجع به همه اظهارنظر کنند قطعا از نهادهایی به آنها اطلاعات می‌رسد و اطلاعات درست و مستند ارائه نمی‌دهند. در نتیجه در اطلاع‌رسانی به شورای نگهبان، مطابق با قانون اساسی و قوانین کشور عمل نمی شود.

این نماینده سابق مجلس در واکنش به اینکه گفته شده است برخی از افراد به جهت پرونده‌ای که دارند رد صلاحیت شدند، تصریح کرد: پرونده‌ای در کار نیست. به عنوان مثال در مورد بنده پیش‌داوری باعث رد صلاحیت شده و مدرکی در رابطه با علت ردصلاحیت بنده ارائه نشده است. با وجود اینکه طبق مصوبه تشخیص مجمع مصلحت بارها درخواست کردم ولی هنوز مدرکی ارائه نشده است و عنوان می‌کنند اصلاح‌طلبان مجلس هشتم، به دلیل جلسه‌ای که با میرحسین موسوی داشتند، ردصلاحیت شدند. در واقع بعد از انتخابات 88 تعدادی از نماینده‌های مجلس هشتم در جلسه‌ای با میرحسین موسوی، به او گفتند به خاطر آرامش کشور کوتاه بیاید و این بحث، به دلیل دعوت به آرامش مطرح بود اما باتوجه به اینکه دعوت به آرامش هم برای اصلاح‌طلبان جرم است، به همین دلیل تعداد زیادی رد صلاحیت شدند.

قنبری مطرح کرد: تعدادی که در آن دیدار بودند هم‌اکنون در مجلس هستند و برخورد دوگانه‌ای صورت گرفت. لذا در خصوص علت ردصلاحیت به صورت غیررسمی به ما گفته می‌شود که مسأله همان دیداری است که با موسوی داشتید اما هنوز هم این را به صورت رسمی اعلام نکردند که این دیدار دلیل رد صلاحیت است و هیچ سند و مدرکی راجع به این ارائه نشده است.

این عضو شورای مرکزی حزب مردم سالاری با بیان اینکه «پنهان‌کاری در علل سقوط هواپیما تأثیرات منفی در اعتماد مردم گذاشت» اضافه کرد: در چنین شرایطی باید انتخابات در مسیر انسجام ملی حرکت کند چراکه انتخابات، محل پایان دادن به این قبیل مباحث است. طیف‌های مختلف سیاسی باید فرصت این را داشته باشند که در معرض رأی مردم قرار بگیرند و هر چه آنها انتخاب کردند را قبول داشته باشند.

قنبری در پایان عنوان کرد: انتخابات یک موضوع انسجام آفرین است و نباید تبدیل به موضوعی شود که ایجاد اختلاف کند. برخی می‌خواهند در این مسیر حرکت کنند که انتخابات را تبدیل به یک موضوع اختلاف‌انگیز کنند، در صورتی که انتخابات خودش فرصتی برای تقویت وحدت و انسجام بیشتر است.

خبرنگار: فرشته صائمی

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: