به گزارش گروه خبر خبرگزاری برنا، همایش پیامدهای منطقه‌ای و بین‌المللی ترور سردار سلیمانی  که به همت موسسه مطالعات و تحقیقات بین‌المللی ابرار معاصر تهران و با همکاری پژوهشکده امنیت ملی دانشگاه دفاع ملی در 25 دی ماه برگزار خواهد شد، به بررسی و تحلیل ترور شهید قاسم سلیمانی در چارچوب حقوق بین‎الملل، نقش رژیم صهیونیستی در افزایش تنش در منطقه نقش گفتمان مقاومت در ثبات بخشی و انسجام اسلامی آینده حضور آمریکا در منطقه غرب آسیا  خواهد پرداخت. در این همایش، شخصیت‌های برجسته نظامی، حقوقی و دانشگاهی کشور حضور خواهند داشت.

در این ارتباط، دکتر عابد اکبری، مدیر عامل موسسه مطالعات و تحقیقات بین‌‎المللی ابرار معاصر تهران و دبیر علمی همایش پیامدهای منطقه‌ای و بین‌المللی ترور سردار سلیمانی، درخصوص ضرورت تشریح سیاست‌های منطقه‌ای جمهوری اسلامی ایران در شرایط فعلی گفت: بحث حول ترور سردار سلیمانی تنها سخن از ترور مقام بلندپایه نظامی و امنیتی ایران نیست. سردار سلیمانی به عنوان شخصیت برجسته منطقه‌ای در عرصه‌ی نظامی و امنیتی، ابعاد مختلف داخلی، منطقه‌ای و بین‌المللی نقش‌آفرینی کردند. در چند روز اخیر تاکید زیادی بر شخصیت، منش و جایگاه ایشان شده است و به عنوان یک شخصیت ملی مطرح بوده‌اند؛  اما به نظر می‌رسد کمتر به ابعاد نقش منطقه ای و بین‌المللی سردار سلیمانی و پیامدهای ترور ایشان پرداخته شده است.

او تاکید کرد: خواست جمهوری اسلامی ایران در صلح و ثبات‌بخشی به زیرسیستم‌های مختلف غرب‌آسیا به اشکال مختلف پیگیری می‌شود. آمریکایی‌ها با اقدام به ترور سردار سلیمانی تلاش داشتند یکی از مسیرهای اصلی روند ثبات‌بخشی به منطقه را متوقف و از این طریق الگوی امنیتی دیگری پیگیری کنند. هر چند بی‌شک ترور ایشان نمی‌تواند الگوی مدنظر ایران برای ثبات‌بخشی به منطقه را دگرگون کند اما آمریکا و رژیم صهیونیستی به اشتباه برداشت کردند که با این ترور مسیر تحولات منطقه‌ای را دگرگون می‌کنند. از این رو در این همایش به دنبال هم اندیشی حول سناریوهای مختلف درباب الگو و نظم‌های امنیتی ممکن در منطقه هستیم.

دکتر عابد اکبری با اشاره به پیامدهای منطقه‌ای ترور سردار سلیمانی، بر ضرورت پرداختن به ابعاد حقوقی این ترور تأکید کرد و افزود: از آنجایی که اقدام امریکا در داخل خاک یک کشور خارجی علیه یک مقام عالی نظامی کشور دیگر اتفاق افتاده است، مصداق بارز ترور بوده و بر اساس اسناد بین‌المللی یک جرم بین‌المللی است. این اقدام جنایتکارانه آمریکا نقض فاحش قواعد آمره و عرف‌های مسلم حقوق بین‌الملل و اصول مخاصمات مسلحانه است و جنایت جنگی محسوب می‌شود. برای مواجهه با این موضوع، راهکار‌های حقوقی روشنی وجود دارد. در این مسیر دستگاه سیاست خارجی ایران همانگونه که از ساعات اولیه هم پیگیری شد می‌تواند درخواست تشکیل جلسه شورای امنیت و رایزنی با کشور‌های عضو سازمان ملل را در دستور کار خود قرار داده تا بتوانند قطعنامه‌ای را در مجمع عمومی سازمان ملل علیه این اقدام تصویب کنند. حتی اگر قطعنامه وتو شود باز به عنوان یک اقدام حقوقی قابل اعتنا می‌تواند آمریکا را به عنوان یک بازیگر ناقض حقوق جنگ و صلح بیش از بیش در معرض نگاه منفی افکار عمومی جهان قرار دهد.

لازم به ذکر است همایش تخصصی پیامدهای منطقه‌ای و بین‌المللی ترور سردار سلیمانی به همت مؤسسه مطالعات و تحقیقات بین‌المللی ابرار معاصر تهران و با همکاری پژوهشکده امنیت ملی دانشگاه دفاع ملی، در تاریخ چهارشنبه 25 دی ماه 1398 از ساعت 9 صبح در مرکز آموزش و پژوهش بانک توسعه و تعاون با محورهای تحلیل ترور شهید قاسم سلیمانی در چهارچوب حقوق بین‌الملل، نقش رژیم صهیونیستی در افزایش تنش در منطقه، آینده حضور آمریکا در منطقه غرب آسیا، نقش گفتمان مقاومت در ثبات بخشی و انسجام اسلامی برگزار می‌گردد.

 

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: