«فریدون مجلسی»، دیپلمات پیشین و کارشناس مسائل بین‌الملل، درباره دلیل سفر امیر قطر به ایران و گفتگو با مقامات ایرانی و همچنین اخبار غیررسمی مبنی بر تعطیلی پایگاه نظامی آمریکا در این کشور، به خبرنگار برنا گفت: قطر کشور کوچکی است پایگاه آمریکا را نخواهد بست چراکه پایگاه آمریکا در قطر از این کشور کوچک در مقابل عربستان حفاظت می‌کند. عربستان برای سلطه بر قطر نشانه رفته و قبلا هم این مسئله را نشان داده است، قطر را تحریم کرده بود و در همان وقت با کمک ایران راه ارتباط هوایی‌اش گشایش یافت.

این دیپلمات پیشین تشریح کرد: بنابراین می‌توان نتیجه‌گیری کرد این سفرها ناشی از نگرانی قطر از بالا گرفتن جنگ ایران و آمریکا است. لحن‌های تحریک‌کننده‌ای که به کار برده می‌شود هر آن، امکان این را می‌دهد که شلیکی صورت بگیرد و به انهدام و جنگی بزرگ بینجامد.

این کارشناس مسائل منطقه و بین‌الملل با بیان اینکه قطر نگران حفظ و بقای خودش است، اظهار کرد: نگران این هستند که مبادا آن پایگاه آمریکایی جز اهداف بدیهی در زمانی باشد که جنگ بزرگ میان ایران و آمریکا رخ می‌دهد. قطری‌ها نمی‌خواهند کشور کوچک و ثروتمندشان قربانی جنگ دیگران شود. امیر قطر به ایران می‌آید تا التماس کند ایران از جنگ خودداری کند و این کشور هم وجه‌المجادله قرار نگیرد.

او درباره سفر مقامات قطر به عراق پس از سفر به ایران، عنوان کرد: به عراق هم رفته‌اند شاید فکر می‌کنند آنها روی ایران نفوذی داشته باشند، عراقی که طی جنگ‌های صدام حسین سه بار آسیب دید و ثروتمندترین کشور دنیا به یکی از نیازمندترین کشورهای دنیا تبدیل شده است. شاید قطر از عراق می‌خواهد که نفوذ خود را بکار ببرد و مانع انهدام قطر، عراق و سایر کشورهای منطقه شود.

مجلسی افزود: شاید صحبتی برای تعطیل کردن آن پایگاه در آینده بشود اما تا زمانی‌که موجودیت قطر مورد تهدید همسایگانش از جمله عربستان است، نمی‌تواند این پایگاه را ببندد.

دیپلمات پیشین کشور راه ترانزیت ایران را برای قطر حیاتی دانست و گفت: نکته دیگری که برای قطر مهم است مسئله‌ی بسته شدن راه ترانزیت ایران است، در شرایطی که قطر مورد تحریم کشورهای امارات، عربستان و بحرین است، مسیر ایران راه اصلی مواصلاتی هوایی قطر است. بنابراین این نکته هم وجود دارد که مسئله جنگی که مورد تائید ملت ایران هم نیست و خواهان صلح و آرامش هستند، این گلوگاه ارتباطی قطر را هم قطع نکند.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: