«مهدی رحمانیان»، مدیرمسئول روزنامه شرق، در رابطه با فضای انتخاباتی مجلس یازدهم به خبرنگار سیاسی خبرگزاری برنا گفت: در برخی از حوزه‌های انتخاباتی همه داوطلبینِ اصلاح‌طلب رد صلاحیت شدند و اصلاح‌طلبان کاندیدایی ندارند. لذا وقتی کاندیدایی ندارند، اگر بخواهند لیست بدهند هم نمی‌توانند، لیست کامل ارائه بدهند.

او افزود: بهرحال اصلاح‌طلبان باید تکلیف را روشن کنند که قصد دارند لیست بدهند یا می خواهند خیال جریان راست را راحت کنند و بگذراند در رقابت داخلی خود، با هم شاد باشند.

رحمانیان در خصوص نحوه برخورد شورای نگهبان در احراز صلاحیت ها تصریح کرد: نهادهایی که در بحث نظارت و بررسی صلاحیت‌ها نقش دارند دیدگاه و نزدیکی خود به جریان‌های سیاسی را هیچ گاه کتمان نکردند. با توجه به اینکه هیچ‌کس نمی‌تواند مستقل از خود تصمیم بگیرد بنابراین آنها هم دیدگاه سیاسی دارند و این دیدگاه را در نظارت هم، اعمال می‌کنند.

این فعال رسانه‌ای ادامه داد: جریان‌های نظارتی به آگاهی مردم دقت نمی‌کنند و سکوت آنها در برابر این ردصلاحیت‌ها را به مثابه سکوت به مثابه رضایت قلمداد می‌کنند.

رحمانیان در واکنش به ردصلاحیت برخی چهره ها مانند علی مطهری اظهار کرد: مطهری شاخصه یک نماینده مردمی است و حضور نداشتن افرادی مانند مطهری برابر با تهی کردن مجلس از یک نمایندگان مردمی است.

این فعال سیاسی اصلاح طلب در رابطه به اینکه اکثر ردصلاحیت‌ها با استناد به بندهای 1 و 2 ماده 28 قانون اساسی مبنی بر عدم التزام به اسلام و نظام، صورت گرفته است، عنوان کرد: نمی‌دانم دستگاه استراق سمعی که هیئت‌های نظارت و شورای نگهبان دارند، ساخت کجاست که تا این اندازه دقیق عمل می‌کند و به ذهن و ضمیر انسان‌ها ورود پیدا می‌کنند و از این طریق  متوجه می‌شوند که افراد در ضمیر خود با امری موافق و یا مخالفند.

رحمانیان افزود: وقتی فردی برگه‌ای را امضا و التزام خود را اعلام می‌کند، دلیلی ندارد دستگاهی بگوید تو خودت متوجه نیستی و ما می‌فهمیم.

این فعال رسانه‌ای در پایان بیان کرد: شورای نگهبان عکس سیره نبوی عمل کرد چراکه پیامبر تلاش می‌کرد انسان‌ها را با گفتن یک لااله‌الی‌الله به دین وارد و مسلمان کند اما این هیات‌ها در حال حاضر تلاش می‌کنند برخی‌ها را از دایره دین خارج کنند.

خبرنگار: فرشته صائمی

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: